Kongres Pharma Profit nabídl inspiraci i novinky z lékárenského trhu

Kdo se odlišuje, zůstává ve hře, bylo motto 17. kongresu Pharma Profit, který se konal 21. září v Olomouci a na němž se sešly na dvě stovky účastníků. Kongres se konal za podpory 30 partnerů.

Velkému zájmu se těšilo hned první vystoupení PhDr. Mariana Jelínka, Ph.D., který vysvětlil, jaké parametry jsou důležité pro to, aby byl člověk úspěšný. Také naznačil, jakou roli na cestě k úspěchu hrají emoce a jakou rozum.

Hned několik řečníků ve svých prezentacích seznámilo účastníky kongresu se žhavými novinkami na lékárenském trhu. Ing Marie Rottová a Mgr. Vojtěch Kafka ze společnosti Pierre Fabre představili nový dermokosmetický produkt určený k boji proti vráskám s koncentrovanou kyselinou hyaluronovu a niacinamidem.

Řada nových informací také vyplynula z tradiční panelové diskuse moderované PharmDr. Michalem Krejstou, MBA, LL.M. Jedna z nejdůležitějších se týkala výrazného navýšení hodnoty signálního výkonu, tedy fixní platby za výdej léčivých přípravků hrazené ze zdravotního pojištění pro rok 2024. Ve srovnání s letošním rokem jde o navýšení o osm korun. Další informace souvisela s distribučním poplatkem, který je definován pro léčivé přípravky hrazené ze zdravotního pojištění ve výši 1,50 Kč za jednotlivé balení distribuované do lékárny a současně je součástí nově zaváděného stropu obchodní přirážky distributora. Aktéři panelové diskuse rovněž debatovali o novelizaci zákona o léčivech, konkrétně například o lécích s příznakem „omezené dostupnosti“, o nichž je v novele zákona mimo jiné řeč.

Přednáška Mgr. Zuzany Kubišové ze společnosti NIQ Brandbank byla zaměřena na e-commerce a mimo jiné v ní zaznělo, jaké údaje o produktech je provozovatel e-shopu povinen uvádět při on-line prodeji. Z konkrétních příkladů, které Zuzana Kubišová ve své prezentaci uvedla, vyplynulo, že ne všichni tuto povinnost plní, čímž se vystavují možnosti postihu ze strany kontrolních orgánů.

V odpolední části programu zhlédli účastníci kongresu tři videoreportáže z lékáren, díky nimž měli možnost se seznámit s příběhy lékárníků, kteří zvolili vlastní cestu, aby se jejich lékárnám navzdory nepříznivé ekonomické situaci dařilo.

Velmi aktuální bylo vystoupení PharmDr. Jany Matuškové, která se věnovala možnostem neantibiotické léčby a profylaxe bakteriálních respiračních infekcí v době stoupající rezistence na antibiotika.

Kromě přednášek měli účastníci možnost navštívit i stánky partnerů, z nichž někteří se na kongresu představili poprvé.

 

 

  

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail