S pandemií srdečního selhání bojuje celá Evropa

Tisíce kardiologů z celého světa se sjely do Prahy, aby debatovaly o pandemii srdečního selhání, která zaplavuje jejich země. Jenom v EU touto chorobou trpí odhadem miliony obyvatel. Experti varují, že pokud se nic nezmění, do konce dekády jich přibude dalších 50 procent. Na vině je podle nich zejména stárnutí populace, ale i nezdravý životní styl obyvatel rozvinutých zemí nebo stále rostoucí problém s obezitou. Budoucí nápor nemocných podle lékařů zdravotnické systémy nejen v Česku nemohou ustát – volají proto po lepší prevenci nebo zavádění moderních technologií, které by pomohly péči zlepšit. To vše bylo tématem kongresu Heart Failure 2023, který v Praze pořádala Evropská kardiologická společnost a několik sekcí organizovala Česká kardiologická společnost.

Přesný počet pacientů se srdečním selháním experti neznají, nicméně nemoc se podle studií týká celosvětově asi 2 % populace. To jen v EU znamená bezmála devět milionů lidí. „V Česku pak počty odhadujeme téměř na tři procenta populace, každoročně navíc přibližně 40 000 lidí přibude. Do roka 2030 tak odhadujeme, že v Česku budeme léčit asi 450 000 nemocných,“ říká prof. MUDr. Filip Málek, Ph.D., MBA, předseda České asociace srdečního selhání České kardiologické společnosti. Výskyt srdečního selhání v Česku je podle něj srovnatelný s ostatními vyspělými státy v Evropě i na světě.

„Jsme tak trochu obětí vlastního úspěchu, protože i když u infarktu se nám dnes podaří zachránit přes 95 procent pacientů, hrozí jim následně vysoké riziko rozvoje srdečního selhání, které je bohužel dřív nebo později opět přivede do nemocnice,“ říká prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC, předseda České kardiologické společnosti. Hospitalizace totiž v určitém bodě nemoci čeká dva ze tří pacientů se srdečním selháním. Dobrou zprávou podle kardiologa je, že v možnostech léčby jsou na tom Češi stejně jako zbytek západního světa. „Pacienti tady mají přístup ke všem dostupným moderním lékům nebo technologiím. Stejně jako ostatní evropské státy stojí ČR před problémem stárnoucí a nemocnější populace, která potřebuje více zdravotní péče. A jako ostatní evropské státy má však omezené rozpočty,“ říká prof. Wilfried Mullens, předsedající kongresu Heart Failure 2023 a kardiolog v nemocnici Oost-Limburg v belgickém Genku.

Stárnutí populace je pak podle expertů jedním z důvodů zvýšeného výskytu choroby. „U pacientů nad 80 let se v Česku výskyt onemocnění blíží 20 procentům, díky zlepšení péče také pacienti se srdečním selháním žijí déle. Ovšem přibývá pacientů ve vysokém riziku pozdějšího rozvoje srdečního selhání, jako jsou kuřáci nebo pacienti trpící cukrovkou, vysokým krevním tlakem či obezitou,“ říká profesor Málek.

Množství srdečních selhání podle lékařů nepřímo ovlivnila i pandemie covidu-19, která na svém vrcholu zhoršila dostupnost zdravotní péče a omezila preventivní prohlídky. „Nepřímým následkem covidu byly i negativní společenské jevy se zdravotními následky: zvýšení spotřeby alkoholu a nárůst obezity. Zhoršení zdravotního stavu obyvatelstva přitom se zpožděním může vést k nárůstu výskytu srdečně-cévních onemocnění, včetně srdečního selhání,“ říká profesor Linhart.

Experti se shodují, že by státy nyní měly investovat více peněz a úsilí do prevence kardiovaskulárních chorob a zavádět taková opatření, která přispějí k omezení kouření, spotřeby alkoholu a k lepšímu boji proti obezitě. V boji s pandemií srdečního selhání podle kardiologů výrazně pomáhají moderní technologie. V této souvislosti se nyní hovoří například o využití umělé inteligence, která by měla s pomocí chytrých přístrojů lépe sledovat průběh nemoci u pacienta a zefektivnit léčbu, případně varovat před akutními potížemi. Jednou z možností, jak si se současnou krizí poradit, je však i „krok zpět“ ve výzkumu nových léků. „Vedle výzkumu nových molekul je nutné také zkoumat a lépe zavádět již existující léky, které jsou vyzkoušené, levné a dostupné, ale dosud se nepoužívají přímo na léčbu srdečního selhání. To je například případ některých diuretik, které ve studiích ukazují velmi slibný efekt,“ říká profesor Mullens. Nejmodernější léky jsou podle něj sice velmi účinné, ale často také drahé a pro pacienty hůře dostupné, a to i v bohatších zemích, jako je například jeho domovská Belgie.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail