Z hlediska výskytu klíšťové encefalitidy patří ČR mezi vysoce rizikové zemí
Zdroj foto: Pexels

Česká republika patří mezi oblasti s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Podle Státního zdravotního úřadu (SZÚ) bylo u nás v roce 2022 hlášeno 837 případů infikovaných. Proto je pro turisty mířící do ČR doporučováno očkování. Přestože u nás zdravotní pojišťovny plně hradí očkování lidem ve věku 50+, je zde proočkovanost stále nízká. Pohybuje se pouze kolem 30 % a ve věkové skupině 50+ se toto číslo blíží spíše 20 %. Inspirovat bychom se mohli v sousedním Rakousku, kde se proočkovanost pohybuje vysoce přes 80 %.

Onemocnění klíšťovou encefalitidou přenášené infikovanými klíšťaty je nebezpečné v tom, že dokáže fatálně ublížit i naprosto zdravému člověku. U nás se řadí mezi jedny z nejrozšířenějších virových infekcí centrálního nervového systému. Za posledních pět let jí onemocnělo celkem 3 443 lidí. To je v porovnání s předchozími pěti roky nárůst o 26 %.

Protože je toto onemocnění virového původu, nikdy se neléčí antibiotiky. Jestliže se nakazíte, její průběh je většinou dvoufázový. První fáze připomíná běžnou virózu, ale pokud se nemoc dostane do druhé, může napadat mozek a míchu a zanechat trvalé následky.

„Onemocnění přenášené infikovanými klíšťaty může vést k závažnému postižení centrálního nervového systému. Neočkované osoby, zejména starší dospělí, jsou vystaveny vysokému riziku těžšího průběhu onemocnění klíšťovou encefalitidou nebo vzniku trvalých či dlouhodobých následků. Smrtnost na toto onemocnění v ČR je sice pod jedním procentem, ale důsledky mohou vést k vážným zdravotním komplikacím, jako jsou poruchy spánku, paměti, rovnováhy nebo dokonce ochrnutí,“ vysvětluje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby OZP.

 

Očkování ochrání, lidem 50+ ho plně hradí zdravotní pojišťovny

Jediným spolehlivým způsobem prevence klíšťové encefalitidy, který je účinný již několik desítek let, je vakcinace. Pro koho je vhodná?

„Vakcinaci doporučujeme naprosto všem, ale obzvláště těm, kteří se pohybují v přírodě, sportují, pracují na zahradě nebo odstraňují klíšťata svým domácím mazlíčkům. Očkování proti klíšťové encefalitidě zdravotní pojišťovny plně hradí lidem ve věku 50+ již od roku 2022, našim klientům ostatních věkových kategorií umožňujeme získat příspěvek z bonusového programu na jiná očkování v hodnotě až 1 000 Kč,“ pokračuje lékařka a dodává: „Častým omylem, zejména u starších občanů, bývá přesvědčení, že očkování nepotřebují, když nikam do přírody nechodí. Zkušební odchyty ale každoročně ukazují, jak vysoký výskyt infikovaných klíšťat je například v městských parcích nebo zahradách. Toto riziko se zkrátka týká úplně každého.“

Cena vakcíny proti klíšťové encefalitidě se obecně se pohybuje v rozmezí 500-800 Kč za jednu dávku. Základní očkovací schéma zahrnuje tři dávky vakcíny. Aplikují se v určitých intervalech (1-3 měsíce, 5-12 měsíců). Plná ochrana se vytvoří po podání všech tří dávek.

„Po základním očkování se doporučuje pravidelné přeočkování každých 3-5 let, aby se udržela dostatečná hladina protilátek. Účinnost očkování je vyšší u mladších osob, u starší populace může být nižší, protože imunitní systém není již tak výkonný, a proto je třeba častější přeočkování, vždy už pouze jednou dávkou.“

O očkování proti klíšťové encefalitidě můžete požádat svého praktického lékaře/praktického lékaře pro děti a dorost, nebo specializovaná očkovací centra.

 

Léčí se hlavně příznaky a léčba může vyjít i na statisíce

Protože neexistuje cílená léčba proti samotnému viru, léčba klíšťové encefalitidy je především zaměřená na zmírňování příznaků onemocnění.

„Pacientům jsou podávány léky proti bolesti, horečce, zvracení a otoku mozku. V závažných případech, kdy dojde k postižení centrálního nervového systému, je nezbytná hospitalizace na infekčním oddělení, kde probíhá komplexní léčba. Během ní a při následné rekonvalescenci je důležitá podpora imunitního systému vhodnými výživovými doplňky, vitaminy a minerály,“ vysvětluje lékařka.

V případě závažných komplikací, jako jsou trvalé následky na zdraví, je nutná další odborná léčba, rehabilitace, fyzioterapie a případně i pomoc psychoterapeuta. A kolik taková léčba může stát?

„Náklady na léčbu klíšťové encefalitidy se liší v závislosti na závažnosti průběhu onemocnění. Hospitalizace pacienta s encefalitidou může stát i stovky tisíc korun. Celkové náklady na léčbu a následnou péči o pacienty s trvalými následky se odhadují na stovky milionů korun ročně,“ doplňuje doktorka Ježková, vedoucí Asistenční služby OZP.

Klíšťová encefalitida může vyřadit z pracovního procesu také zcela zdravého člověka až na několik měsíců a může způsobit i trvalé následky výrazně zhoršující kvalitu života, proto je vhodné se chránit účinným očkováním.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail