Diabetiků v tuzemsku valem přibývá

Počet diabetiků v naší populaci stále stoupá a tento trend byl zachycen u všech typů cukrovky. Pokud by množství diabetiků přibývalo podobným tempem jako nyní (tj. zhruba 10 tisíc za rok), bude v roce 2035 postižen tímto onemocněním každý desátý občan ČR bez ohledu na věk. I proto si 14. listopadu připomínáme Světový den diabetu. Každoročně ho vyhlašuje Mezinárodní diabetologická federace s cílem podpořit prevenci, ale také zvýšit povědomí o této nemoci.

Diabetes zatím není vyléčitelný, ale vhodnou životosprávou a spoluprací s lékaři lze hladinu krevní glukózy udržet v normálních mezích a předejít tak mnoha zdravotním komplikacím. „Špatná životospráva a nezdravé návyky jsou v mnoha případech spouštěčem diabetu a výrazně přispívají ke vzniku onemocnění. Mezi nejčastější rizikové faktory diabetu totiž patří nedostatek pohybu a spánku či nezdravá strava, špatný vliv má také častý stres nebo třeba kouření,“ říká revizní lékařka VoZP MUDr. Kristina Slavíková.

Podle odhadů provedených na základě statistických údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR není daleko doba, kdy tímto onemocněním bude u nás postižen každý desátý občan bez ohledu na věk, ve vyšších věkových kategoriích bude potom četnost diabetu ještě mnohem větší.

Cukrovka 1. typu tvoří méně než 10 % z celkového počtu onemocnění a nejčastěji bývá zjištěna v dětském až pubertálním věku. Nejrozšířenější formou této choroby je však tzv. cukrovka 2. typu, která výrazně souvisí s životosprávou. Objevuje se nejčastěji mezi 45. a 50. rokem věku, výjimkou však nejsou ani diabetici mladší 19 let. Zvýšenou hladinu cukru v krvi často doprovázejí nemoci srdce a cév, jejichž vinou lidé s cukrovkou umírají průměrně o osm let dříve než zdraví jedinci. „Podstatné je chodit pravidelně na preventivní prohlídky k praktickému lékaři, který dokáže problém včas odhalit. Jestliže se u pacienta projeví diabetes mellitus, je nezbytné zodpovědně spolupracovat s ošetřujícím lékařem a dodržovat jeho pokyny a rady tak, aby bylo dosaženo dobré kompenzace diabetu. Tímto způsobem se dá spolehlivě předejít vzniku a vývoji diabetických komplikací,“ doplňuje doktorka Slavíková.

Při nedodržování lékařem stanovených pravidel hrozí zrychlení procesu aterosklerózy a vznik závažných chorob srdce a cév. V důsledku snížení obranyschopnosti pak dochází ke zvýšenému výskytu infekčních chorob, poškození nervů v celém těle, ledvin, oční sítnice či k amputaci dolních končetin.

Zkuste to dneska bez cukru!

Na pondělí 14. listopadu, který se Světovým dnem doabetu, vyhlašuje Lékárna.cz akci „Zkuste do dneska bez cukru“. Chce upozornit na to, že Češi vedou příliš sladký život, a proto jsou ve vážném ohrožení obezitou a dalšími chorobami. Právě obezita spolu s nedostatkem pohybu pak často vedou k diabetu.

Podle říjnového průzkumu mezi zákazníky Lékárna.cz se bez cukru obejde jen sedm procent Čechů. Na dotazník odpovědělo 259 dotázaných, nejčastěji ženy ve věku 31-50 let. Odpovídající byli často přesvědčeni, že cukr není takový strašák, a proto není důvod se ho úplně vzdávat, ani se nějak omezovat.

„Diabetes už patří mezi celosvětové epidemie, ale i diabetici mohou plnohodnotně žít. Letos jim k tomu na Světový den diabetu chceme i my z Lékárna.cz pomoci výzvou vyzkoušet si zdravější životní styl a spuštěním CukrovkaLékárna.cz, speciálních webových stránek s odbornými, ale srozumitelnými informacemi, jak s cukrovkou žít,“ říká PharmDr. Vladimír Finsterle, majitel a zakladatel jmenovaného lékárenského e-shopu.

Lékárna.cz proto na pondělí 14. listopadu vyzývá: Zkuste to dneska bez cukru. „Alespoň jeden den si neslaďte čaj ani kávu, vzdejte se sladké tečky po jídle, čokoládové tyčinky ke svačině, slazených jídel i nápojů. Dívejte se na obaly potravin, kolik cukru obsahují – překvapí vás, jak zbytečně slazený je třeba váš oblíbený jogurt nebo to, co dáváte k jídlu svým dětem. Podívejte se po zdravějších sladidlech a potravinách vůbec, vyzkoušejte je,“ vyzývá Vladimír Finsterle.

Právě na pacienty s diabetem se zaměřuje i Lékárna.cz a u příležitosti Světového dne diabetu spustila nový edukativní portál CukrovkaLékárna.cz. Vznikl ve spolupráci s předními českými diabetology z Centra diabetologie IKEM a lékárníky. Pacientům nabízí výhradně informace odborníky ověřené, tipy pro zvládnutí života s nemocí i adresář s kontakty na odborná pracoviště po celé ČR.

„Tým lékárníků Lékárna.cz je speciálně vyškolený na poskytování informací pacientům v on-line prostředí. Proto se zapojuje i do projektu CukrovkaLékárna.cz, kde budou odpovídat pacientům na dotazy. Zároveň vybírají produkty vhodné právě pro diabetiky – například potraviny nebo sladidla, kosmetiku, přístroje – aby se diabetici dokázali rychle zorientovat v tom, co jim může pomáhat plnohodnotně s nemocí žít,“ doplňuje PharmDr. Finsterle.

Podle průzkumu Lékárna.cz se diabetici aktivně zajímají o novinky v léčbě diabetu: třetina dotázaných uvedla, že si informace aktivně vyhledávají sami, nejčastěji na internetu. CukrovkaLékárna.cz těmto potřebám vychází vstříc s tím, že čtenářům předkládá odborníky ověřené informace a poradenskou službu.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail