Vánoční období v lékárnách? Více pacientů žádajících výdej svého léku bez receptu

Vánoce se rychle blíží a s nimi i výjimečné situace, při kterých lidé zapomínají na své léky. Ať už budou svátky trávit kdekoliv, lékárníci upozorňují, aby lidé pamatovali na užívání chronických léků, stejně jako na včasné vyzvednutí receptu u lékaře a následně léku v lékárně. Vánoce jsou totiž pro lékárníky symbolem často vypjatých situací, kdy po nich pacienti svůj chronický lék žádají, aniž mají recept.

Česká lékárnická komora dlouhodobě upozorňuje, že řešením by byla možnost lékárníků mimořádně takový lék vydat i bez předpisu lékaře. To by podle reprezentativního průzkumu SC&C uvítalo až 80 % respondentů napříč společností. Lékárníci jsou na mimořádný výdej připraveni a jejich přístup k lékovému záznamu pacienta a jasná pravidla, která ČLnK navrhuje, zamezí riziku jeho zneužití.

Z průzkumu SC&C vyplynulo, že více než 79 % pacientů by uvítalo možnost vydání léků na předpis lékárníkem na základě informací v lékovém záznamu. „Výsledek průzkumu potvrdil, že mimořádný výdej léku lékárníkem, který Česká lékárnická komora dlouhodobě prosazuje, má i velkou podporu veřejnosti, a to napříč sociodemografickými skupinami. Jednalo by se pouze o léky, které pacient prokazatelně užívá dlouhodobě, jako jsou například ty na léčbu diabetu či vysokého tlaku,“ vysvětluje   Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory, a dodává: „Aby nikdo mimořádný výdej nezneužíval, připravili jsme zároveň návrh jasných pravidel, včetně podmínky náhledu lékárníka do lékového záznamu pacienta nebo vyloučení rizikových skupin léků.“

 

Chronicky užívané léky jsou životně důležité

Lidé, kteří odjedou na hory či k příbuzným a zapomenou si doma léky, by mohli pro svá léčiva do nejbližší lékárny. Lékárníci by tak ulevili nejen pacientům, ale i přetíženým pohotovostem, kam by pro předpis lidé jinak museli.

Farmaceuti jako odborníci na léky již nyní pomáhají pacientům i lékařům tíživou situaci bez léků řešit – nasměrováním pacienta k nejbližšímu lékaři či na pohotovost. Mimořádný výdej by značně zjednodušil řešení situace, kdy si pacient lék zapomene, nemůže si zajistit předpis či dojde k znehodnocení léku.  Lékárníci jsou na realizaci mimořádného výdeje připraveni, včetně předcházení jeho zneužívání. „Máme možnost nahlížet do lékového záznamu – vidíme, jak dlouho pacient své chronické léky užívá. Mimořádný výdej by se samozřejmě nevztahoval na rizikové skupiny léků, jako jsou antibiotika, léky silně účinné či ovlivňující pozornost. Nezbytné je pohlídat i maximální frekvenci jednoho mimořádného výdeje mezi dvěma návštěvami lékaře. Podobný systém už bez problémů funguje například v Polsku, Rakousku nebo ve Francii,“ zdůrazňuje PharmDr. Martin Kopecký, viceprezident ČLnK.

Lékárníci upozorňují i na fakt, že pohotovost není ve všech městech. Zajištění receptu tak může být pro pacienta vzhledem na nutnou dopravu velmi náročné – časově i finančně.

 

Zásoby léků stačí na maximálně čtyři měsíce

Mimořádný výdej zatím v českých lékárnách možný není. Česká lékárnická komora proto radí pacientům, aby si zašli k lékaři včas. „Pacientům doporučujeme zkontrolovat si zásoby léků v předstihu před vánočními svátky, aby se vyvarovali zbytečného stresu. Je důležité, aby pacienti měli své chronické léky neustále s sebou – v opačném případě riskují vážné zdravotní komplikace. Ideální je mít jejich zásobu na jeden až čtyři měsíce, větší zásoba není zapotřebí,“ uzavírá Mgr. Michaela Bažantová, mluvčí České lékárnické komory.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail