Délka života se v ČR propadla o jeden rok

Po 40 letech růstu průměrné délky života došlo podle nejnovějších statistik v roce 2020 k propadu až o jeden rok. Příčinou je vedle covidu také špatný zdravotní stav obyvatel, kdy jsme 3. nejhorší v Evropě v oblasti nemocí srdce a cév. Češi tráví až čtvrtinu svého života v nemoci, což je u mužů druhá nejhorší situace v EU. Nezdravý životní styl, který je doprovázen vysokým krevním tlakem a ve většině případů taky vysokou hladinou cholesterolu si tak vybírá svou krutou daň.

 

Po letech růstu se snížila doba dožití

Nemoci oběhové soustavy byly v minulosti nejčastější příčinou úmrtí českých občanů. V posledních 40 letech se díky pokroku v medicíně a změnám v životním stylu situace výrazně zlepšila. Podle údajů z roku 2018 se průměrná délka života prodloužila na 76,1 roku pro české muže a 81,9 let pro české ženy. V roce 2020 však poklesla takzvaná naděje dožití u mužů o jeden rok a u žen o 0,7 roku. Na snížení průměrné délky života se nejvíce podílela úmrtnost lidí starších 75 let, u mužů i mladších.

 

Na choroby srdce umírá více žen

Bohužel na choroby srdce a cév totiž stále umírá asi 43 % českých mužů a více než 55 % žen. Navíc byl v roce 2020 zaznamenán po dlouhé době vzestup úmrtnosti na cévní onemocnění u obou pohlaví. Tím se narušil příznivý vývoj v této oblasti, který stál za prodloužením střední délky života v ČR, pozorovaný v posledních 40 letech.

„Mezi indikacemi, které byly v roce 2020 příčinou úmrtí s náhle rostoucím trendem je ischemická choroba srdeční, srdeční selhání a hypertenze, a dokonce jsme se ocitli na nelichotivém 3. místě ve výskytu kardiovaskulárních onemocnění podle metodiky zemí sdružených v Evropské kardiologické společnosti,“ upřesňuje prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

 

Žijeme déle, ale zbytečně stonáme

Délka života v nemoci je v ČR výrazně delší než v ostatních evropských zemích. Češi tráví až čtvrtinu života v nemoci s funkčním omezením. Ženy tráví v průměru 20 let, muži 15 let v nemoci. Doba prožitá ve zdraví (bez omezení v běžných činnostech) by u žen činila asi 59 let a u mužů jen 57 let. V mužské populaci jsme v tomto trendu dokonce 2. nejhorší v Evropě. Podle statistiky Evropské kardiologické společnosti mají Češi nízkou fyzickou aktivitu, vysokou spotřebu alkoholu na hlavu a neměnící se zastoupení kuřáků – což je obzvláště alarmující, protože to je nejdůležitější ovlivnitelný rizikový faktor srdečně cévních onemocnění.

 

Hlavní podezřelí – cholesterol a hypertenze

„Nejčastější příčinou komplikací při onemocnění srdce a cév je vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak. Více než 80 procent dospělé populace má vyšší než optimální koncentrace cholesterolu. Navíc je statisticky dokázáno, že až 85 procent pacientů s vysokým krevním tlakem má také vysokou hladinu cholesterolu. Řešení je přitom relativně dobře dostupné. Vedle úpravy životního stylu mohou lékaři předepsat moderní léky upravující krevní tlak a hladinu cholesterolu. Tato kombinace existuje dokonce v jedné tabletce, takže pacient může své léky užívat s komfortem,“ uvádí profesor Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail