Do druhé poloviny listopadu dorazí do ČR kromě dalších antibiotik také 300 tisíc balení klasického penicilinu v tabletách i suspenzích. Antibiotik je tak pro nadcházející sezónu respiračních onemocnění zajištěn dostatek. Jednání s držiteli rozhodnutí o registraci, distributory i lékárníky budou nadále pokračovat a pracovní skupina pro dostupnost léčiv bude i nadále zasedat a monitorovat situaci.
Ministerstvo zdravotnictví pokračuje ve spolupráci na zajištění dostatku antibiotik i dalších léčiv se všemi aktéry lékového trhu v České republice. Díky fungování pracovní skupiny pro dostupnost léčiv a intenzivním jednáním byly v minulých měsících urychleny dodávky či mimořádně dovezeny statisíce balení antibiotik a na nadcházející sezonu respiračních onemocnění je Česká republika připravena.
„Čísla, která jsme oznámili 22. srpna, tedy že do prvních říjnových dní bude dodáno do České republiky 130 tisíc balení penicilinu v suspenzích i tabletách a do druhé poloviny listopadu dalších 170 tisíc, platí. Děkuji všem, kteří se na tomto úsilí podíleli – držitelům rozhodnutí o registraci, distributorům i lékárníkům. Tento týden dorazilo 38 tisíc balení penicilinu, příští týden bude naskladněno u distributorů dalších 30 tisíc. To odpovídá více než měsíční spotřebě penicilinu,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Společnost BB Pharma v řádu měsíců dokázala významně zvýšit množství antibiotik dodávaných do České republiky, čímž pomohla kompenzovat výpadky jiných dodavatelů a zajistit antibiotika pro pacienty.
„Jednání s Ministerstvem zdravotnictví ČR jsou jak po technické, tak komunikační stránce velmi rychlá a efektivní, díky čemuž naše společnost velmi rychle zvládla navýšit plánované a zajistit i mimořádné dodávky našeho penicilinu. Oceňuji kompetenci pracovníků Ministerstva zdravotnictví i Státního ústavu pro kontrolu léčiv při jednáních, která k tomu vedla,“ uvedl předseda představenstva společnosti BB Pharma Jiří Volf.
V pracovní skupině pro dostupnost léků rovněž zasedají i zástupci České lékárnické komory a distributorů léčiv, kteří se podílejí na dlouhodobém řešení situace s dostupností antibiotik i dalších léčiv. Díky pravidelným jednáním a rychlému sdílení informací z lékáren i distribuce výrazně přispívají k omezení dopadů výpadků léčiv na pacienty, jako tomu bylo v případě antiparkinsonik, antidiabetik a dalších léčiv, jejichž nedostatek díky tomu pacienti prakticky nepocítili.
„Při jednáních pracovní skupiny i mimo ni nám jako komoře velmi pomáhá rychlá zpětná vazba od dalších aktérů lékového trhu, díky čemuž můžeme lépe průběžně informovat naše členy o aktuální situaci. Zároveň díky novele zákona o léčivech z loňského prosince máme šanci výpadky léčiv vykrývat mimořádně dodanými a plně hrazenými léčivy, která jsou registrovaná v EU, to je opravdu velká pomoc,“uvedl člen představenstva České lékárnické komory Michal Hojný.