Ochotu pomoci druhým poznamenala drahota

Letošní výnos veřejné sbírky Vzácní vzácným na Lékárna.cz už míří k pacientům se vzácnými diagnózami. Lékárna.cz právě rozdělila 515 tisíc korun mezi devět pacientských organizací, které se starají o lidi se vzácnými diagnózami.

„Do sbírky přispívají naši zákazníci, zaměstnanci a další lidé, kterým imponuje naše netradiční idea pomoci vzácným. Každou jednu darovanou korunu poctivě předáváme a jednou za rok dárcům skládáme účty, aby věděli, kde jejich peníze pomohly a že si jejich důvěry vážíme,“ říká PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárna.cz.

Nejsilnější vlnu finanční pomoci zaznamenala Lékárna.cz v covidovém roce 2021, kdy za půlrok získala téměř osmkrát vyšší sumu darů než ve srovnatelném období letos. Od loňského roku pak průměrný měsíční výtěžek sbírky klesá, na ochotě finančně pomáhat druhým se zřejmě citelně podepisuje inflace a zdražování. „Právě proto je třeba poděkovat každému, kdo pošle padesátikorunu nebo stovku lidem, kterým osud nedopřál zdraví,“ zdůrazňuje Vladimír Finsterle.

Lékárna.cz se věnuje podpoře vzácných prakticky od prvního roku své existence, což je už 24 let. Stávající sbírka trvá už 3. rokem a na pomoc vzácným se v ní složilo cca 36 000 dárců, kteří poslali dohromady celkem víc než tři miliony korun. Získané příspěvky Lékárna.cz průběžně rozděluje na projekty pacientských organizací, které se starají o lidi se vzácnými diagnózami, spolupracuje celkem s osmnácti. Náklady na organizaci projektu i provoz sbírky hradí ze svého zisku, nikoli z výtěžku sbírky. Sbírka stále pokračuje, připojit se může každý.

 

Letos podporované projekty

Terénní a asistenční služby, rehabilitaci skupin pacientů, setkávání a vzdělávání rodin a pečujících, inkluzivní stipendia pro studenty s HAE, nákup elektrostimulátorů, letní tábor pro děti se syndromem Dravetové a také systémovou edukaci pacientů pro jejich aktivní účast ve správních řízeních pro vstup léčivých přípravků na vzácná onemocnění do úhrad dle nové legislativy. „Ty, kdo se snaží prosadit změny v systému péče o vzácně nemocné a zlepšit tak podmínky k životu všem těmto pacientům, také považuji za vzácné. Protože tohle úsilí pomůže všem vzácně nemocným. Je to velmi vytrvalostní běh na dlouhatánskou trať s mnoha překážkami. Když se podaří, máme radost i my,“ dodává V. Finsterle. Proto v minulosti Lékárna.cz významně podpořila aktivity například České asociace vzácně nemocných a Klubu pacientů s cystickou fibrózou.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail