Odborníci vyzývají k prevenci osteoporózy

Osteoporóza, které se často lidově říká tichý zloděj kostí, je spojena s četnějším rizikem zlomenin a postihuje nejčastěji ženy ve vyšším věku. Odhaduje se, že osteoporózou trpí celosvětově každá třetí žena a pátý muž starší 50 let. Jelikož bývá dlouhodobě bezpříznaková, u mnoha pacientů nedojde k včasné diagnóze. Vojenská zdravotní pojišťovna radí, jak se před ní chránit, a nabádá klienty k preventivní konzultaci s lékařem.

Osteoporóza je chronické onemocnění kostí, při kterém dochází k jejich řídnutím. Ty následkem nemoci křehnou a stávají se náchylnější ke zlomeninám. Fraktury způsobené osteoporózou bývají hlavně pro příslušníky rizikových skupin příčinou dlouhodobé nezpůsobilosti, ale mohou je ohrožovat i na životě. Přitom až 80 % dospělých se zlomeninami na tuto chorobu není otestováno. VoZP u příležitosti Světového dne proti osteoporóze, který i letos připadá na 20. října, nabádá k včasné konzultaci s lékařem a řádné prevenci.

„K ubývání kostní hmoty dochází přirozeně už přibližně od 30. roku života a po padesátce ztrácíme přibližně jedno až dvě procenta kostní tkáně ročně. Jedná se o naprosto normální proces. Existuje však celá řada faktorů, které řídnutí kostí významně urychlují. Mezi nejčastější patří nedostatečný přívod vápníku potravou a nedostatek vitaminu D, poruchy jejich vstřebávání ve střevě a další neovlivnitelné faktory jako věk a pohlaví,“ vysvětluje Ladislav Hadravský, revizní lékař VoZP. Vitamin D hraje v prevenci proti osteoporóze významnou roli, jelikož je potřebný pro správné vstřebávání vápníku v těle a mineralizaci kostí. U žen bývá významným faktorem úbytek hormonu estrogenu, který kosti proti řídnutí chrání. Právě proto patří ženy po menopauze mezi rizikové skupiny.

„Lidová přezdívka ‚tichý zloděj kostí‘ je výstižná a je důvodem, proč bychom měli ve zvýšené míře dbát o své zdraví. Často bezpříznakový průběh nemoci bývá odhalen až ve chvíli, kdy dojde k vážně fraktuře kosti. Následná léčba a rehabilitace trvá kvůli nemoci déle a pacient často trpí dlouhodobými komplikacemi. Pokud patříte do některé z rizikových skupin, určitě doporučujeme konzultaci s praktickým lékařem,“ nabádá Ladislav Hadravský.

Podle VoZP by však lidé neměli zapomínat ani na včasnou prevenci, se kterou může začít každý hned. „Zdraví svých kostí můžete podpořit pravidelným cvičením a jídelníčkem bohatým na vápník, vitamin D a proteiny. Ideálně se také vyhněte kouření a častému pití alkoholu,“ vysvětluje revizní lékař VoZP Ladislav Hadravský. Pojištěnci VoZP mohou čerpat příspěvky na vitamíny v rámci programu Zdraví, případně na cvičení díky programu Pohyb. Více informací a podmínky čerpání benefitu lze získat na webu www.vozp.cz.

Mezinárodní nadace pro osteoporózu také vydala krátký dotazník, v němž lze během několika okamžiků zjistit, zda se u vás vyskytuje některý z rizikových faktorů a zda je nutné, abyste svůj stav konzultovali s lékařem. Dotazník najdete pod odkazem: https://riskcheck.osteoporosis.foundation/.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail