Češi tloustnou. Projevuje se to i při nákupu prádla

Velikosti spodního prádla Čechů se rok od roku mírně zvětšují, potvrzují to výsledky statistik společnosti Trenýrkárna.cz. Největší nárůst prodejů větších velikostí odstartovalo období covidu, kdy narůstaly čísla velikostí zejména dámského spodního prádla. Nyní nejsou propady tak velké, mírný nárůst větších velikostí ale setrvává, tentokrát u mužů více než u žen.

Ještě před pěti lety byly nejprodávanějšími velikostmi M a S, letos příčkám vévodí velikost L, u pánského prádla je na druhém místě dokonce velikost XL, vyplývá to ze statistik sítě obchodů a e-shopu Trenýrkárna.cz, která každý rok prodá statisíce kusů spodního prádla. Nárůst váhy české populace potvrzují také čísla Českého statistického úřadu.

 

Více než třetina žen a polovina mužů bojuje s mírnou nadváhou

„Dámského prádla velikosti L se v letošním roce prodalo o 5,5 procenta více než v loňském roce ve stejném období. Naopak však mírně klesly prodané počty dámských velikostí XL, které narůstaly v období covidu. Větší nárůst, v průměru o dvě procenta byl také v pánských velikostech L a XL,“ říká výsledky statistik Adam Rožánek, zastupující síť prodejen a e-shopů Trenýrkárna.cz.

Česká populace celkově přibývá na váze, potvrzují to i další statistiky a průzkumy. Například podle dat Českého statistického úřadu dosáhla v roce 2017 hodnota BMI indexu tělesné hmotnosti obyvatel České republiky 25,2, v loňském roce to bylo již 26,2, což značí mírnou nadváhu. Průměrně za posledních pět let Češi přibrali dvě až tři kila.

„Průměrná hodnota BMI obyvatel ČR se pohybuje těsně za horní hranicí normální zdravé váhy. Za rok 2022 dosáhla hodnoty 26,2, což značí mírnou nadváhu. Více než třetina žen bojuje s mírnou nadváhou a u mužů je to téměř polovina. Každý pátý muž trpí obezitou, u žen je to o něco méně,“ uvedla Simona Měřinská z ČSÚ. Podotkla, že BMI se s věkem podle zjištění zvyšoval.

 

Nadváha je rizikem řady onemocnění, Češi totiž téměř nesportují

Nadváha, a především pak obezita, je výraznou příčinou a také rizikem řady onemocnění. Důležitým předpokladem, jak nadváze předcházet nebo přebytečná kila shodit, je zdravý jídelníček a dostatek pohybu. Právě pohybu se ale podle statistik ČSÚ věnuje pravidelně jednou až třikrát týdně pouze necelá čtvrtina dospělé populace. Zcela bez pohybu nebo s minimální aktivitou je pak více než třetina Čechů.

„Kromě úpravy jídelníčku je důležitý i pravidelný pohyb. Často však k odhodlání sportovat chybí motivace a chuť aktivitu vykonávat. S tím může pomoci kolektivní sportování. S organizací společných sportovních aktivit mohou pomoci i chytré aplikace v telefonu,“ říká Petr Salomon z Týmuj.cz.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail