Dnes se slaví Světový den lékárníků

Pod záštitou Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) se Světový den lékárníků připadající na 25. září slaví už podesáté – tentokrát pod heslem: Bezpečné a účinné léčivé přípravky pro všechny. Toto datum bylo zvoleno s ohledem na to, že v tento den roku 1912 byla v nizozemském Haagu založena právě FIP. Ve spolupráci s ní se ke gratulaci lékárníkům letos kampaní připojuje i síť Dr. Max, největší zaměstnavatel v oboru.

Společnost Česká lékárna holding (ČLH), která provozuje lékárny Dr. Max v ČR, zaměstnává asi dva tisíce lékárníků a téměř stejný počet farmaceutických asistentů. Proto se rozhodla Světový den lékárníků podpořit celorepublikovou kampaní, v níž chce na jedinečnost lékárnické profese upozornit širokou veřejnost. Propagační kampaň, na níž se vedle lékáren Dr. Max podílí i agentura Ogilvy, pracuje s ústředním sloganem „Být lékárník je věda“.

„Lékárníci nejsou lidé, kteří někde jinde za pultem třeba nemusí mít ani výuční list. Svůj diplom si vydřeli, jsou za ním spousty probdělých nocí před náročnými zkouškami,“ říká generální ředitel lékáren Dr. Max Daniel Horák a dodává: „Celý život si musejí udržovat odborný přehled. Musejí mít v hlavě několik generací léčiv, ta málem překonaná, která předepisují konzervativnější lékaři, i nová. S novými léčivy přicházejí nové interakce, o kterých lékárník musí vědět. Na trh po uplynutí ochranných lhůt přicházejí generika. I ta musejí znát. A nejde jen o farmacii jako takovou, ale i o legislativu. Nejspíš neexistuje regulovanější obor.“ Podle D. Horáka bude význam lékárníků stále stoupat s tím, jak roste role samoléčby – tady je úloha lékárníků jako odborných konzultantů při léčbě lehkých obtíží nesporná. „Lidé si stále víc uvědomují cenu svého času a raději ho stráví v lékárně než v čekárně. Je to celosvětový civilizační trend, který začínáme pociťovat i v Česku,“ uvádí ředitel Horák.

Fakt, že se lékárny Dr. Max rozhodly připomenout letošní Světový den lékárníků, uvítal i Zdeněk Blahuta, výkonný ředitel Evropské federace lékárenských sítí (EFPC), jejímž členem jsou i jmenované lékárny: „Je nutné stále zdůrazňovat, že lékárníci jsou kvalifikovaní zdravotničtí profesionálové stojící vždy na straně svých pacientů. Za to jim patří náš dík i obdiv. Veřejné lékárny, které provozují naši členové především, jsou nejdostupnějšími zdravotnickými zařízeními v rámci poskytované lékárenské péče.“

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail