Astma trápí půl milionu Čechů, mnoho dalších o nemoci neví

Nedávný Světový den astmatu a alergie připomněl, že se v Česku s tímto chronickým onemocněním léčí půl milionu lidí a dalších asi 250 tisíc lidí s ním žije nevědomky. Astmatem nejčastěji trpí alergici, u kterých se projevuje po kontaktu s alergenem dušností, zhoršeným a hvízdavým dýcháním nebo kašlem. Akutní projev může vyvolat i psychickou úzkost.

„I když není stále jasné, proč počty astmatiků už několik let narůstají, máme jako lékaři naprosté jasno v tom, jak nemoc dostat pod kontrolu,“ vysvětluje MUDr. Jana Štěchová z Polikliniky IPP. „Inhalační preparáty na bázi inhalačních glukokortikoidů úspěšně tlumí zánět dýchacích cest a pomocí dalších léků dochází k rozšíření průdušek. Navíc neustále pokračuje vývoj desítek nových léčiv.“

Astma postihuje nejčastěji děti-alergiky, nicméně objevit se může v jakémkoliv věku. Stejně tak se alergie mohou vyvíjet po celý život. Spouštěcím faktorem pro astmatické obtíže může být např. expozice alergenům, jako je pyl, prach, plísně, kontakt se srstí zvířat, nebo přítomnost roztočů. Existuje ale i astma, které s alergií žádným způsobem nesouvisí.

„V každém případě jde o otok sliznice a zhuštění jejich stěn, takže je průchodnost průdušek omezená. U mladších pacientů nastupují projevy astmatu, typicky dušnost a kašel, hlavně v noci,“ podotýká Jana Štěchová. Pro správnou léčbu je potřeba podstoupit vyšetření u pneumologa nebo alergologa, kde probíhají speciální vyšetření, jako je například spirometrie k vyšetření plic nebo bronchomotorický test. Konkrétní léky nasadí lékař podle výsledků vyšetření, jelikož astma může mít několik typů, od lehkého po těžké.

 

Alergické astma rovná se pečlivě uklizený domov

Aby nedocházelo ke spouštění astmatu u alergiků, nezbývá než vyhýbat se kontaktu s alergenem, což pro vysoké procento z nich znamená dbát o čistotu a udržovat domov čistý a bez prachu. Jelikož za problémy často stojí roztoči, neměli by astmatici spát v péřových přikrývkách s běžným povlečením. Momentálně se spíše než antialergické pokrývky doporučuje používat protiroztočové povlaky, speciální povlečení na běžnou peřinu a polštář, přes které roztočové alergeny neproniknou. Naprostým tabu by mělo být pro astmatiky kouření a lepší je vyhnout se i nechtěnému vdechování kouře z okolí, tzv. pasivnímu kouření. Pro pylové alergiky také není vhodné v pylové sezoně sušit prádlo venku, případně může pro zlepšení ovzduší v domácnosti pomoci čistička vzduchu. Potřeba je také se vyhnout agresivním čistícím prostředkům v domácnosti, při vysávání používat vysavač s kvalitními filtry atd.

 

Přibývá pacientů, ale i nových léčiv

Podle odhadů přibývá každý rok v Česku asi 13 tisíc pacientů s diagnózou astmatu a celkově s touto diagnózou žije v České republice cca půl milionu lidí. Mezi zbytkem populace se ale stále pohybuje asi 250 tisíc lidí, kteří o své nemoci nevědí. Chronické projevy lehčího astmatu, jako je kašel, pravděpodobně přijali za své, a dokud se nedostaví silnější projevy nemoci, k lékařskému vyšetření se nedostaví. „Astma s sebou stále nese řadu otazníků, například proč se nejčastěji objevuje u dětí, jaký vliv na to má třeba nákaza respiračním virem v prvním roce života, kdy ještě kojenec nemá vyvinutý imunitní systém, nebo proč počty pacientů rostou. Pozitivní zprávou ale pro všechny je, že se vývoj nových léčiv nezastavil a léčba astmatu se zaručeně posune dál. Což je koneckonců pro pacienty a jejich kvalitu života do budoucna to nejdůležitější,“ uzavírá MUDr. Štěchová.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail