Chřipka v ČR dále ustupuje prakticky ve všech věkových kategoriích

V 6. kalendářním týdnu roku 2023 se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) snížila o zhruba 3 procenta (3,1 %) a dosáhla hodnoty 1 307 případů na 100 000 obyvatel. V kategorii takzvaných chřipkových onemocnění (ILI) se nemocnost snížila o skoro 16 procent (15,8 %).

Pokles lze vidět prakticky ve všech věkových skupinách s výjimkou dětí do pěti let věku. Aktivita chřipky se tak dále snižuje a přetrvávají už jen lokální ohniska výskytu chřipkových onemocnění.

„V kategorii akutních respiračních infekcí, do které započítáváme jak chřipku, tak například RS virus, rhinoviry a původce covidu-19, vidíme pokles nemocnosti především u dospělých a dětí ve věku 6–14 let. Naopak u seniorů v kategorii 65+ se nemocnost oproti minulému týdnu mírně zvýšila (o 2 %). Nejvíce nemocných aktuálně hlásí Pardubický a Jihomoravský kraj. U chřipkových onemocnění (ILI) je znatelný výrazný pokles napříč věkovými kategoriemi s výjimkou dětí do pěti let věku, kde situace stagnuje a je srovnatelná s předchozím týdnem,“ uvádí MUDr. Kateřina Fabiánová Ph.D., zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

I v dalších dnech očekávají epidemiologové postupný pokles výskytu akutních respiračních infekcí, a to i s ohledem na období jarních prázdnin, které postupně ve školách na týden přeruší kontakt dětí v kolektivu, a tím i vzájemné předávání si infekcí.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail