Benu otvírá další konzultační centra
Zdroj foto: Benu

Alzheimerova choroba sice je nevyléčitelná, ale její včasná diagnostika zásadně zpomaluje postup nemoci a udržuje kvalitu života. Testováním poruch paměti se již tři roky zabývají odborně vyškolení lékárnici Benu lékáren. V minulém roce otestovali přes 1200 pacientů, téměř pětině z nich doporučili další vyšetření u lékaře, a pomohli tak včas odhalit onemocnění 48 pacientům. Nyní Benu rozšiřuje dostupnost testování a otevřelo další dvě centra v Liberci a Jičíně. Testování tak bude nabízet již v osmi centrech po celé republice. Do budoucna chce působnost center rozšířit do všech krajských měst.

Alzheimerova choroba bývá nejčastější příčinou demence, avšak pouze 20 až 30 % pacientů s demencí má správnou diagnózu. Včasné zachycení onemocnění je přitom nejdůležitějším bodem v léčbě a určuje další vývoj pacienta. S rozšiřováním povědomí o problematice Alzheimerovy choroby, a především její včasné diagnostice pomáhá společnost Benu již třetím rokem nejen v samotných Alzheimer konzultačních centrech, ale i ve vybraných lékárnách. „V roce 2020 jsme v rámci našich konzultací otestovali 1238 pacientů a téměř pětině (17 %) z nich jsme doporučili návštěvu lékaře k dalšímu testování. Včas odhalit onemocnění jsme pomohli celkem 48 pacientům,“ uvedla PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékáren Benu.

Česká republika je aktuálně jediná země Evropské unie, v níž lze toto testování provádět i v lékárnách. Lékárníci jsou pro testování speciálně proškoleni v rámci grantových kurzů České lékárnické komory. „Spolupráce s Benu lékárnami umožnila nezávazné vyšetření paměti s lokální dostupností, což má velký význam pro časný záchyt poruch paměti. Prostředí lékárny, na které jsou pacienti zvyklí, navíc působí civilnějším a přirozenějším dojmem než ordinace lékaře, a tak si zde spíše nechají paměť vyšetřit,“ dodává prof. MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D., autor testů, které lékárníci v Alzheimer konzultačních centrech a vybraných lékárnách Benu používají.

 

Stačí si zarezervovat termín

Nechat si vyšetřit paměť nebo paměť svých blízkých lze velice jednoduše. Stačí si telefonicky, on-line na webu, přes mobilní aplikaci nebo osobně rezervovat termín s lékárníkem v jednom z Alzheimer konzultačních center nebo ve vybraných lékárnách Benu, které poradenství poskytují. „Konzultace jsou určeny pro osoby starší 55 let a trvají přibližně 50 minut. Celý proces není náročný ani invazivní, proto se není čeho obávat. Vše probíhá v soukromí, mimo ruch lékárny, ve speciální oddělené místnosti. Certifikovaný lékárník s pacientem postupně projde dva krátké testy paměti, poté interpretuje jejich výsledky a sepíše zprávu pro lékaře,“ popisuje průběh konzultace Michala Belasová. Náklady na testování plně hradí Benu bez nároku na příspěvek od pojišťovny. Pacienti se zákaznickou kartou Benu Plus mají testování zdarma, pro ostatní je zpoplatněna 350 korunami. Během konzultace nadále zůstává v platnosti povinnost nošení respirátoru nebo nanoroušky dle nařízení vlády.

 

Čím dříve, tím lépe

V ČR podle České alzheimerovské společnosti žije s demencí přibližně 160 tisíc lidí, do roku 2050 se má počet pacientů téměř zdvojnásobit. Skutečný počet lidí žijících s demencí je výrazně vyšší, než uvádí data; důvodem je poddiagnostikovanost. Nedávná analýza ÚZIS ukazuje, že zhruba 70 % lidí se sice diagnózy dočká, pravděpodobně však až v pokročilé fázi nemoci, kdy je těžké člověku pomoci dostupnou léčbou, zpomalit její průběh a zachovat jeho soběstačnost. „Čím dříve o nemoci víme, tím lépe dokážeme zpomalit její rozvoj. Poruchy paměti navíc nemusí souviset jen s Alzheimerovou nemocí, ale i s jinými poškozeními mozku, která vyžadují odlišnou léčbu. Proto pokud máte podezření u sebe či svých blízkých, neváhejte a jděte se nezávazně otestovat do Alzheimer centra nebo lékárny,“ zakončuje profesor Bartoš.

 

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail