
Výzkumu a vývoji v oblasti medicínských a zdravotnických technologií na Karlově Univerzitě se otevírají nové možnosti. Společnosti Charles University Innovations Prague a Life bioCEEd podepsaly memorandum o spolupráci, jehož hlavním cílem je podpořit transfer v širokém spektru medicínských, farmaceutických a přírodovědných odvětví. Life bioCEEd má pro investice do těchto oborů připraven kapitál o celkovém objemu 500 milionů korun.
Otomar Sláma, předseda správní rady Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiné společnosti Univerzity Karlovy, a Stefan Savic, generální ředitel Life bioCEEd, investiční společnosti v medicínské oblasti, podepsali memorandum o spolupráci. Jeho obsahem je především podpora vývoje léků, diagnostiky či zdravotnických prostředků. Life bioCEEd se primárně zaměřuje na transfer technologií ve zdravotnickém sektoru a financování projektů v raných fázích vývoje.
„Naší dlouhodobou vizí je zaměřovat se na investice do indikací zatížených negativním vývojem lidské populace, jako jsou imunitní onemocnění, fertilita, duševní zdraví, léčba bolesti a nemoci spojené se stárnutím,“ uvádí Stefan Savic, generální ředitel Life bioCEEd. „Uzavření spolupráce tohoto typu rozšiřuje naše možnosti sdílení know-how mezi akademickou a komerční sférou a nacházení nových medicínských řešení, z nichž budou v konečném důsledku profitovat právě pacienti,“ dodává Savic.
Memorandum dává společnosti Life bioCEEd možnost podílet se na rozvoji životaschopných výzkumných projektů a inovací z portfolia Univerzity Karlovy, a to z širokého spektra medicínské a zdravotnické oblasti, jako jsou biofarmaceutické nebo diagnostické technologie. CUIP bude přitom hrát klíčovou roli při identifikaci vhodných projektů a nastavovat optimální podmínky spolupráce mezi vědeckými týmy a odborníky z Life bioCEEd. „Spolupráce tohoto typu si ceníme zvláště proto, že pro Univerzitu Karlovu představuje memorandum příležitost získávat nové zdroje financování výzkumných projektů ve fázi proof-of-concept, ale i podporu již založených spin-off společností. Mimo jiné také umožňuje vědeckým týmům konzultovat výzkumné záměry s profesionály z komerční sféry, kteří mohou poskytnout hlubší vhled do procesu komercializace,“ komentuje podpis memoranda Otomar Sláma, předseda správní rady CUIP.
Life bioCEEd vstoupila na trh mimo jiné se záměrem financovat inovativní biomedicínské a informační technologie, primárně vhodné k léčbě široké škály indikací. Patří mezi ně například kardiologie, endokrinologie, neurologie, onkologie, imunologie, radiologie, duševního zdraví, hematologie, gynekologie, geriatrie nebo gastroenterologie. Společnost si přitom klade za cíl podporovat vědecké pracovníky, jejichž výzkumné projekty mají potenciál pro uvedení do praxe, na což má připraven kapitál ve výši 500 milionů korun. Zároveň považuje za své poslání poskytovat nové možnosti léčby pacientům, kteří čekají na účinnější, bezpečnější a dostupnější léčebné technologie.





