
Na 4. března připadá Světový den obezity, která se stává čím dál větším celosvětovým problémem. Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí více než 2,5 miliardy dospělých na světě nadváhou nebo obezitou. Znepokojivá je také situace v České republice, kde má problémy s vyšší hmotností přibližně 60 % tuzemské populace. A alarmující je i rostoucí výskyt nadváhy a obezity u dětí.
Obezita je dnes jednou z největších zdravotních výzev. Odhaduje se, že její výskyt mezi dospělými do roku 2035 přesáhne polovinu světové populace. Nejstrmější nárůst se přitom očekává u dětí a dospívajících – do deseti let by mohlo být obézní téměř každé páté dítě.
„Nadváha či obezita nejsou pouze estetický problém, ale závažný zdravotní rizikový faktor. Významně zvyšuje pravděpodobnost vzniku chronických onemocnění, jako jsou diabetes 2. typu, kardiovaskulární choroby nebo některé druhy rakoviny. Zvlášť alarmující je i nárůst obezity u dětí, který zvyšuje pravděpodobnost zdravotních komplikací v dospělosti,“ popisuje lékařka MUDr. Dita Pichlerová Ph.D. z Centra léčby obezity Interní kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.
Jako obrovský problém se jeví rostoucí obezita u dětí. Od roku 1996 stoupl počet obézních dětí o více než dvojnásobek. „Alarmující je v Česku i stále rostoucí počet obézních dětí. Jen u těch ve věku 13–17 let stoupl od roku 1996 do současnosti podíl jedinců s nadváhou z 10 na 25 procent. Už od dětství se tedy děti s nadváhou dostávají do skupiny lidí, kteří velmi pravděpodobně budou v dospělosti zápasit s některou ze závažných zdravotních komplikací právě kvůli nadváze,“ uvádí ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbara Macková, MHA.
Největšími lákadly jsou pro děti obvykle sladkosti, slazené nápoje a jídla z rychlého občerstvení. Nadváha může však vznikat také ze stresu, z nedostatku spánku a pohybu. WHO upozorňuje, že by se děti a dospívající ve věku 5-17 let měli věnovat pohybové aktivitě alespoň 60 minut denně, a to od střední intenzity výš.
Krátkodobé diety většinou nefungují
Dlouhodobé dopady obezity se projevují nejen na individuálním zdraví, ale také v celkové zátěži zdravotnických systémů. Zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění, metabolických poruch či ortopedických problémů často vede k invaliditě a zkrácení délky života. Každý rok přispěje obezita v Evropě k úmrtí 1,2 milionu lidí.
Podle odborníků je klíčem k řešení epidemie obezity včasná prevence, edukace a podpora zdravého životního stylu, a to již od útlého věku. Pouze komplexní přístup může pomoci zpomalit rostoucí trend tohoto civilizačního onemocnění.
Jak upozorňují odborníci, některá řešení obezity nepřinášejí úspěch, mnohdy mají dokonce opačný efekt. Takovým příkladem jsou krátkodobé diety. Přísná dieta, rychlý úbytek kilogramů – a za pár měsíců opět na začátku, mnohdy ještě s dalšími kily navíc. Taková je realita většiny lidí, kteří se snaží zhubnout. Podle odborníků se jen 10–20 % z nich podaří udržet si novou váhu dlouhodobě. Tato fáze vyžaduje péči a pozornost stejně jako samotné hubnutí, ale lidé ji často podceňují. Krátkodobé diety totiž neřeší skutečné příčiny nadváhy a obezity, jako jsou nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a psychické problémy. „Lidé chtějí při hubnutí vidět výsledky co nejdříve, proto se pouští do diet, které slibují rychlý úbytek váhy, ale tak to nefunguje. Člověk si musí zautomatizovat nové návyky zdravého životního stylu, a to nějakou dobu trvá,“ vysvětluje Lenka Vymlátilová, výživová poradkyně a lektorka skupinových kurzů zdravého hubnutí v organizaci STOB. A dodává: „Už samotný způsob hubnutí často předurčuje, zda si člověk váhu udrží. Pokud zvolí extrémně restriktivní dietu, jeho tělo si po jejím skončení začne rychle ukládat zásoby, a hmotnost se vrací. Proto je důležité hubnout postupně, zdravě a pod odborným vedením.“
Řešení obezity vyžaduje komplexní mezioborový přístup a spolupráci odborníků, pacientských organizací i veřejnosti. Světový den obezity je proto vhodnou příležitostí, jak zvýšit povědomí o důsledcích obezity a podpořit efektivní způsoby jejího řešení. Jedním z důležitých zdrojů, kde lze tyto informace získat, jsou i webové stránky projektu Netloustneme.cz.
PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka Benu lékáren, upozorňuje na další faktor, který může poskytnout orientační informace o poměru svalové hmoty a množství tělesného i viscerálního tuku. Jde o analýze složení těla s měřením InBody. „Díky těmto údajům lze získat představu o ideální hmotnosti a optimálním kalorickém příjmu. Analýzu složení těla s měřením InBody je možné podstoupit v Benu Centrech prevence s poradenstvím, kde se pacientům věnují odborně proškolení lékárníci-konzultanti. Pravidelné měření a konzultace mohou totiž pomoci nejen v redukci hmotnosti, ale také ve zlepšení celkového zdraví a kvality života,“ popisuje Ivana Lánová.
Na důležitost odborné pomoci upozorňuje i online konference s názvem Jak zdravě zhubnout a váhu si také udržet, která se koná 9. března od 9 hodin a je zdarma. Zájemci se musí pouze předem registrovat na webu organizace STOB. Program akce se zaměřuje nejen na zdravé hubnutí a udržení si váhy, ale také na psychologickou podporu a pohyb. Experti představí osvědčené metody, které pomáhají lidem efektivně a dlouhodobě zvládnout nadbytečná kila. Při příležitosti Světového dne obezity nabízí někteří z lektorů STOB zájemcům bezplatné konzultace a měření složení těla. „Náš přístup vychází z kognitivně-behaviorální terapie. Kromě úpravy stravy a pohybových návyků pracujeme také s psychikou, zejména s emočním jedením a neužitečnými myšlenkami. Chceme, aby cesta ke zdravějšímu životnímu stylu byla příjemná a lidé si nové návyky osvojovali s radostí, ne pod tlakem,“ říká PhDr. Iva Málková, psycholožka a zakladatelka organizace STOB, jejímiž kurzy zdravého hubnutí prošly za více než 30 let desítky tisíc lidí. „Důležitá je i podpora, a to jak odborníků, tak ostatních účastníků v rámci skupinových kurzů. Díky ní se lidé lépe vyrovnávají s relapsy a učí se je vnímat jako přirozenou součást procesu změny a ne jako selhání,“ dodává Iva Málková.





