Podle ministerstva stojí za nedostupností antibiotik neočekávaná spotřeba

Nedostupnost antibiotik je podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka primárně způsobena nadměrnou, výrobci neočekávanou, spotřebou. Potýká se s ní celá EU, řekl na páteční tiskové konferenci ke zhodnocení českého předsednictví EU ve zdravotnictví. Podle lékařů a lékárníků nastal výpadek jednoho ze základních antibiotik a následoval dominový efekt, kdy postupně docházejí i léky, které lékaři začali předepisovat místo něj. Informace o tom, jaké léky jsou dostupné, by lékaři měli dostávat každý týden. V následujícím týdnu ministerstvo čeká mimořádnou dodávku penicilinu, jedná o dodávkách ze Severní Ameriky.

Podle náměstka Dvořáčka nejde o výpadek výroby farmaceutických firem. „Nedostupnost je primárně způsobena nadměrnou spotřebou, respektive spotřebou, která nebyla očekávaná,“ vysvětlil. Začátkem příštího týdne by měla podle něj do ČR přijít mimořádná dodávka penicilinu, dodávky na leden a únor jsou zajištěné. Jedná se i o dovozu antibiotik z USA či Kanady.

„Lékaři v této chvíli mají možnost mít alespoň jedno antibiotikum z každé skupiny,“ dodal. Dostupnost podle něj vyhodnotí ministerstvo každý pátek a pondělí, lékaři dostanou informace prostřednictvím svých profesních sdružení.

Podle něj se ukázalo, že pro řešení současné situace nestačí zprávy od výrobce, že omezil dodávky. „Začali jsme aktivně sledovat informace z elektronického receptu z hlediska spotřeby,“ dodal. Od distributorů pak stát chce získávat aktuální data o skladových zásobách. „Je to potřeba mít dostupné z celé Evropy,“ připojil.

Firmy výrobu plánovaly podle roku 2019, řekl náměstek. Evropská populace ale je podle Dvořáčka k infekcím vnímavější, protože jim téměř nebyla v posledních letech covidu vystavena. „Je veliký skok ve spotřebě. A výroba pro celý svět není schopna pružně reagovat na celkovou poptávku,“ dodal.

Na ministerstvu se schází každý týden pracovní skupina, která situaci řeší. Trvat může podle náměstka Dvořáčka i několik měsíců nebo rok. Ani ministerstvo ani Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nemají možnost výrobci nařídit, kolik léků má do ČR dodat.

Na tom, že problém nebude mít jednoduché řešení, se shodují zástupci lékařů i lékárníků. Chybí totiž antibiotika různých skupin i výrobců. „Když se objevil výpadek základního penicilinu, lékaři začali předepisovat jeho náhrady a vznikl dominový efekt,“ řekla ČTK mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaela Bažantová.

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky výrobci léků plánují produkci podle spotřeby předchozích let, u antibiotik, která obvykle nejsou první volbou lékařů, proto s vyšším zájmem nepočítali.

Situace je podle nich podobná v celé Evropě. Různé léky chybí i v jednotlivých krajích ČR různě. Lékárníci na sociálních sítích v posledních dnech popisují, jak se snaží od distributorů objednávat alespoň pár balení léků, které jsou zrovna dostupné. Lékaři pak volají často do blízké lékárny, jaký lék je k dispozici, ještě než ho pacientovi předepíšou. Michaela Bažantová, která je lékárnicí v menším severočeském městě, například blízké lékařce sama seznam posílá.

Přestože odborníci dlouhodobě upozorňují, že na virové infekce antibiotika nepůsobí, jsou potřeba i v době současné epidemie chřipky a dalších infekcí postihujících dýchací cesty. Na začátku současné situace byl nedostatek jednoho z běžných typů penicilinu.

„Na virózu se nepoužívají, ale používají se na komplikace,“ vysvětlil doktor Šonka. Tělo oslabené chřipkou je například snadnějším cílem pro bakteriální zápal plic. Přestože výpadky léků nebyly nikdy výjimečné, situace je podle něj nyní horší než obvykle. „Za celou kariéru jsem nic takového nezažil,“ řekl ČTK. Problém je podle něj zejména v centralizaci základních účinných látek v několika málo továrnách v Asii. Problém v jedné tak postihne víc výrobců a mnoho typů léčiv.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail