Lékárna.cz eviduje nárůst prodejů zdravých potravin a bio produktů
Foto: Pexels

První měsíce nového roku je dobré využít pro posílení zdraví a vitality. Jednou z možností, jak toho docílit, je zařazení superpotravin do jídelníčku. Lékárna.cz během posledních dvou měsíců eviduje nárůst prodejů zdravých potravin o 21 procent, ořechů a sušených plodů o 34 procent a bio potravin dokonce až o 76 procent v porovnání se stejným obdobím minulého roku. Jak se zdá, Čechům na zdraví a zdravé stravě opravdu záleží.

Superpotraviny jsou bohaté na esenciální živiny, vitaminy a minerály, antioxidanty, esenciální mastné kyseliny a další živiny, které podporují optimální fungování organismu. Přirozenou cestou posilují imunitní systém, podporují zdraví srdce, zlepšují trávení, snižují záněty, poskytují energii, zlepšují stav pokožky, vlasů a nehtů.

Superpotraviny jako součást zdravého jídelníčku
Díky svým výživovým vlastnostem mohou být důležitou součástí vyvážené a pestré stravy. Stačí třeba přidat lžíci chia semínek do jogurtu, dopřát si osvěžující smoothie s acai bobulemi, vyzkoušet ořechové máslo plné zdravých tuků, nebo granátová semínka bohatá na antioxidanty. „Pro superpotraviny nemusíme chodit nikam daleko. Oblíbené kysané zelí je bohatým zdrojem vitaminu C, česnek obsahuje antivirové a antibakteriální látky a také kvalitní včelí med má mnoho benefitů pro naše zdraví. Nesmíme opomenout rakytník, zázvor, zelený čaj a kakao, které vyniká vysokým podílem flavonoidů. Prospěšné je i bobulovité lesní ovoce jako borůvky, jahody, maliny, brusinky, šípek, ostružiny, bezinky, aronie nabité vitaminy, flavonoidy a látkami, které podporují zdraví a vitalitu celého těla,“ říká PharmDr. Kamila Horníčková z on-line poradny Lékárna.cz.

Superpotraviny pro vitalitu
Lékárna.cz vytipovala pětici superpotravin, které nabízejí vyvážený mix látek prospěšných zdraví.

  • Quinoa obsahuje velké množství bílkovin, vlákniny a železa. Je unikátní tím, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, což je u rostlinných zdrojů vzácné. Je ideální pro vegany a vegetariány.
  • Chia semínka jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a bílkoviny. Posílí imunitní systém, dodají energii a pomohou udržet pleť krásně hydratovanou.
  • Sladkovodní řasa Spirulina je přírodním zdrojem bílkovin, vitaminů a minerálů, jako je železo a vápník. Je výborná pro zlepšení trávení a detoxikaci těla. Dodá energii na celý den.
  • Kurkuma je nejen v rámci ajurvédské medicíny považována za jedno z nejvíce léčivých koření. Obsahuje silný antioxidant kurkumin, který má protizánětlivé účinky, podporuje imunitní systém a zdraví jater.
  • Všechny druhy ořechů v přiměřeném množství, jako například mandle, vlašské a lískové ořechy jsou bohaté na zdravé tuky, vlákninu a vitaminy. Podporují správnou funkci mozku, krásné nehty, silné a lesklé vlasy. V e-shopu Lékárna.cz za poslední dva měsíce patří mezi nejprodávanější jádra kešu ořechů. „U ořechů ale vždy záleží na způsobu skladování a na stáří“, upozorňuje Kamila Horníčková.

Důležité je najít rovnováhu a začlenit superpotraviny do vyvážené stravy spolu s ostatními potravinami, které poskytují různé živiny. Přestože mohou mít mnoho zdravotních výhod, není nutné je konzumovat ve velkém množství.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail