Index Zdraví ukáže, jak jsou na tom Češi s životním stylem

Každý druhý Čech bere na vědomí zdravý životní styl proto, aby si zachoval dlouhodobě dobré zdraví. Za svůj ho ale vzala pouze třetina, která jím žije aktivně každý den, ostatní se na cestě k němu perou se zlozvyky, stereotypy a dalšími překážkami. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými zákazníky provedla Lékárna.cz. Odpovědi v průzkumu poskytlo 360 zákazníků a uživatelů sociálních sítí Lékárna.cz a MojaLekáreň.sk v Čechách a na Slovensku většinou z malých obcí a menších měst. Největší skupiny odpovídajících byly ženy ve věku 26-40 let a nad 50 let. Průzkum byl realizován letos v období červenec až srpen.

Průzkum ukázal, že největším nepřítelem zdravého životního stylu je čas: 30 % dotázaných uvedlo, že nemá čas věnovat se po práci pravidelnému pohybu, nestíhá přemýšlet o zdravém jídle a plánovat ho. Protože v průzkumu odpovídalo 80 % žen, nedostatek času odůvodňují starostí o chod rodiny po práci.

Další překážky

  • Pohodlnost: 18 % dotázaných uvádí, že po práci je pro ně často gauč lákavější než cvičení, protože jsou unavení.
  • Zlozvyky: 24 % odpovídajících zmiňuje, že rádi jedí, zvlášť sladkosti, pijí a sladí kávu a nedokážou si odpustit cigarety. Připouštějí, že nemají dost pevné vůle.
  • Nedostatek informací: 21 % dotázaných neví, jak se zdravým životním stylem začít, a hlavně dlouhodobě vytrvat.
  • Nemají podporu v rodině: někteří dotázaní uvádějí, že by rádi jedli zdravě, ale ostatní členové rodiny zdravou stravu odmítají.
  • Peníze: někteří dotázaní uvádějí, že na tento styl života nemají peníze.

Zdravý životní styl jako komplex zdravé stravy, dostatečného pohybu a spánku, zvládání stresu a omezování kouření a alkoholu si uvědomuje jen málokdo. Většina dotázaných si ho spojuje jen s přiměřenou hmotností těla a pohybovou aktivitou.

Lékárna.cz chce nyní přispět ke změně ve společnosti: aby si každý mohl dopřát změnu svého životního stylu a dokázal překonat své překážky na cestě.

Proto se rozhodla veřejně ukázat, jak se cesta za zdravým životním stylem vyvíjí. A to přes jednoduchý IndexZdraví, který každý den vyhodnocuje nákupy v kategoriích souvisejících s pohybem, hubnutím, spánkem a stresem, odvykáním kouření. Data zveřejňuje v jednoduchých grafech s odborným komentářem PharmDr. Vladimíra Finsterleho, lékárníka a zakladatele Lékárna.cz.

„Navazujeme na úspěšný index Covid, který ukazoval, jak v posledních letech lidé podléhali nákupní horečce v souvislosti s hrozbami covidu-19. Index Zdraví má jinou ambici: chce ukázat, jestli lidé mají sami o sobě dost motivace měnit své zvyky a nakupovat zdravý sortiment a to, co jim pomůže, aby se cítili dobře. Jsem připravený jim na té cestě ke zdraví radit,“ říká V. Finsterle.

Dodává, že aktuální hodnota indexu Zdraví ukazuje, že právě teď je pro zákazníky Lékárna.cz zdravý životní styl vysoko v nákupních prioritách, index dosahuje nejvyšší hodnoty v letošním roce: největší zájem je o vše, co souvisí s odvykáním kouření – tady prodeje právě teď dosahují svého historického maxima – a také vše související se sportem a podporou pohybu. Do třetice se blíží historickému prodejnímu maximu také produkty určené pro zklidnění a posílení nervové soustavy.

„Aktuální Index Zdraví ukazuje, že právě teď se lidé chtějí hýbat a sportovat, ale zároveň že jsou pod silným tlakem událostí a všeho, co na ně dopadá: v průzkumu nejčastěji zmiňovali obavy z války a z budoucnosti, drahotu, práci a stav země. Pro jejich zdraví je dobře, že hledají zklidnění – na Lékárna.cz jim rádi pomůžou radou i lékárníci,“ dodává doktor Finsterle.

 

Jak se index měří

Index zdravého životního stylu každý den vyhodnocuje nákupy zákazníků Lékárna.cz v kategoriích přímo souvisejících se zdravou stravou, sportem, hubnutím, spánkem, stresem a odvykáním kouření.

Co hodnoty indexu říkají

  • méně než 20: nákupy zdravého sortimentu jsou v dlouhodobém srovnání standardní
  • 20 – 39: zájem o sortiment je lehce nad standardem
  • 40 – 79: o zdravý sortiment je zvýšený zájem
  • 80 – 99: vysoký zájem o zdravý sortiment
  • 100: prodej sortimentu dosahuje historického maxima
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail