Spotřebitelské nároky na repelenty jsou vysoké

Zatímco například náplasti či obvazy jsou běžnou součástí takřka každé domácí lékárničky a nechybějí ani v těch cestovních, v případě repelentů je to jiné. Jejich sezona většinou trvá od jara do podzimu a její začátek výrazně ovlivňuje výskyt klíšťat v přírodě. Každopádně platí, že spotřebitelé mají na účinnost, ale i bezpečnost repelentů vysoké nároky.

Přinášíme vám článek z časopisu Pharma Profit 44/2022. Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném vydání. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru, abyste nezmeškali ani jedno vydání. Zasílání je pro majitele a vedoucí lékáren zdarma.

S blížícím se létem čím dál víc spotřebitelů reviduje před dovolenou stav svých cestovních lékárniček a dokupuje potřebné vybavení. O některé produkty, které do ní patří, je ale zájem prakticky po celý rok, i když s nástupem teplých dnů se zvyšuje.

„Lékárničky v našem e-shopu Lékárna.cz máme pro naše zákazníky rozdělené na domácí, auto, sportovní a další, aby si lidé mohli rychle a přehledně najít a doplnit to, co potřebují. Nejhlavnější součásti lékárniček – obinadla a obvazy, náplasti – mají svou ´nákupní špičku´ na začátku roku, od dubna do konce roku je pak zájem o ně bez větších výkyvů. Letos naši zákazníci doplňovali kusové textilní náplasti, gázu a rychloobvazy,“ popisuje Mgr. Romana Žatecká, ředitelka komunikace společnosti Pears Health Cyber, a pokračuje: „Sportovní lékárničky ale měly svou sezonu v březnu, kdy zřejmě turistické balení na opasek bylo jako volání jara pro všechny, kdo chtěli vyrazit do přírody. S pobytem v přírodě aktuálně souvisí i nárůst prodejů prostředků na klíšťata a proti hmyzu. Velký zájem je o náramky a repelent dražé, ale i o gely.“

Jak dále Romana Žatecká uvádí, i kategorie trávení je nákupním hitem jara, ať už to souvisí s velikonočními svátky, nebo naopak s jarním detoxem. „Největší zájem jsme u nás zaznamenali o psyllium a probiotika,“ dodává.

Také Mgr. Leona Štěpková, vedoucí Alphega lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou, poukazuje na to, že náplasti, a především repelenty jsou typickým sezonním sortimentem. „Zvýšení prodejů odstartuje teplé jarní počasí, kdy všichni začnou pracovat na zahrádkách anebo sportovat. Odhaduji, že u náplastí a obvazového materiálu se prodeje zvýší asi o polovinu, u repelentů je to pak ještě mnohem více. Loňský rok nebyl v tomto ohledu žádnou výjimkou, protože nehraje roli to, jestli se více cestuje, ale spíše to, že jsme více venku,“ vysvětluje.

 

Dlouhodobě rostoucí kategorie

Pro repelenty platí v podstatě to, co pro opalovací kosmetiku. Informovanost populace o potřebě chránit se při pobytu v přírodě před klíšťaty, komáry a podobně, stejně jako nutnost chránit se před negativními účinky slunečního záření, stoupá. A odráží se to i na prodejích příslušných produktů.

„Kategorie repelentů dlouhodobě roste. Mezi spotřebiteli totiž obecně stoupá povědomí o potřebě používat repelenty při pobytu v přírodě. Na druhou stranu je nákup repelentů z velké části ovlivněn počasím, respektive počasí zásadně ovlivňuje množství obtížného hmyzu, proti kterému se spotřebitelé chtějí chránit. Rok 2022 byl rokem, ve kterém nebyla žádná ´komáří kalamita´ a celá kategorie repelentů v tomto roce hodnotově ve srovnání s rokem 2021 klesla o 14 procent,“ cituje data společnosti NIQ, Total retail market, Ing. David Glogar, associate manager společnosti SC Johnson.

Jak dále uvádí, obecně platí, že spotřebitelé jsou mnohem zvídavější než dříve, a zjišťují si o repelentech maximum dostupných informací. „Zvláště u přípravků, které se aplikují na pokožku. U repelentů spotřebitelé vyhledávají především informace o druhu účinné látky a její koncentraci, případně proti jakému druhu hmyzu je přípravek určen a jaká je doba jeho účinnosti. Současně stoupá počet spotřebitelů, kteří vyhledávají repelenty na přírodní bázi,“ vysvětluje.

Veronika Píchová, vedoucí Pharma distribuce společnosti Aveflor Czech Republic, potvrzuje, že na celém trhu je znát rostoucí zájem spotřebitelů o produkty v bio kvalitě, veganské produkty a ty, které jsou šetrné k přírodě. „U repelentů zaznamenáváme různé trendy, z nichž jedním je obliba domácích repelentů nebo čistě přírodních repelentních roztoků s kombinací různých esenciálních olejů, aby byla zachována asi stále zatím nejžádanější forma aplikace ve formě spreje. Bohužel ne každému může takový přírodní repelent vyhovovat, protože na někoho komáři či klíšťata takřka ´nejdou´ a vystačí si po celou sezonu s občasným použitím repelentu. A někdo je rád, když si po použití chemické účinné látky s dlouhotrvajícím účinkem nepřinese domů žádné klíště, případně jen jedno. V tomto směru každému spotřebiteli vyhovuje jiný produkt,“ popisuje Veronika Píchová.

 

Nejen účinnost, ale i bezpečnost je důležitá

Požadavky spotřebitelů na vlastnosti repelentů se příliš nemění. „V případě repelentů se zákazníci zajímají, zda je jejich použití věkově omezeno, protože často je chtějí pro své děti na tábory či do školy v přírodě. Dále se zajímají o dobu účinnosti, po jakou jsou repelenty schopny odpuzovat komáry a klíšťata. Také se ptají, zda se repelent stříká přímo na pokožku či na textilie,“ vyjmenovává PharmDr. Ivana Lánová, lékárnice a odborná konzultantka Lékáren Benu.

Klára Badalová, DiS., z Magistra lékárny U Polikliniky v pražských Modřanech, potvrzuje, že u repelentů se zákazníci zajímají o účinnou složku, a to především tehdy, když cestují například do zemí v tropických oblastech.

„Zákazníci se při nákupu repelentů jednoznačně nejčastěji zajímají o účinnost. A v případě nákupu pro děti také o šetrnost a bezpečnost,“ říká Leona Štěpková.

Podle slov Ing. Ivety Čechové, produktové manažerky společnosti Vitar, spotřebitelé oceňují především stoprocentní spolehlivost a snadné použití: „Proto je každý náš repelent doplněn o bezpečnostní pojistku proti náhodné manipulaci. Všechny pak fungují jak ve svislé, tak i ve vodorovné poloze. Značka Predator drží krok s aktuálními trendy a reaguje na požadavky zákazníků, takže kromě různé síly účinných látek nabízíme i různé velikosti balení, od klasického 150mililitrového, přes cestovní o objemu 90 mililitrů až po rodinné XXL balení 300mililitrové.“

Zároveň zdůrazňuje, že uživatelé preferují spolehlivý výrobek v praktickém obalu za odpovídající cenu. „To naše repelenty splňují, proto jsou dlouhodobě nejprodávanější na českém i slovenském lékárenském trhu (zdroj: IMS data 2022). Dnes má zákazník možnost vybrat si ze široké škály výrobků určených jak pro malé děti, osoby s citlivou pokožkou, z repelentů na přírodní bázi nebo s extrémní účinností, určených do oblastí s výskytem nebezpečných nákaz přenosných po bodnutí hmyzem. Ucelená řada Predator zahrnuje několik typů repelentů od lehkých až po ty, které obstojí při maximální zátěži kupříkladu v tropech,“ říká.

