Situace s léky je podle premiéra složitá v celé Evropě

Situace s nedostatkem některých léků je podle premiéra Petra Fialy složitá v celé Evropě, jak stojí ve zprávě ČTK. Její řešení považuje za jeden ze základních úkolů Ministerstva zdravotnictví ČR, řekl na úvod tiskové konference po dnešním jednání vlády. Ministerstvo by podle něj mělo intenzivně komunikovat a vysvětlovat. S výpadky některých léků, zejména antibiotik, se Česko potýká od loňského podzimu, v posledních dnech média informovala, že hlavní výrobce přerušil dodávky základního penicilinu.

„Považuji tu věc za jeden ze zásadních úkolů Ministerstva zdravotnictví, proto jsem dnes požádal pana ministra, aby vládu informoval, jaký je ten aktuální stav, pokud se týká klíčových léků, čeho je nedostatek a jakým způsobem bude ministerstvo dál postupovat,“ uvedl premiér.

Situace podle něj není jednoduchá v celé Evropě, největší výpadky se ale podařilo nahrazovat pomocí zásob z jiných zemí, což umožnil loni přijatý zákon. „Musíme dál pracovat na tom, aby čeští občané neodcházeli z lékáren bez léku, který dostali předepsán,“ dodal Petr Fiala. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na dnešní tiskové konferenci nevystoupil.

Důvody výpadků léků jsou různé. U některých v posledních měsících chyběly účinné látky, jiným obaly, vliv měla i zvýšená nemocnost respiračními infekcemi. Slovenský výrobce základního penicilinového antibiotika BB Pharma jako důvod přerušení dodávky do konce září uvedl nízkou maximální cenu, za kterou lék v ČR může prodávat. Informaci zveřejnil na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kterému musí firmy tyto důvody hlásit. Výrobce za balení léku s 30 tabletami dostává necelých 87 korun, pacient doplácí 18 korun. Maximální cena v lékárně je necelých 131 korun.

Výpadek základních antibiotik může podle lékařů zhoršit odolnost bakterií na léky se širším účinkem, které musí lékaři předepisovat místo penicilinu. Výpadek zhoršuje také vyšší výskyt angín, na které lékaři pacientům antibiotika předepisují.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail