Výsledky zdravotnictví a plány na další období aneb Ministr zdravotnictví bilancoval

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek společně se svými náměstky představil výsledky svého úřadu za uplynulé období a výhled na období následující. Ministerstvo zdravotnictví v posledních dvou letech čelilo několika výzvám. Ať už šlo o zvládnutí varianty Omikron bez lockdownů a zavírání škol i v době, kdy počty nakažených byly nejvyšší za dobu pandemie covidu-19, velmi úspěšné předsednictví Rady EU, válku na Ukrajině, zajištění dostupnosti léčiv nebo jednání se zástupci zdravotníků. Dlouhodobou prioritou pak je pro Ministerstvo zdravotnictví především podpora prevence a prosazení klíčové legislativy.

„Za dva roky se nám toho podařilo opravdu hodně. Velkým úspěchem, který bych rád vypíchnul, je zavedení automatické valorizace plateb za státní pojištěnce. O to se snažilo mnoho ministrů zdravotnictví a podařilo se to až naší vládě. Podařila se i řada kroků v oblasti vzdělávání, snižování byrokracie, lékové legislativy a podpory jednodenní medicíny,“ řekl na ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Úspěšné zvládnutí covidu-19 bez lockdownů a zavírání škol považuji za jeden z našich hlavních úspěchů. Ustavili jsme Národní institut pro zvládání pandemie a nadále také pravidelně zasedá centrální řídící tým. Díky tomu je situace pod kontrolou. Máme také v dostatečném množství vakcíny Corminaty a Nuvaxovid. Prosím, očkujme se,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Ten také aktuálně připravuje na Ministerstvu zdravotnictví novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, jejímž hlavním cílem je restrukturalizace hygienické služby a efektivnější fungování ochrany a podpory veřejného zdraví v České republice. Tato novela také odstraňuje zastaralé byrokratické povinnosti pro provozovatele, zřizovatele, zaměstnavatele i občany, jako je například zrušení povinnosti předkládat provozní řád ve stovkách tisíc provozoven a zavedení elektronického oznamování dětských letních táborů.

V rámci českého předsednictví EU se Ministerstvu zdravotnictví podařilo dosáhnout významných politických i legislativních úspěchů, které byly oceněny evropskými partnery i institucemi. Od ledna 2024 tak bude spuštěn screening karcinomu prostaty a díky Evropskému akčnímu plánu bude mít více než půl milionu pacientů se vzácnými onemocněními lepší přístup ke specializované léčbě a diagnostice své choroby.

Ve spolupráci s WHO a UNICEF se Ministerstvo zdravotnictví zvládlo postarat o uprchlíky z válkou postižené Ukrajiny. Řadu ukrajinských zdravotníků se podařilo dostat do systému zdravotní péče.

Velkou výzvou pro Ministerstvo zdravotnictví bylo zajištění dostupnosti léčivých přípravků.

„Každý týden zasedá pracovní skupina pro dostupnost léčiv, která ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv, Českou lékárnickou komorou a odbornými společnostmi pravidelně řeší potenciální výpadky tak, aby bylo možno jim maximálně předcházet či minimalizovat jejich dopady. Aktuálně je léčiv dostatek. Jsou pravidelně zaváženy, a to včetně penicilinových sirupů. Velkým úspěchem jsou také zákony v oblasti léčiv,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

„Poslední měsíce byly ve znamení jednání s mladými lékaři, Českou lékařskou komorou a odbory. Jakkoliv byla náročná, těší nás, že jsme nakonec dosáhli dohody, na které panuje vzájemná shoda. Prosadili jsme změnu zákoníku práce, zavedli koordinátory vzdělávání v nemocnicích a již funguje i kontaktní místo pro stížnosti na průběh specializačního vzdělávání lékařů,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník, jehož hlavní agendou pro následující období je zdravotně sociální pomezí a jeho legislativní zakotvení. „Jde o vzájemnou spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva práce a sociálních věcí, která je nesmírně potřebná a která zde dlouhé roky chyběla,“ dodal závěrem náměstek Pláteník.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail