Taxík Maxík začal sloužit v dalších městech

Po Prachaticích a Liberci, kde v rámci projektu sociální taxislužby začal Taxík Maxík jezdit v roce 2016, mohou od letoška tuto službu využívat i senioři v Kutné Hoře, Praze 5 a v Ústí nad Orlicí. V následujícím roce začne služba nově fungovat také v Benešově, Mostu a ve Svitavách. Zástupci těchto měst převzali klíčky od nových vozů 4. prosince 2017 v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice.

Projekt sociální taxislužby, která odveze seniory a další potřebné k lékaři, anebo třeba i na sraz bývalých spolužáků, pokračuje. Službu Taxík Maxík, kterou do života uvedlo Konto Bariéry nadace Charty 77 ve spolupráci s lékárnami Dr. Max, budou moci od příštího roku využít i občané Benešova, Mostu a Svitav. Financování projektu zajišťuje prodej produktů vlastní značky Dr. Max; z každé prodané položky jde na speciální účet jedna koruna. Za takto shromážděné prostředky zakoupí Konto Bariéry nadace Charty 77 speciální mikrobusy, které pak poskytne městům či městským částem, respektive provozujícím organizacím. Ty mohou být různé – například v Prachaticích službu realizuje Charita Vimperk, v Ústí nad Orlicí tamní Červený kříž. „Jde o lokality a partnery doporučené sítí ambasadorů našeho projektu SenSen – Senzační Senioři. Díky nim máme velmi dobrý přehled o potřebách seniorů v nejrůznějších koutech Česka,“ vysvětluje ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.  Noví provozovatelé služby budou moci těžit z nasbíraných zkušeností svých předchůdců. Ty se mohou týkat například jednání s městy, právního ukotvení služby, nastavení dispečinku, provozní doby, výbavy aut, propagace či systému jízdného. Některé věci je užitečné sjednotit, jiné je lepší nastavit individuálně. „Právě proto, abychom dosavadní zkušenosti sdíleli a zúročili, jsme letos poprvé zorganizovali setkání současných i budoucích provozovatelů,“ říká Božena Jirků. Devadesát procent klientely speciální taxislužby tvoří lidé mezi pětasedmdesáti a osmdesáti lety, zbytek pasažérů představují handicapovaní a děti. Daniela Horáka, šéfa lékáren Dr. Max, které nákup vozidel financují, rozšiřování služby do dalších tří měst těší: „Projekt jsme startovali s představou, že se, když to řeknu s trochou nadsázky, stane prostě nekonečný. A všechno nasvědčuje tomu, že to byla správná ambice.“

Nové vozy se už tradičně partnerským organizacím předávají v adventním čase. Atmosféru letošního ceremoniálu podtrhl recitál Jaroslava Svěceného. Jeden z nejvýznamnějších českých houslistů současnosti vystoupil v Brožíkově síni bez nároku na honorář.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail