Loni dorazilo do českých lékáren o stovky tisíc balení antibiotik více než předloni

Farmaceutické firmy loni dodaly na český trh o desítky procent antibiotik více než v roce 2022. Vzrostly i mimořádné dodávky léků ze zahraničních trhů. U hlavních skupin tabletových antibiotik do lékáren dorazily více než dva miliony dvě stě tisíc balení. U antibiotických suspenzí pro děti došlo k navýšení o desítky procent, dodáno bylo více než jeden a čtvrt milionu doporučených denních dávek.

Téměř celá Evropa, včetně Česka, má za sebou zkušenost s nedostatkem antibiotických léčiv na přelomu let 2022/2023. Farmaceutické firmy dodávající léky do ČR proto loni saturovaly trh antibiotiky více než v předchozích letech. Přesto poptávka převyšovala dodávky, a na řadu tak přišly mimořádné dovozy cizojazyčných balení. U hlavních skupin antibiotik jako tabletový fenoxymethylpenicilin a amoxicilin s kyselinou klavulanovou, jež lékaři nasazují třeba při léčbě angíny či zánětech středního ucha, byly dodávky vyšší o tři sta tisíc balení.

„U základního tabletového penicilinu dodaly farmaceutické firmy a distributoři do lékáren v roce 2023 více než 570 tisíc balení, což je navýšení téměř o 200 tisíc balení ve srovnání s dodávkami v roce 2022,“ říká výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel. „U tablet na bázi amoxicilinu a kyseliny klavulanové bylo dodáno o 133 tisíc balení více než o rok dříve,“ doplňuje Filip Vrubel s tím, že při srovnání s předcovidovým rokem 2019 je to dokonce o 23 procent balení více.

K navýšení došlo i u suspenzí pro děti, a to jak na bázi základního penicilinu, tak amoxicilinu s klavulanátem, těch lékárny celkem obdržely téměř 350 tisíc kusů balení. Ze srovnání dodávek za rok 2023 s dodávkami před pandemií covidu-19, tedy za rok 2019, vyplývá, že v součtu za všechny nejčastěji předepisované skupiny antiobitik došlo k navýšení dodávek do lékáren bezmála o 15 procent.

„V mnoha skupinách léčiv se již výrobci dostávají na hranici výrobních kapacit. Investují však do toho, aby kapacity v blízké budoucnosti navýšili,“ uvádí ředitel Vrubel.

„Těší mě, že v současné ustupující vlně respiračních onemocnění je paleta dostupných antibiotik kompletní, a to jak z pohledu léčivých látek a síly, tak lékových forem. Fakt, že máme na českém trhu dostatek dostupných antibiotik, a to i přes nárůst spotřeby oproti roku 2022 a období před pandemií covidu-19, dokazuje, že nastavený a pravidelně kontrolovaný systém funguje. Věřím, že výrobní i dodavatelské kapacity zajistí kontinuitu dodávek i pro další období,“ říká Jakub Velík pověřený řízením Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail