Libujeme si v nezdravém jídle a pití

Až 47 % Čechů si několikrát týdně dopřává sladkosti. Sladkému jídlu holdují ženy o něco více než muži. A to není s nezdravými návyky vše. Až 33 % Čechů si dopřává slazené nápoje několikrát týdně, 12 % z nich dokonce pije slazený nápoj každý den. Několikrát za měsíc jimi nepohrdne více než polovina z našinců. Slazeným nápojům fandí více muži než ženy.

Stejné oblibě se u nás těší i jídlo z fastfood restaurací. Pravidelně několikrát za měsíc se zde stravuje 25 % Čechů. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu nadnárodní lékárenské skupiny Pilulka.cz a výzkumné agentury Behavio, který byl realizován na reprezentativním vzorku 1 000 lidí.

 

Nejen sladké potraviny a nápoje, průzkumu dominuje i domácí strava

Až 33 % žen a 32 % mužů konzumuje několikrát týdně sladké potraviny. Zajímavé je, že 10 % mužů a 7 % žen sladkosti nejí vůbec. Průzkum ukázal i to, že Češi mají stále v oblibě domácí stravu. Každý den nebo několikrát týdně si ji dopřeje 87 % mužů a 91 % žen.

Nutriční terapeutka a specialistka-dietoložka z Ambulance nutriční terapie Pavla Janovská, DiS., doplňuje, že slazené nápoje stojí za celosvětovým problémem s obezitou. Vlivem jejich konzumace několikanásobně překračujeme množství přijatých jednoduchých cukrů za den. „Uvědomme si, že sníme-li sladkou potravinu či vypijeme-li sladký nápoj, velmi rychle nám stoupne hladina cukru v krvi. Posléze nastane celý řetězec reakcí, které vyprovokují tělo k tomu, že po hodině do krve uvolní zásobní cukr ze zásobního glykogenu, a tím se zase zvedne inzulin a do krve se dostanou mastné kyseliny FFA. Ty se běžně do krve uvolňují i při hladovění, ale pokud se tam dostanou v kombinaci s inzulinem, je to krok směrem k diabetu.“

V častém pití slazených nápojů a konzumaci sladkých potravin však nejsou Češi výjimkou. Tento trend je znatelný i v jiných zemích. „Slazené nápoje navíc velmi rychle vytrávíme. Vzhledem ke koncentraci cukru nás však nehydratují a nezasytí tak jako voda. Mozek je vůči tekutým kaloriím slepý. Nevidí je, a proto ani neumí vyhodnotit z nápojů přijatou energii. Často se pak stane, že zhruba do hodiny nás přepadne takzvaný vlčí hlad. Právě v tom je riziko pití tekutých kalorií ještě několikanásobně vyšší,“ zdůrazňuje Pavla Janovská.

 

Ryby Čechům moc „nejedou“

Výživoví poradci radí, že pravidelnost a pestrost jídla patří mezi základní stavební kameny zdravého organismu. Denně bychom měli přijmout dostatek tekutin, nejlépe čisté vody, omezit uzeniny, sladké a slané pochutiny a zbytečně moc nesolit. Doporučují také upřednostnit rostlinné oleje, do stravy zařadit luštěniny, volit méně tučné maso a aspoň dvakrát týdně mít na talíři ryby. „Na základě našeho výzkumu se ukázalo, že ryby jí několikrát týdně pouze 11 % Čechů,“ doplňuje Andrea Babicová, tisková mluvčí společnosti Pilulka.

 

Až 81 procent Čechů jí zeleninu několikrát týdně

V konzumaci zeleniny a ovoce vycházíme jako velmi poctivý národ. Průzkum ukázal, že 31 % Čechů jí denně ovoce a několikrát týdně ho konzumuje 44 % dotázaných.

Zeleninu má denně na talíři 32 % osob, několikrát za týden si ji dopřeje 49 % dotázaných. „Stejně štědří jsme k sobě i s ohledem na množství zkonzumovaného masa. Několikrát týdně masem nepohrdne 61 % mužů a 60 % dotázaných žen,“ upřesňuje data z výzkumu Andrea Babicová.

Zdravá strava je přitom tou nejlepší prevencí před různými civilizačními nemocemi. „Ne všechny nemoci souvisejí se zdravou životosprávou, avšak u některých nemocí je strava součástí léčby. Civilizační onemocnění souvisejí také s celkovým životním stylem,“ připomíná Jana Rybárová, výživová poradkyně z projektu Nedietuj.sk. Právě díky pravidelné stravě se lidé dokážou snadněji vyhnout přejídání. „Pokud v průběhu dne nejíme, večer se máme chuť přejídat a spíše sáhneme po jídle z fastfoodů nebo potravinách, jako jsou sladkosti či slané pochutiny,“ vysvětluje Jana Rybárová.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail