Mýty o rakovině prsou mohou vést k podceňování nemoci

Rakovina prsu postihuje u nás téměř každou desátou ženu. Patří k nejčastějšímu nádorovému onemocnění u žen. Bohužel stále okolo rakoviny prsu koluje spousta nepravd a mýtů, kvůli kterým tuto nemoc podceňuje mnoho žen a nechodí na preventivní prohlídky. A ty jsou v boji proti karcinomu prsu velmi důležité. Čím dříve se nádor objeví, tím větší šanci na uzdravení máme.

Jaké mýty patří k nejčastějším?

Jsem moc mladá na rakovinu i (vyšetření)

Ženy často podceňují vyšetření, protože si myslí, že je věk chrání, že jsou „ještě příliš mladé“. Bohužel ale statistiky jsou neúprosné. „Moje nejmladší pacientka s rakovinou prsů měla 23 let. Z poslední statistické ročenky 2018 bylo diagnostikováno sedm pacientek s karcinomem prsu od 20-24 let a 40 pacientek s karcinomem prsu od 25–29 let v celé ČR,“ říká mamoložka MUDr. Renata Kalajová z Perfect Clinic a dodává: „Je doporučováno chodit na preventivní vyšetření prsů od 30 let 1krát za dva roky.  Já ale doporučuji chodit na vyšetření 1krát ročně, protože u mladých žen nádory většinou rychleji rostou, jsou agresivnější a hůře se léčí.  U žen s pozitivní rodinnou anamnézou, to znamená, že má rakovinu prsu matka nebo sestra, by žena měla chodit na vyšetření prsů jednou za rok už od 20 let. Dominantní vyšetřovací metodou v tomto věku je ultrazvukové vyšetření.“

 

Postihuje pouze ženy

I muži mohou onemocnět rakovinou prsu, jedná se ale o diagnózu vzácnou. Ročně je hlášeno okolo 40 případů tohoto onemocnění u mužů k cca 7200 případů rakoviny prsu u žen. Rakovina prsu u mužů se projevuje bulkou pod bradavkou nebo u dvorce. Dochází ke vtažení nebo deformaci bradavky. Muži často přicházejí již s pokročilým prsním nádorem ve formě kožního vředu. Rakovina u mužů se léčí stejně jako u žen operací s následnou onkologickou léčbou. Muži s rakovinou prsu by měli být geneticky vyšetřeni.

 

Žádná historie, žádný problém

Mnoho žen neprovádí samovyšetření nebo nechodí na kontroly, protože si myslí, že když se rakovina prsu neobjevila v rodině, jsou mimo ohrožení. Ano, výskyt rakoviny prsu v rodině je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů, to ale neznamená, že rakovinu nemohou mít i ženy, u kterých v rodině předtím nebyla. Bohužel až 80 % žen onemocní i bez předchozí rodinné anamnézy.

 

Silikonová prsa způsobují rakovinu

Silikonové implantáty nezpůsobují rakovinu prsu, což je doloženo mnoha klinickými studiemi ve světě.  Je doloženo, že výskyt rakoviny prsu je stejný ve skupině žen s prsními implantáty jako ve skupině žen bez prsních implantátů.

 

Mamografické vyšetření bolí

„Samotné vyšetření může být malinko nepříjemné, především u žen s menšími prsy, ale nejedná se o žádnou intenzivní bolest. A hlavně, tento malý diskomfort dokáže zachránit život. Mamografické vyšetření totiž dokáže odhalit rakovinu již v počáteční fázi,“ dodává MUDr. Renata Kalajová.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail