
V roce 2023 dorazilo do českých lékáren o stovky tisíc balení antibiotik více než o rok dříve. To zabránilo opakování situace, kdy antibiotika kvůli zvýšené spotřebě chyběla. Zároveň se však nespotřebovala řada balení dodaných v předešlých letech, a výrobci tak museli loni zlikvidovat přes 43 tisíc balení antibiotik určených k výdeji v lékárnách, a dalších 60 tisíc balení antibiotik v injekční formě, vyplývá z nejnovějších dostupných dat průzkumu mezi společnostmi sdruženými v České asociaci farmaceutických firem (ČAFF). Celkově výrobci museli za loňský rok nechat zlikvidovat 1,5 milionu balení léčiv napříč terapeutickými skupinami, jako je kardiologie, onkologie či neurologie.
Hodnota zlikvidovaných léčiv přesahuje čtyři sta milionů korun. Kromě antibiotik částka zahrnuje například antiparkinsonika, antipsychotika, léky na alergii, proti Alzheimerově chorobě, léčiva na revmatologická a onkologická onemocnění, léky používané v očním lékařství, ale i volně prodejné léčivé přípravky. U dodávek léků do lékáren, stejně tak u léků do nemocnic neexistuje garance odběru dodaného množství. Ani stát, ani zdravotní pojišťovny neobjednávají léky s garancí využití v Česku. Dokonce ani lékárny, ani nemocnice nepodávají závazné objednávky s mnohaměsíčními předstihy. Ani vítěz nemocničního tendru tak nemá jistotu, v jakém objemu nemocnice jeho léky následně nakoupí, či zda je vůbec nakoupí. To narušuje předvídatelnost očekávané poptávky a komplikuje předcházení případným nedostatkům či přebytkům.
Nevyužité léky v číslech
Léky pro výdej v lékárnách:
• 1,4 milionu balení léčiv bylo v roce 2023 zlikvidováno kvůli blížící se exspiraci.
• Z toho 43 tisíc balení byla antibiotika v pevné lékové formě
• Celková hodnota těchto léčiv byla více než čtvrt milionu korun.
Léky k použití v nemocnicích (centrové léky, při hospitalizaci, v urgentní medicíně aj.):
• 183 000 balení léčiv bylo v roce 2023 zlikvidováno kvůli blížící se exspiraci.
• Celková hodnota těchto léčiv byla skoro 180 milionů korun.
Postoj ČAFF
ČAFF se dlouhodobě zasazuje o nastavení udržitelných podmínek obchodování s léčivy na českém trhu včetně záruk odběru. Výrobci léčiv stejně jako výrobci jakéhokoliv jiného zboží musejí dbát na snížení míry rizika ztrát při zachování nejlepší možné dostupnosti pacientů k léčbě. Dodávky léků jsou pro farmaceutické společnosti nejen odpovědností, ale i obchodním rizikem, neboť neprodaná léčiva musejí na své náklady zlikvidovat. Výroba a plánování dodávek léků vycházejí z reálné spotřeby minulých let.
Doplňující informace
Kromě likvidace léčiv, které se vůbec nedostaly k pacientům, se likvidují i léky, které si pacient vyzvedl v lékárně, ale z nějakého důvodu nespotřeboval. Co se děje s těmito vrácenými léky?
• Každá lékárna má sběrnou nádobu, ve které vrácená léčiva shromažďuje, a pak je předá certifikované firmě. Ta je odveze do spalovny, kde se ekologicky a za velmi vysokých teplot zlikvidují.
• Pacient nic neplatí. Náklady na likvidaci tohoto lékového odpadu hradí stát prostřednictvím krajů.





