Do 30. dubna probíhá Světový týden očkování

Již 14. Evropský týden očkování 2019 je tradiční součástí Světového týdne očkování 2019. Koná se každoročně v dubnu pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) s cílem zvýšit obecné povědomí o významu očkování pro zdraví a životní pohodu celé populace.

Vakcíny u všech novorozenců zvýšily šanci, že se dožijí dospělosti, a plně očkovaným dospělým udržují lepší zdraví a pohodu, čímž přispívají k produktivitě v každé zemi. V mnoha zemích v evropském regionu WHO se stále zvyšuje počet očkovacích látek a počet nemocí, proti kterým vakcíny působí. Evropský týden očkování 2019 oslavuje pokrok v očkování a také „vakcinační hrdiny“ – od vědců po zdravotníky, tvůrce politik až po rodiče a všechny ostatní, kteří očkování podporují a umožňují.

Zároveň nelze ignorovat děti a dospělé, kteří nejsou očkováním chráněni. V roce 2018 se virus spalniček rozšířil do evropského regionu WHO, včetně zemí Evropské unie (EU), což způsobilo více než 80 000 infekcí a přes 70 úmrtí. Údaje za první měsíce letošního roku navíc ukazují, že se spalničky dále šíří.

Eliminace spalniček je nedílnou součástí cílů udržitelného rozvoje a eliminace spalniček a zarděnek a ochrana dětí a dospělých před jinými nemocemi, kterým lze předcházet očkováním, je nedílnou součástí těchto cílů. K jejich dosažení je třeba spolupráce všech autorit i jednotlivců včetně odpovědnosti za vysokou proočkovanost.

WHO a státy evropského regionu WHO společně s členskými státy EU podnikly kroky k řešení nedostatků v oblasti očkování. Rozhodnutí zvýšit proočkovanost musí být akceptováno v každém komunitním a zdravotnickém zařízení v celém evropském regionu WHO.

Evropský týden imunizace je důležitou příležitostí ke zvýšení povědomí o očkování, a tím pomáhá udržet aktivní přístup k očkování a poptávku po něm. Každý, kdo je informován a sdílí fakta o očkování, může hrát klíčovou roli při zajišťování ochrany pro všechny a stát se tak „vakcinačním hrdinou“.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail