Až 80 procent lidí nechodí na pravidelné kontroly znamének
Zdroj foto: Freepik

Každý rok přibývá případů spálenin i vážnějších kožních problémů způsobených UV zářením[1]. Včasná diagnostika výrazně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu, přesto si většina lidí stále nenechává znaménka pravidelně kontrolovat. To ukázal dubnový preventivní program s názvem Prevence melanomu v Benu lékárnách, kterého se zúčastnily stovky lidí. U každého třetího z nich byla lékaři doporučena návštěva dermatologa.

 

Je známo, že přílišné vystavování se slunečnímu záření s sebou nese mnohá zdravotní rizika. Žádné opalování totiž nelze označit za bezpečné. „Ultrafialové paprsky mohou poškodit DNA buněk již při běžném vystavování se slunečnímu záření a vyvolat v buňkách změny, které časem mohou vést až ke vzniku zhoubného nádoru kůže neboli melanomu,“ varuje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka Benu lékáren.

Bezplatné konzultace s prohlídkou kožních znamének probíhaly každý dubnový víkend ve vybraných Benu Centrech prevence s poradenstvím v Praze, Ostravě a Brně. Statistika je poměrně závažná – až 33 % účastníků bylo doporučeno k dalšímu odbornému vyšetření. Alarmující je i zjištěný fakt, že 80 % lidí nechodí na pravidelné roční kontroly mateřských znamének, a dokonce 45 % z nich nebylo nikdy na žádném vyšetření. „Vnímám jako velké pozitivum, že se tato akce zaměřená na kontrolu znamének v lékárnách koná a že lékaři mohou spolupracovat s lékárníky na prevenci,“ řekla MUDr. Veronika Dobešová, dermatoložka z Fakultní nemocnice v Ostravě.

 

Zhoubný melanom sedmým nejčastějším nádorem v ČR

Zhoubný melanom je považovaný za jednu z nejnebezpečnějších forem rakoviny kůže. Zpočátku se může jevit jako nenápadná pigmentová skvrna nebo mateřské znaménko. Podle Národního onkologického registru a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je zhoubný melanom v naší zemi sedmým nejčastěji se vyskytujícím nádorem. Každoročně je tak v ČR diagnostikováno více než 3 000 nových případů melanomu, přičemž přibližně 400 pacientů na něj zemře[2].

Pro jeho úspěšnou léčbu je především nutný včasný záchyt, a proto je velmi důležitá prevence. „Kůže má skvělou paměť. Myslím si, že leccos odpouští. Ale všechno to záření, které jsme absolvovali za život, tak je někde uloženo – v genetické informaci, v kolagenních a elastických vláknech, v buňkách na povrchu kůže. Může přijít další aspekt, například stárnutí nebo porucha imunity, a může dojít k dysbalanci a vzniku kožního nádoru,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Důra, Ph.D., dermatovenerolog z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Jedním z hlavních přínosů preventivního programu Benu lékáren bylo odstranění bariér mezi pacientem a odborníkem  ̶  36 % respondentů uvedlo, že dorazili právě díky dostupnosti služby přímo v lékárně. Naopak přibližně 25 % těch, kteří pravidelně kontroly neabsolvují, jako důvod uvádějí nutnost složitého objednávání a návštěvy lékaře.

 

Varovné signály u znamének

Odhalit rakovinotvorné znaménko můžeme i sami doma. „Toto znaménko bývá asymetrické, s nepravidelnými okraji, které často mění tvar nebo strukturu. Zároveň může mít více odstínů barev (hnědá, černá, červená, modrá, bílá). Mezi další varovné příznaky patří krvácení, svědění, bolest nebo šupinatění. Nebezpečné může být i nové znaménko, které se objeví až v dospělosti,“ vysvětluje Ivana Lánová. Pokud se melanom podchytí včas, bývá šance na vyléčení vysoká. Později zachycený melanom již může metastázovat. Proto je preventivní vyšetření znamének u dermatologa doporučováno alespoň jednou ročně, ideálně dvakrát.

[1] https://szu.gov.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/zivotni-prostredi/kvalita-vody/koupaliste-a-bazeny/koupani-ve-volne-prirode/rizika-pri-koupani-ve-volne-prirode/uv-zareni/

[2] https://www.nzip.cz/clanek/1919-rakovina-kuze-co-to-je-priciny-rizikove-faktory

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail