S jarní únavou každoročně bojuje sedm z deseti Čechů
Foto: Pixabay

Po několika měsících ve znamení krátkých dní, chladnějšího počasí a všeobecných tendencí trávit více času v teple domova přichází všemi vítaná změna – jaro! Hřejivé sluneční paprsky vlévají lidem do žil pozitivní náladu, přesto se většina populace s příchodem jara potýká s nedostatkem energie, vyčerpáním a pocitem přetaženosti. Řeč je o jarní únavě, fenoménu, jemuž někteří nepřikládají velkou váhu a jiní naopak plně pociťují jeho projevy. Podle nejnovějšího průzkumu1 farmaceutické společnosti Stada tento jev každoročně ovlivňuje až 70 % české populace.

 

Vyčerpané a ospalé se cítí více ženy

S jarní únavou se dle průzkumu ve větší míře potýkají ženy a zároveň mladší věková kategorie do 39 let. Více ji též pociťují lidé, kteří uvedli, že jsou neustále nebo velmi často ve stresu. Jako nejčastější projev jarní únavy uvedlo 80 % dotázaných vyčerpání a ospalost, 45 % respondentů náladovost a podrážděnost, 36 % trápí bolest hlavy, kloubů nebo svalů a 34 % cítí přetažení a mají problém s usínáním.

Tělo tímto způsobem reaguje na přechod mezi zimou, obdobím omezené aktivity, nedostatku přírodního vitamínu D a často i konzumace těžších jídel, a jarem, které přímo vyzývá k aktivnějšímu pobytu venku, na nějž se ovšem často nedostává energie.

 

Dobíjí nás především slunce, spánek a vitaminy

Téměř polovina dotazovaných, jež se potýká s projevy jarní únavy, volí častější pobyt venku a čerpání vitaminu D ze slunečních paprsků. Devětatřicet procent potom dává přednost spánku, 33 % doplňuje vitaminy prostřednictvím pestré stravy, 30 % zvyšuje pitný režim a 29 % dotazovaných volí příjem vitaminů formou doplňků stravy. Zvýšený příjem vitaminů v jakékoli formě preferují především ženy. Zástupci mladší věkové kategorie do 29 let pak více zařazují fyzickou aktivitu a úpravu pitného režimu, častěji též sahají po kávě, sladkostech a energetických nápojích. Lidé nad 60 let v porovnání s ostatními věkovými kategoriemi častěji uvádí, že s příznaky jarní únavy nijak nebojují a čekají, až sama přejde.

V tomto období je důležité podpořit regeneraci organismu například odlehčením jídelníčku, celkovým okysličením na čerstvém vzduchu, dodržováním kvalitního spánkového režimu a zvýšením příjmu vitaminů a minerálů společně s dostatečným pitným režimem. K vyváženému a pestrému jídelníčku je též vhodné zařadit kombinace doplňků stravy podporujících regeneraci fyzických a psychických sil.

1 Výzkum byl proveden v březnu 2024 agenturou STEM/MARK na reprezentativním vzorku české dospělé populace o velkosti 1 000 respondentů. 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail