Zentiva ocenila mladé vědce
Foto zdroj: Zentiva

Centrum aplikovaného farmaceutického výzkumu (The Parc), které založila Zentiva ve spolupráci s předními českými akademickými institucemi, opět slaví řadu úspěchů. Výsledky dosažené v roce 2020 byly oceněny na již třetím udílení cen The Parc Awards.

V roce 2020 Parc pokračoval ve své misi poskytovat mladým talentovaným výzkumným pracovníkům a studentům špičkové vzdělání ve farmaceutických vědách a ve spolupráci s průmyslovými a akademickými experty, posunovat hranice inovací ve výzkumu a vývoji léčiv. Tato mezinárodní platforma přijala do svého programu 11 nových studentů, čímž se počet doktorandů zvýšil na celkových osmatřicet. Studenti a školitelé Parcu dosáhli v loňském roce působivých výsledků, publikovali 12 odborných článků ve vědeckých časopisech a získali prestižní grant InPharma financovaný Evropskou komisí v rámci programu MSCA (Marie Sklodowska Curie Actions) podporujícího průmyslové doktoráty. Tři studenti dokončili studium a jeden založil vlastní technologický start-up na základě výsledků disertační práce v rámci Parcu.  Parc také dále rozšířil v roce 2020 síť spolupracujících univerzit v Evropě.

„Dá se říct, že naše úspěchy v roce 2020 doslova ´otřásly´ aplikovanou farmaceutickou vědou. Jsem hrdý na každého studenta v  Parcu a rád bych poděkoval všem vedoucím ze Zentivy a akademické obce za mentoring a motivaci studentů k hledání řešení na současné farmaceutické výzvy. Výzkum Parcu řeší stěžejní výzvy, kterým dnes farmaceutický průmysl čelí, a jeho výsledky jsou přímo aplikovány při vývoji a výrobě nových produktů,“ komentuje Ondřej Dammer, provozní ředitel  Parcu.

Již potřetí byli doktorandi oceněni The Parc Awards ve dvou kategoriích. Tereza Boleslavská získala ocenění The Student Choice Award za projekt Vývoj biorelevantních in vitro disolučních metod, druhou cenu získal Jan Jirát za práci Optimalizace krystalizačních procesů účinných látek, místo třetí pak obsadil Jakub Petřík za projekt Vývoj metodologického systému pro testování degradace léčivých látek. Cenu The Expert Choice Award získal Jiří Kolář za práci Matematické modelování jednotkových operací ve farmaceutických formulačních procesech.

Prof. František Štěpánek, vědecký ředitel Parcu, uvedl: „Chtěl bych poblahopřát vítězům a všem studentům k jejich studijním úspěchům a výzkumným výsledkům za rok 2020. V Parcu spojujeme vynikající základní výzkum ve farmaceutických vědách s jeho praktickým využitím v reálných farmaceutických produktech, které lze klinicky testovat, registrovat a vyrábět. Díky spolupráci s nejlepšími akademickými institucemi v celé EU poskytuje naše platforma doktorandům možnosti získat zkušenosti jak z akademického, tak průmyslového prostředí výzkumu a vývoje, čímž se rozšiřují možnosti jejich budoucí kariéry. Je skvělé vidět, že absolventi Parcu zahajují úspěšnou kariéru nejen ve farmaceutickém průmyslu a akademických institucích po celé Evropě, ale také samostatně, což deklaruje letošní založení prvního technologického start-upu jedním z našich absolventů.“

Zentiva pevně věří, že svou podporou v propojování teoretických vědeckých znalosti studentů s reálnou životní zkušeností v oboru farmacie pomáhá vytvářet větší kariérní možnosti mladých lidí, příslušníků generace Z v České republice. Vysokou kvalitu studentského programu a jeho praktické výhody ocenil také premiér Andrej Babiš během své návštěvy Zentivy v září loňského roku, při které byl premiérovi projekt The Parc představen.

„Z vynikající kvality letos oceněných projektů je jasně vidět, že Parc již plní své poslání vybudovat silný základ pro další růst farmaceutického průmyslu v České republice. Unikátní kombinace akademického vzdělání světové úrovně s praktickými zkušenostmi z průmyslu a obchodu v Parcu jasně ukazuje funkční a úspěšný příklad toho, jak urychlit přenos akademického výzkumu do praktických aplikací v průmyslu, podpořit výzkumné a vývojové aktivity ve firmách a připravit další generaci vědců a inženýrů tak, aby po absolvování zvládli průmyslové výzvy budoucnosti. Parc ukazuje jeden ze způsobů, jak lze prakticky aplikovat strategii Země pro budoucnost (Country for the future) v České republice,” shrnul Pavel Šebek, ředitel vývoje Zentivy a jeden ze zakladatelů Parcu.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail