Pražané testovali stav svých kloubů

Ve středu 26. září se schodiště u vstupu do stanice metra Budějovická proměnilo v pomyslný semafor. Každý, kdo tudy ten den procházel, si mohl zdarma otestovat, v jaké kondici jsou jeho klouby, a svůj stav konzultovat s odborníky.

Schodiště vedoucí z ulice Pacovská do vstupního atria stanice metra Budějovická bylo odshora zbarveno do červené, žluté a zelené. Náhodní kolemjdoucí i lidé, kteří dorazili cíleně, byli instruováni, jak ohodnotit své pocity po sejití schodů. Podle toho, v jaké barevné části schodů začali pociťovat diskomfort, se zařadili do červené, žluté nebo zelené fáze svého aktivního pohybu. Této možnosti během celého dne využilo 399 lidí. Bolest či nepříjemné pocity již po sejití prvních několika schodů pociťovalo 18 % z nich. Naopak 70 % lidí chůze ze schodů nedělala žádný problém.

Na místě byli přítomni fyzioterapeut a nutriční terapeutka, kteří poskytovali zájemcům konzultace, jakým způsobem mohou svým kloubům dopřát komplexní péči. Právě ta je klíčem, jak prodloužit zelenou na semaforu našeho pohybu a udržet jej bezproblémovým. O konzultace byl velký zájem především mezi lidmi, které již sužují problémy s klouby. Zajímaly je různé způsoby řešení bolesti jednotlivých kloubů, jak na rehabilitaci po úrazech, ale i jaký typ jídelníčku je vhodný při zvýšené zátěži kloubů. Akce se konala pod záštitou značky Proenzi.

Stárnutí pohybového aparátu

Sedavý způsob života, stárnutí populace a nárůst obezity způsobují, že problémů s bolestí kloubů, ale i pohybového aparátu obecně přibývá. Nedávný průzkum ukázal, že nejčastěji Čechy trápí bolest velkých nosných kloubů. Bolest kolene pociťuje až 65 % a bolestí kyčlí trpí 33 % z nich. Z průzkumu také vyplývá, že Češi považují opotřebení kloubů a s ním spojenou bolest za součást stárnutí. Málokdo si ovšem uvědomuje, že první příznaky se mohou projevit již kolem 30. roku života, a ještě méně lidí se dokáže vymanit z řady zažitých předsudků. S péčí o pohybový aparát je třeba začít mnohem dříve a komplexněji, a to od adekvátní kloubní výživy přes úpravu stravování po vhodný pohyb.

Jak upozorňuje as. MUDr. Petr Fulín, Ph.D., z 1. ortopedické kliniky 1. LF UK a FN Motol, ve své praxi se neustále setkává s řadou mýtů, které ve spojitosti s klouby a osteoartrózou panují. Mnoho lidí považuje artrózu nejen za nezbytnou součást stáří, ale také se domnívá, že bolest kloubů se musí vydržet, což pak vede k přetížení dosud bezproblémových partií. S řadou omylů se P. Fulín setkává i v případě užívání kloubní výživy: „Nárazové užívání kloubní výživy po dobu jednoho měsíce nemá téměř žádný efekt. Nerespektováním dávkování ztrácí kloubní výživa na účinku. Prvním krokem by měl být výběr adekvátní kloubní výživy, která odpovídá pacientovu stavu kloubů. V dnešní době existuje řada péče, jež nabízí konkrétní podporu pro daný stav kloubů. Stejně důležité je ji doplnit o vhodné cvičení, vyvážený jídelníček a redukci hmotnosti. Pokud pacient všechny tyto prvky poctivě nezačlení do své životosprávy, pozitivní efekt se dostaví jen stěží.“

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail