„Nová“ Pilulka utržila tři miliardy a po transformaci cílí na zisk

Tržby skupiny Pilulka v roce 2023 podle předběžných neauditovaných výsledků dosáhly 2,1 miliardy korun. Franšízové lékárny Pilulka, které nespadají do statutárních výkazů skupiny, pak přidaly necelou miliardu korun. Celkem v Pilulce zákazníci v roce 2023 utratili tři miliardy korun bez DPH.

Oproti předchozímu roku se jedná o přibližně 13% pokles vlastních tržeb, který byl způsoben především dvěma faktory – uzavřením rumunské pobočky v polovině roku 2023 a výrazným omezením prodejů prostřednictvím benefitních zaměstnaneckých programů. Běžné on-line lékárenské tržby i přes nepříznivý vývoj e-commerce v loňském roce opět vzrostly.

Skupina Pilulka prošla zejména ve 3. kvartále roku výraznou transformací zaměřenou na profitabilitu, pozastavila dosud ztrátové aktivity, významně snížila provozní a personální náklady a zaměřila se na zvýšení provozní efektivity.

„Rok 2023 byl rokem plným změn a výzev. Začali jsme jako firma působící na pěti trzích zaměřená především na růst. Za hektické čtyři měsíce jsme změnili vše od podlahy. Během transformace opustilo firmu okolo 100 zaměstnanců a významnou proměnou prošel i management. Tyto změny byly extrémně náročné, ale nezbytné pro náš další rozvoj. Souběžně s transformací se nám podařilo zachovat obchodní dynamiku, a to díky extrémnímu úsilí celého týmu. Všechny změny byly realizovány velmi citlivě, aby se nedotkly služeb zákazníkům a kvality našich služeb,“ shrnuje Martin Kasa, ředitel Pilulky.

V minulém roce Pilulka obsloužila 710 tisíc unikátních on-line zákazníků, kteří udělali celkem 1,3 milionu internetových objednávek. V kamenných Pilulka lékárnách (včetně franšízy) bylo loni vydáno přes jeden milion léků na recept a obslouženo 2,4 milionu pacientů. Nejrychleji rostoucím trhem v rámci skupiny bylo Rakousko, kde v posledním čtvrtletí přesáhly tržby poprvé 10 milionů Kč za kvartál.

Významného milníku dosáhla i vlastní kurýrní služba Pilulka Expres, která v prosinci 2023 doručila miliontý nákup. Službu lékárna spustila v roce 2016 a dnes obsluhuje více než polovinu obyvatel České republiky, a to ve stejný den objednání. Pilulka Expres také funguje na Slovensku a plánuje brzy spustit zkušební provoz v Rakousku. Pilulka nabízí i další způsoby doručení ve vlastní režii, jako jsou výdejní Pilulka Boxy (od roku 2020) a síť výdejen Pilulka Point (od roku 2014), které zákazníci najdou ve zhruba stovce Pilulka Lékáren po celé České republice.

„V roce 2024 chceme navázat na transformační kroky z roku 2023, dosáhnout jako skupina kladné EBITDA a pozitivního cash flow. V minulosti jsme se na všech trzích soustředili na růst tržeb, nyní jsou naše plány více konzervativní, a to i s ohledem na celkovou makroekonomickou situaci. Proto se v roce 2024 zaměříme především na profitabilitu,“ komentuje plány na příští rok Tomáš Hospůdka, finanční ředitel skupiny Pilulka.

I v roce 2024 bude Pilulka pokračovat v digitalizaci českého lékárenství s ambicí udržet pozici lídra v inovacích ve svém oboru. Vedle skupiny on-line lékáren a sítě kamenných lékáren se dále zaměří na další strategické spolupráce s velkými farmaceutickými firmami a veřejnými i soukromými zdravotními pojišťovnami v rámci projektu Plus Care s cílem dosáhnout i v segmentu eHealth mety 100 000 aktivních zákazníků a stát se lídrem nově vznikajícího trhu.

Veškeré uvedené údaje jsou předběžného charakteru, finanční informace se nezakládají na auditovaných datech.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail