Většina homeopatik je nyní dostupná bez lékařského předpisu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) schválil žádost výrobce homeopatických léčivých přípravků Boiron o změnu v registraci 112 přípravků. Díky této změně si budou pacienti moci své léky nově zakoupit bez nutnosti předpisu od lékaře.

Na českém trhu nabízí společnost Boiron 14 vícesložkových léčivých přípravků a 218 jednosložkových, každý v několika různých ředěních. A právě některé jednosložkové léky, takzvané monokomponenty, byly dosud vázány na recept. „Nutnost lékařského předpisu vycházela z českého kontextu 90. let. Tyto doby jsou již dávno za námi a homeopatické léčivé přípravky naštěstí smějí být i v České republice dostupné bez receptu tak, jak je tomu zvykem v ostatních zemích,“ komentuje situaci Jaroslava Klánová, finanční a administrativní ředitelka Boiron CZ. „Jedním z hlavních cílů naší společnosti je průběžně zjednodušovat přístup k homeopatii pro každého a zajišťovat odborníkům i jejich pacientům spolehlivé homeopatické léky té nejvyšší kvality. Investice do této změny byla proto pro nás logickým krokem,“ dodává Jaroslava Klánová.

 

Jednosložkové přípravky a jejich homeopatická ředění

Každý z monokomponentů se vyrábí v několika ředěních. Většina těchto přípravků je na českém trhu k dispozici ve čtyřech základních ředěních: 5 CH, 9 CH, 15 CH a 30 CH. Pro některé přípravky jsou na trhu dostupná i ředění 200 CH, 1 MK nebo 10 MK. Na českém trhu je dostupných celkem 794 obchodovaných referencí (monokomponentů v konkrétním ředění), z toho 702 je nyní dostupných bez lékařského předpisu a 92 na předpis stále zůstává. Pro výběr vhodného homeopatického léku se pacient může obrátit na lékaře používajícího homeopatickou léčebnou metodu ve své praxi nebo na vyškoleného lékárníka, který je schopen na základě jednoduchých dotazů doporučit pacientovi vhodný homeopatický lék.

 

Výrazné zlepšení dostupnosti pro pacienty

Schválení Státním ústavem pro kontrolu léčiv se týkalo 93 přípravků, jejichž veškerá ředění byla doposud dostupná pouze na lékařský předpis. V případě dalších 19 přípravků pak jde o uvolnění prodeje jejich vysokých ředění. „Jsme rádi, že českým pacientům přinášíme možnost zakoupit si léčivý přípravek, který jsou zvyklí užívat, i bez návštěvy lékaře,“ uzavírá ředitelka Klánová.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail