
Vysoký krevní tlak má téměř polovina českých mužů a více než čtvrtina žen ve věku 25 až 64 let. V rizikové skupině 55–64 let je situace ještě vážnější – týká se 72 % mužů a 64 % žen. Alarmující je, že až 40 % mužů a 24 % žen o svém vysokém tlaku vůbec neví. Vysoký krevní tlak se totiž dlouho nemusí nijak projevovat.
Hypertenze, která je zrádná tím, že nebolí, je přitom rizikovým faktorem řady život ohrožujících onemocnění, a to nejen přímo souvisejících se srdcem a oběhovou soustavou. Proto je tak důležitá osvěta, kterou představuje i Světový den hypertenze. V roce 2006 ho vyhlásila Světová liga proti hypertenzi. Připadá na 17. května.
Globálně trpí hypertenzí zhruba 31,1 % dospělé populace, tedy miliardy lidí po celém světě. A to jsou pouze ti, kteří si tlak nechali změřit. Také v ČR počet lidí s vysokým krevním tlakem stále stoupá, což má zásadní vliv na kvalitu života lidí zejména ve stáří – enormně to zatěžuje celý zdravotní systém.
Za zmínku rozhodně stojí i to, co odhalil reprezentativní průzkum e-shopu Lékárna.cz z letošního dubna, který mapoval zdraví české populace. A to, že značná část populace trpí příznaky, které mohou s vysokým tlakem souviset – bolesti hlavy (21 %), nadměrné pocení (12 %), bušení srdce (8 %) nebo zrychlený dech (7 %).
Prevence má smysl
Vysoký krevní tlak je nebezpečný kvůli tomu, že představuje jeden z hlavních rizikových faktorů pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění, jakými jsou ischemická choroba srdeční (ICHS), infarkt myokardu, srdeční selhání a cévní mozková příhoda (mrtvice). Hypertenze také ohrožuje správnou funkci ledvin. Chronické onemocnění ledvin a selhání ledvin jsou se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění spojeny.
„Podporujeme pojištěnce v tom, aby využívali preventivní vyšetření, protože to je nejlepší cesta, jak se dožít vysokého věku ve zdraví. Na prevenci hypertenze a kardiovaskulárních onemocnění nabízíme preventivní program Stop infarktu, který lze využít již od 30 let. Prevence spočívá v komplexním vyšetření lékařem včetně poslechu karotid, laboratorního biochemického vyšetření a EKG. Program je možné čerpat zdarma, nebo s příspěvkem až 1 200 Kč,“ popisuje Věnceslava Šlechtová, vedoucí odboru preventivních programů zdravotní pojišťovny OZP.
Prevencí vysokého krevního tlaku je v první řadě zdravý životný styl – zejména dostatek pohybu včetně chůze (ideálně aspoň 30 minut denně), udržování optimální hmotnosti, pestrá strava plná vlákniny, vitamínů a minerálů, omezený příjem soli (max. cca 5 g denně), vyloučení kouření a konzumace alkoholu a pokud možno vyhýbání se stresovým situacím. Přestože tímto způsobem můžeme riziko vysokého krevního tlaku radikálně snížit, vždy je lepší nechat si krevní tlak přeměřit zhruba za 1-2 roky.
Životní styl má na krevní tlak velký vliv, ale dalším významným faktorem je genetika. Pokud rodiče nebo prarodiče trpí hypertenzí, riziko hypertenze u potomků je vyšší, zejména pokud se diagnóza objevila už před jejich 55. rokem života.
Sledujte svůj krevní tlak, doporučují odborníci
Frekvence měření krevního tlaku závisí na zdravotním stavu a rizikových faktorech. Svou roli hraje také účel měření (například prevence, sledování léčby a další). Lidé bez zdravotních obtíží a rizikových faktorů by měli absolvovat preventivní měření tlaku jednou za jeden až dva roky.
V souvislosti s měřením krevního tlaku farmaceutka Mgr. Pavla Horáková z Lékárna.cz upozorňuje na častý problém: „Lidé si doma měří tlak špatně. Přitom správné měření může doslova zachránit život.“ A popisuje: „Dnešní tlakoměry jsou velmi intuitivní a snadno se používají, takže je zvládne opravdu každý. Přesto se ale při měření často dopouštíme chyb, které mohou ovlivnit výsledky. Například zápěstní tlakoměry nejsou tak přesné jako pažní a mnoho lidí si tlak měří hned po fyzické námaze nebo ve stresu. Ideální je počkat alespoň pět až deset minut v klidu. Ruka by měla být ve stejné výšce jako srdce, během měření bychom neměli mluvit a rozhodně bychom neměli měřit tlak opakovaně hned za sebou – výsledky mohou být zkreslené. Mezi měřeními by měla být minimálně pět až deset minut pauza. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel si můžete být jistí, že vám tlakoměr poskytne skutečně spolehlivý výsledek.“