Spreje jsou sice v případě repelentů nejpoužívanější formou, ale jak upozorňuje Veronika Píchová, někteří spotřebitelé si kromě nich na svou ochranu pořizují repelentní náramky či gumičky. „Asi nejnovější metodou ochrany jsou takzvané elektronické odpuzovače, které většinou působí na bázi ultrazvukových vln. Neobsahují tedy žádné chemické látky, a jsou tak maximálně šetrné i pro alergiky. Jejich účinnost se většinou počítá v řádu měsíců i celého roku, některé se dají již dobíjet, a tím mají záruku použití i na několik let. Nevýhodou takových výrobků je vyšší pořizovací cena a také fakt, že je musí člověk mít neustále u sebe či ve své těsné blízkosti. Určitě je to však varianta, o které ještě v budoucnu hodně uslyšíme,“ vysvětluje.

 

Hlavně aby držela

Zatímco v kategorii repelentů hraje značka produktu významnou roli, u náplastí to neplatí. „U náplastí sice někteří zákazníci preferují svou oblíbenou značku, ale většina ji vůbec neřeší,“ podotýká Klára Badalová.

Kromě toho, že spotřebitelé při nákupu náplastí „nejdou“ primárně po značce, není pro ně extrémně důležitá ani jejich cena. Co ale naopak spotřebitele hodně zajímá, je to, zda náplast bude držet.

„V případě obvazového materiálu cena produktů nehraje roli, ceny výrobců jsou více méně podobné. Klienty zajímají spíše vlastnosti, jako jsou voděodolnost, dobrá snášenlivost, vhodnost na citlivou a dětskou pokožku a také doba, po kterou náplast vydrží přilepena, tedy zda dobře drží,“ vyjmenovává Ivana Lánová.

Podobně se vyjadřuje i Leona Štěpková: „Prodeje obvazů nejvíce ovlivní naše rada a u náplastí se lidé zajímají zejména o to, jak drží. Cena je v jejich případě podružná.“

Kategorie náplastí je považována spíše za konzervativní segment, ale jak upozorňuje Ing. Luděk Ogoun, senior brand manager CZ/SK společnosti Hartmann-Rico, začínají se v něm uplatňovat nové technologie: „Jde například o použití silikonu místo adheziva či superabsorbentu v savých polštářcích. Naše společnost je v těchto technologiích průkopníkem.“ Jak dále potvrzuje, u náplastí hraje hlavní roli kvalita. „Stěžejní je, jak náplast drží, plní svou funkci bariéry při hojení rány, a jak ji lze následně sejmout,“ podotýká.

Na nové technologie poukazuje také Ing. Petra Buřičová, product manager společnosti MagnaPharm: „Spotřebitelé mají v současnosti rádi inovativní řešení, proto máme pod značkou Urgo ve svém portfoliu také tekuté náplasti neboli tekuté krytí s technologií Filmogel®. Jedná se o unikátní patentovanou technologii, která na problematickém místě vytvoří průhledný a flexibilní film, pod nímž se tvoří vhodné prostředí pro hojení poranění. Filmogel je vhodné použít na místech, kde klasické náplasti špatně drží, jako jsou například rty, dutina ústní či popraskané paty. Trendem v této kategorii je také přecházet na snadno recyklovatelné a ekologičtější materiály ať už na krabičkách nebo samotných náplastech.“

Zároveň Petra Buřičová uvádí, že spotřebitelé mají v oblibě mimo jiné i hydrokoloidní náplasti, které urychlují hojení puchýřů a různých škrábanců. „Nastává doba pikniků a grilování, kdy spotřebitelé ocení náplasti na popáleniny, které kromě hydrokoloidní technologie obsahují také částice vazelíny, což urychluje hojení rány, a navíc jsou tyto náplasti bezbolestně snímatelné,“ doplňuje.

O tom, že v případě puchýřů, drobných poranění či popálenin lze použít i jiné než klasické náplasti, se zmiňuje Veronika Píchová v souvislosti s jejich Akutol spreji. „Naše portfolio, kam patří například plastický obvaz ve spreji Akutol Sprej voděodolný, který nahrazuje použití klasických náplastí a lze jej použít na větší plochy poranění, a Akutol Stop zastavovač krvácení s bylinnými extrakty, který rychle zastaví krvácení, ránu zklidní a hydratuje, se nově rozrostlo o Akutol Sprej na popáleniny. Obsahuje kyselinu hyaluronovou a extrakt z měsíčku a aloe, který zabezpečí komplexní účinek, tedy ochladí, zklidní, regeneruje, hydratuje a zároveň zjemní postižené místo, čímž se minimalizuje vznik jizvy. Zkrátí dobu hojení u drobných domácích popálenin I. a II. stupně a popálené pokožky od sluníčka,“ vysvětluje. Zároveň dodává, že zejména děti oceňují funkci Akutolu Odstraňovače náplastí, který pomáhá bezbolestně, rychle a snadno sejmout náplast, a nemá vliv na hojení rány, takže v ní neštípe.

 

Obrázkové náplasti jsou in

Doslova fenoménem se staly náplasti s obrázky, které se u dětí těší velké oblibě. „Co se týká trendů, myslím, že se stále zvyšuje podíl prodaných gelových náplastí, umožňujících takzvané mokré hojení, a náplastí s obrázky,“ podotýká Leona Štěpková.

Náplasti jsou ovšem kategorií, která je charakteristická tím, že v ní spotřebitelé nejen takřka neregistrují jednotlivé značky, ale příliš nezaznamenávají ani novinky.

„V tomto sortimentu zákazníci novinky příliš neregistrují. Spíše je na nějakou upozorníme a na základě toho si ji teprve koupí. Někteří klienti sice mají své oblíbené značky, ale většina v nich nevidí rozdíl,“ říká Klára Badalová.

Podobně se vyjadřuje i Leona Štěpková: „Z našich zkušeností vyplývá, že u tohoto druhu sortimentu se zákazníci o novinky takřka vůbec nezajímají. Spíše chtějí tradiční produkty, které znají.“

Také Ivana Lánová uvádí, že v případě obvazového materiálu se zákazníci o novinky nijak zvlášť nezajímají. „Sortiment je velmi podobný, přičemž značky u náplastí řeší klienti jen někdy, a to v případě, že mají již nějakou zkušenost a náplast se jim osvědčila. Novinky vítají spíše v případě repelentů a oceňují, pokud je u některého repelentu delší doba působení, a nemusí tak často opakovat jeho aplikaci,“ popisuje.

Že se spotřebitelé vracejí k osvědčeným produktům, naznačuje rovněž Petra Buřičová: „Český spotřebitel má rád široký výběr a snadnou orientaci v produktech. Pokud vyzkouší kvalitní náplast, s níž je spokojený, rád se ke značce vrací. Pokud jde o naši značku Urgo, soustředíme se na edukaci lékárníků, aby dokázali zákazníkům poradit s výběrem vhodné varianty.“

Jak výrobci, tak lékárníci poukazují na to, že u náplastí hraje významnou roli jejich vystavení. „Spotřebitel bývá ovlivněn nejen doporučením lékárníka a samozřejmě i vlastní předchozí zkušeností, ale i vystavením náplastí v lékárně. Design balení náplastí je stejně důležitý jako u spotřebního zboží, měl by zaujmout, ale také poskytnout základní informaci o produktu, ale i struktuře sortimentu,“ zdůrazňuje Luděk Ogoun.

Z vyjádření Petry Buřičové vyplývá, že u klasických náplastí kladou velký důraz na patřičné vystavení v lékárnách: „Slouží k tomu dva typy stojanů – tárový a podlahový. K dispozici bude také vzorkovník náplastí, v němž si zákazníci mohou náplasti prohlédnout a seznámit se s nimi.“

Podle Leony Štěpkové platí, že náplasti zákazníci hodně „vybírají očima“.  „Musí je zaujmout krabička, tvar a velikost balení. Jedinou výjimkou může být televizní reklama, která pak výběr ovlivní, často při impulzivním nákupu, když klient inzerovaný produkt vidí, a to nejlépe s akční cenovkou,“ říká a dodává: „Pokud má někdo úraz, vybereme mu to, co pro něj považujeme za nejlepší. A to se pak někdy diví, jaké ´nové moderní´ věci jsou k mání.“

 

Nákupy plánované i impulzní

Jak už bylo řečeno, vybavování a doplňování cestovních lékárniček sice hodně souvisí s letními dovolenými, ale některé produkty lidé nakupují v souvislosti s počasím a aktivitami v přírodě. Některé nakupují spotřebitelé cíleně, některé jsou pak hlavně součástí impulzních nákupů.

„Většinu cestovních lékárniček si lidé pořizují na dovolenou v Čechách či ve střední Evropě, na dovolenou u moře pak nakupují spíše léky na zažívací potíže,“ říká Klára Badalová a Ing. Kamila Peremská, marketing manager společnosti Magistra, doplňuje: „V e-shopu zákazníci v průběhu sezony sortiment, jako jsou náplasti či obvazy, často přikupují do košíku, ale málokdy ho kupují pouze samostatně. A také platí, že pokud jde o cenu, hraje roli pouze u repelentů, ostatní sortiment z cestovních lékárniček není příliš cenově senzitivní.“

Jaké jsou nákupní zvyklosti u přípravků na zažívací potíže, popisuje PharmDr. Tomáš Arndt, Ph.D., vedoucí Lékárny Benu na pražském Smíchově: „Oblíbenou klasikou je adsorpční neboli lidově ´živočišné´ uhlí. Zájem je také o léky proti infekčnímu průjmu, ale u nich se často potýkáme s výpadky. Rovněž je velký zájem o probiotika. Pokud jde o nákupní zvyklosti, tak si klienti spíše nechají poradit při výběru probiotik či léků na léčbu různých žaludečních potíží. U průjmu, na jehož léčbu je výběr léku poměrně omezený, mají obvykle jasno a žádají konkrétní produkt. Cena u tohoto sortimentu hraje při výběru určitou roli, reklama už podstatně menší než u jiných segmentů.“

Jak dále Tomáš Arndt uvádí, dle jeho mínění jsou Češi poměrně konzervativní a takříkajíc se drží osvědčených léků či doplňků stravy: „Řada novinek se neprodává tolik, jak by výrobci asi očekávali, byť kvalitou se vyrovnají starším přípravkům, ale jsou prostě, řekl bych, ´neobvyklé´ pro naše zákazníky.“

Když je řeč o nákupech, Veronika Píchová v souvislosti s náplastmi zmiňuje: „Určitě již neplatí, že v lékárničce na dovolenou mají našinci pouze obyčejnou náplast vcelku a dezinfekci. A také platí, že jednoznačně jiné produkty nakupuje aktivně žijící single jedinec a jiné typy a balení produktů kupují rodiny s dětmi.“

Na co ale spotřebitelé při nákupech rozhodně slyší, jsou cenová zvýhodnění a slevy, a to zejména u produktů s vyšší cenovou senzitivitou, k nimž bezesporu patří repelenty. Pro ně je jistě dobrou zprávou, že výrobce repelentů Predator je nebude pro letošek zdražovat. „Od roku 1997, co jsou repelenty Predator na trhu, uspěly v mnoha testováních a anketách. Staly se třeba 1. volbou lékárníků v odborné anketě. Predator Forte uspěl v testování nezávislé spotřebitelské organizace dTest. A výborné vysvědčení mu vystavili také testeři na serveru Testuj.to, kde od nich Predator obdržel doporučení. Pro sezonu 2023 jsme se rozhodli výrobky značky Predator nezdražovat a držet tedy ceny loňské sezony,“ zdůrazňuje Iveta Čechová.

 

Výrobci opět nezaháleli

S každým rokem se nabídka v uvedeném sortimentu rozšiřuje, a ne jinak je tomu i letos. Společnost MagnaPharm jistě udělá radost dětem se svou novinkou v podobě Urgo Kawaï dětských náplastí, které mají průhledný podklad, jenž vypadá jako tetování. „Náplasti jsou navíc voděodolné a jejich polštářek se nelepí na poranění. V krabičce je 16 náplastí ve dvou velikostech se čtyřmi motivy zvířátek, a to s veverkou, zajíčkem, kočičkou a pandou,“ popisuje novinku Petra Buřičová.

Na začátku roku 2023 uvedla společnost Hartmann-Rico na trh novou řadu s názvem Expert na hojení ran. „Jedná se o sortiment produktů Hartmann k řešení ran v rozsahu od drobných poranění ke sterilnímu krytí středně velkých nebo pooperačních ran. V rámci této řady spotřebitel nalezne kompletní sortiment náplastí na drobná poranění, hydrokoloidních náplastí na puchýře, odřeniny a popáleniny, ale i materiály tradičního hojení ran, jako jsou krytí ran z netkané textilie, cívkové náplasti a kohezivní obinadlo. Pomyslnou vlajkovou lodí této řady je Cosmopor silicone, což je velmi sofistikovaná sterilní náplast s novými technologiemi s bezbolestným odstraněním, se silikonem pro velmi jemnou kůži a extra savým polštářkem se superabsorbentem,“ vysvětluje Luděk Ogoun.

Veronika Píchová zase upozorňuje na novinku v jejich sortimentu, kterou je Trioderm Care Chladicí sprej pro rychlou úlevu od bolesti spojené s pohmožděním svalů, podvrtnutím kloubů, svalovými křečemi a jinými zraněními v důsledku nárazu, pádu nebo podvrtnutí. Novým produktem je také Akutol Sprej na popáleniny s obsahem kyseliny hyaluronové a extraktem z měsíčku a aloe. „Působí komplexně, tedy ochladí, zklidní, regeneruje, hydratuje a zároveň zjemní, čímž se minimalizuje vznik jizvy, a zkrátí dobu hojení u drobných domácích popálenin I. a II. stupně a popálené pokožky od sluníčka,“ objasňuje.

Cestovní minibalení repelentního přípravku Diffusil Plus uvádí na trh společnost SC Johnson. „Difussil Repelent Plus 50 ml je výhodné minibalení, které se vejde do každé kabelky či batohu. Okamžitě odpuzuje komáry včetně tygřích až po dobu šesti hodin, ovády až po pět hodin a klíšťata až po čtyři hodiny,“ vypočítává David Glogar.

Novinkou v portfoliu společnosti Vitar je repelent Predator Outdoor Impregnace Alfa 400 ml. „Jedná se o voděodolný insekticid bez obsahu DEET s hubícím účinkem, který zabraňuje přístupu hmyzu na tělo. Primárně je určen proti klíšťatům a všem druhům komárů ve všech zeměpisných oblastech. Poskytuje ochranu až jeden měsíc po důkladném ošetření povrchu textilie, oděvu, obuvi, stanu, spacích vaků, moskytiér, záclon a podobně. Protože nesnižuje propustnost vodních par, je vhodný i na látky typu Gore-Tex, Sympatex a další,“ popisuje Iveta Čechová.

Markéta Grulichová

marketa.grulichova@atoz.cz

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail