Osteoporóza je záludná svou bezpříznakovostí

Každoročně na 20. října připadá Světový den osteoporózy, jehož cílem je šířit povědomí o rizicích a prevenci tohoto onemocnění, kterému se také přezdívá tichý zloděj kostí. A zároveň se o tomto onemocnění mluví jako o tiché epidemii 21. století.

Podle dat Státního zdravotního ústavu postihuje osteoporóza až jeden milion Čechů, z nichž velká část o své diagnóze nemá tušení – její příznaky se totiž často projeví teprve s první zlomeninou. Počet lidí, kteří touto nemocí trpí, celosvětově dlouhodobě narůstá. Podle SZÚ onemocní osteoporózou ve věku nad 50 let každý pátý muž a každá třetí žena. Léčbu však podstoupí pouhých 10 až 20 % nemocných. Odborníci rovněž předpokládají, že do roku 2034 dojde v porovnání s rokem 2019 k 35% nárůstu osteoporotických zlomenin.

„Osteoporóza je onemocnění látkové výměny kostní tkáně, které má za následek ubývání množství kostní hmoty a celkové snížení kvality kostí. Postižené kosti se stávají málo odolné a klesá jejich pružnost a pevnost, což významně zvyšuje riziko zlomenin. Způsobit je přitom nemusí pouze pád, ale například i náhlý pohyb či kýchnutí. Pro rizikové skupiny jsou tak příčinou bolesti, dlouhodobé nezpůsobilosti, ale mohou je ohrožovat i na životě,“ říká revizní lékařka VoZP MUDr. Kristina Slavíková.

Osteoporóza postihuje především ženy po padesátce z důvodu poklesu estrogenu po menopauze. Je nebezpečná tím, že se objeví plíživě a bez jakýchkoliv příznaků. Mezi rizika způsobující toto onemocnění patří strava chudá na vitamín D a vápník, nedostatek pohybu, kouření, nadměrné pití kávy a alkoholu. Do rizikové skupiny onemocnění osteoporózou dále patří lidé s nízkou tělesnou hmotností a pacienti, kteří jsou dlouhodobě léčeni některými léky, např. glukokortikoidy.

K ubývání kostní hmoty dochází už přibližně od 30. roku života, do té doby lidské tělo díky svému metabolismu tvoří tkáň novou. Tento úbytek je však naprosto přirozený proces. „Mezi faktory, které řídnutí kostí významně urychlují, patří vedle nedostatku fyzické aktivity také nedostatek pobytu na slunci, jenž vede k deficitu vitamínu D. Ten je potřebný pro vstřebávání vápníku v těle a pro mineralizaci kostí. A protože je osteoporóza nebezpečná hlavně svou bezpříznakovostí, až do chvíle zlomeniny si nemusíte být vědomi, že tímto onemocněním trpíte. Pokud patříte do některé z rizikových skupin, určitě doporučujeme konzultaci s praktickým lékařem, který vám vypíše žádanku na vyšetření,“ dodává doktorka Slavíková.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail