Stále více lidí pociťuje stres a vyhoření

Problém s motivací k práci, neschopnost soustředit se, rozptylování jinými činnostmi. To jsou některé z problémů, které poukazují na syndrom vyhoření. Mnozí se s nimi setkávali při dlouhodobé práci z domova či při restrikcích v předchozích covidových letech. Následně nastoupila negativní atmosféra spojená s válečným konfliktem na Ukrajině a do toho se přidala vysoká míra inflace, která má vliv nejen na peněženky, ale právě i na psychické zdraví mnoha Čechů. Raketový růst cen energií, s ním spojená finanční nejistota stejně jako blížící se vánoční svátky a nákupy dárků tomu přispívají ještě více.

Poslední průzkumy ukazují, že devět z deseti zaměstnanců pociťuje v práci stres. I když část z nich uvádí, že jde o stres na bázi adrenalinu, který je motivuje k větším výkonům, více než polovina cítí stresovou zátěž jako vyčerpávající. Schopnost rozpoznat u zaměstnanců příznaky vyhoření a poskytnout jim takové podmínky, aby byli znovu schopní podávat dobrý výkon, nabývá na důležitosti.

„Tento alarmující trend si uvědomuje stále více zaměstnavatelů a mnoho z nich problém řeší stále prioritněji a systematičtěji. Mnohem častěji v posledních měsících slyšíme o tzv. wellbeingu. Ten v sobě kromě podstatné péče o tělo zahrnuje i péči o psychickou stránku a mentální nastavení. Reálně tak nabývá na důležitosti úloha happiness manažera, který ve firmě pečuje o udržení vstřícných a kolegiálních vztahů, otevřenou interní komunikaci a zajištění pomoci těm, kteří cítí velkou zátěž,“ říká Radka Košíčková ze společnosti Profesia CZ a dodává: „Často ale zaměstnanec potřebuje pomoci rychle a řešení může být relativně jednoduché. Například den či dva dny volna navíc. Ty pomohou nyní v hektickém předvánočním období dvojnásobně.“

Pozitivním trendem je, že se syndromem vyhořením a stresem chtějí bojovat i sami zaměstnanci. To potvrzují i výsledky dobrovolného testování návštěvníků nedávno proběhlého veletrhu práce Profesia days. Již několik let zde probíhá testování na syndrom vyhoření a zvládání stresu ve stánku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Testovacím nástrojem je standardizovaná škála, tzv. Shiromova-Melamedova škála vyhoření (Shirom-Melamed burnout measure – SMSM). Administraci testů provádí skupina psychologů z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Pokud srovnáme výsledky testování, můžeme konstatovat, že tento rok byl největší zájem účastníků veletrhu o testování. To naznačuje určitý trend, tedy že se lidé více zajímají o svůj duševní stav a stejně tak se zajímají i o schopnost zvládat zátěžové a stresové situace,“ komentuje výsledky PhDr. Pavel Harsa, vedoucí klinický psycholog VFN Praha a dodává: „U všech zájemců byla vidět zjevná motivace k testování i zvědavost, jak na tom jsou a velmi dobrá spolupráce při testování“.

Uvědomění si situace zvýšeného stresu by si zaměstnanci neměli nechávat pro sebe. Měli by o tom otevřeně pohovořit se svým nadřízeným. Ten si totiž tohoto problému sám často nemusí díky své pracovní zaneprázdněnosti či menší empatii všimnout.  A řešení po této vzájemné diskusi může být rychlé a jednoduché. A také přínosné pro obě strany.

 

Stres se projevuje i na prodejích v lékárnách

Index zdraví v e-shopu Lékárna.cz ukazuje, že Češi se aktuálně cítí ve velkém stresu. Prodeje přípravků na stres a úzkost v uvedeném lékárenském e-shopu aktuálně dosahují letošního maxima, za posledních 14 dní vzrostl obrat v této kategorii o 53 procent.

Vysokou míru stresu signalizoval i nedávný průzkum o zdravém životním stylu, který Lékárna.cz realizovala mezi svými zákazníky. Se svými starostmi se svěřilo 360 Čechů a Slováků a z výsledků vyplynulo, že každý třetí se necítí v pohodě. Přemýšlejí hodně o svém každodenním životě, vysoké inflaci, zdražování, nejisté budoucnosti, partnerských vztazích i o zdraví a nemocech. „Mám plnou hlavu myšlenek a doslova strach z budoucnosti,“ svěřuje se jedna z účastnic zmííněného průzkumu. Obdobně se vyjadřují i jiní a výslovně zmiňují stres z práce a obavy o ni, starost o stav současného světa i tohoto státu, strach z války a také černé myšlenky související s rodinnými problémy, onemocněním či osaměním.

Stres sužuje Čechy dlouhodobě. Prodeje prostředků na stres a úzkost kontinuálně stoupají už od července a nyní dosahují svého maxima. Za poslední tři měsíce stouply prodeje léků a doplňků stravy na stres a úzkost o 47 %. Kromě léků a doplňků stravy ale zákazníci řeší své psychické potíže i přírodními přípravky.

Přestože index zdraví v oblasti stresu bije na poplach, podle Mgr. Pavly Horákové, lékárnice a vedoucí on-line poradny na Lékárna.cz, se tato skutečnost do dotazů zákazníků v on-line poradně nepropisuje a lidé nakupují prostředky na stres, úzkosti a deprese na vlastní pěst. „Pokud hledáte vhodné prostředky proti úzkosti a stresu, vždy se nejprve poraďte s odborníkem. Na Lékárna.cz vám zkušení odborníci citlivě poradí, aniž byste museli za nimi kamkoli chodit,“ zdůrazňuje Mgr. Pavla Horáková.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail