Obavy u našinců vyvolává nejčastěji covid-19

Zhruba tři pětiny lidí mají nyní z něčeho obavy, přičemž nejčastěji je vyvolává nemoc covid-19. Kromě toho se Češi bojí zejména o své zdraví, válek a zhoršení životní úrovně. Většina lidí, přibližně 90 procent, se ale dál cítí v ČR i v místě svého bydliště bezpečně. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které ho provedlo v červnu mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

V porovnání s předchozím průzkumem, který se uskutečnil v listopadu 2019, se počet lidí, kteří mají nějaké obavy, zvýšil o čtyři body na 58 procent. Nejvíce z nich, 31 procent, je má z koronaviru, jehož první případy se v zemi objevily loni na jaře. S tím pravděpodobně souvisí i obavy o zdraví, které má podle CVVM 18 procent lidí. Následuje strach z válek a ze zhoršování životní úrovně, které shodně uvedlo 11 procent lidí. Před dvěma lety ale byly obavy lidí z válek větší, deklarovalo je 20 procent. V případě životní úrovně se názor veřejnosti nezměnil.

Autoři průzkumu uvedli, že proti předchozímu průzkumu se podstatně snížily i obavy z migrantů, a to z 22 procent na nynějších devět procent, a ze zhoršování životního prostředí z 22 procent na čtyři procenta. Naopak výrazně více se lidé bojí ekonomického vývoje kvůli koronavirové pandemii a domácího politického vývoje. V roce 2019 se toho obávaly dvě, resp. tři procenta dotázaných, a nyní je to kolem osmi procent.

Pokud jde o pocit bezpečí v ČR a v místě bydliště, je názor lidí stabilní několik let. „Během devatenácti let, kdy je pocit bezpečí v České republice sledován, počet lidí, kteří se cítí rozhodně nebo spíše bezpečně, vzrostl téměř na dvojnásobek z 45 procent na 85 procent,“ uvedli autoři průzkumu. Pocit bezpečí v místě, kde dotázaní žijí, se mírně zvyšoval od roku 2006 a v roce 2017 skokově stoupla četnost kategorie ´rozhodně bezpečně´.

Příznivě ze strany veřejnosti vyznívá i hodnocení práce policie. Spokojenost s její činností na republikové i místní úrovni vyjádřilo zhruba sedm lidí z deseti. Podobný výsledek zjistilo CVVM i v uplynulých čtyřech letech.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail