Očkování proti chřipce v lékárně by uvítala více než polovina Čechů

Sezona chřipky a respiračních onemocnění se blíží a právě teď je nejlepší čas nechat se proti chřipce očkovat. Očkování představuje spolehlivý a bezpečný způsob ochrany a mělo by být pro pacienty také snadno dostupné. Přesto si podle čerstvého průzkumu agentury Median pro Českou lékárnickou komoru třetina Čechů myslí, že v přístupu k očkování proti chřipce jsou bariéry. Jednou z bariér je podle respondentů i nutnost objednat se k lékaři na konkrétní termín. Čtyřiačtyřicet procent respondentů by i proto uvítalo rozšíření očkovacích míst. Jako logické se proto nabízí očkování proti chřipce v lékárnách, kde by se proškoleným lékárníkem nechalo očkovat 54 % dotázaných. Ti potvrzují i známý fakt, že lékárna je tím nejdostupnějším zdravotnickým zařízením, jako dostupnější než ordinaci praktického lékaře ji vidí dvě třetiny Čechů.

Průzkum odhalil to, že česká veřejnost je očkování v lékárnách nakloněna, polovina respondentů by možnost očkování lékárníky uvítala. „Toto dokazuje, že lékárníci by mohli přispět ke zvýšení velmi nízké celkové proočkovanosti Čechů proti chřipce, která je momentálně jen pět až sedm procent, tedy hluboko pod evropským průměrem,“ komentuje výsledky Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK).

 

Překážku v očkování vidí Češi hlavně v nedostupnosti

Dvaačtyřicet procent dotázaných, kteří se již v minulosti očkovat nechali, uvedlo, že v očkování proti chřipce existují bariéry. To dokládá, že se jedná o reálné překážky vycházející ze zkušeností, nikoli o předsudky neočkovaných. Za zmínku stojí i to, že část neočkovaných se nenechala očkovat právě kvůli těmto překážkám. Pro 58 % respondentů je hlavní z nich nedostatečná informovanost o očkování a jeho nedostupnost. „Podmínkou očkování v českých lékárnách by bylo proškolení lékárníků, zajištění vhodného zázemí a také organizační změny v lékárnách. Očkování by se týkalo zdravých osob ve věku 18 až 65 let. Právě jim by lékárny mohly pomoci řešit problém obtížné dostupnosti očkování v ordinacích lékařů, který respondenti uváděli jako překážku,“ říká viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Rozšíření míst, kde je vakcinace možná, by uvítali zejména lidé, kteří se v minulosti proti chřipce očkovat nechali, a to 60 % z nich. Lékárna se pak nabízí jako logická možnost, je dostupnější než ordinace lékaře pro dvě třetiny lidí.

 

Očkovat chce asi polovina lékárníků

Zájem o očkování mezi samotnými lékárníky je výrazný, podle interního průzkumu ČLnK by mělo zájem očkovat více než 44 % z nich, ještě více (49,3 %) by poté mělo zájem o absolvování vzdělávacího programu očkování pro lékárníky. Jedna třetina lékáren má již dnes podle průzkumu na očkování v otvírací době lékárny vhodný prostor.

 

Metodologie

Výzkum postojů české veřejnosti k očkování proti chřipce realizovala společnost MEDIAN s.r.o. (člen SIMAR) exkluzivně pro Českou lékárnickou komoru ve dnech 11.– 22. srpna 2022 na panelu adMeter, což je reprezentativní panel na obecnou populaci ČR 15-79 let a kromě subjektivních výpovědí respondenta je u něj měřena i reálná návštěvnost jednotlivých médií. Celkem bylo internetově dotázáno 1477 respondentů ve věku od 18 let.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail