Jubilejní kongres OBALKO 10 zveřejnil kompletní konferenční program

Jubilejní kongres OBALKO 10 zveřejnil kompletní konferenční program

Okamžik, na který celý český a slovenský obalový trh čekal, je tady. OBALKO odhaluje kompletní konferenční program. Největší setkání obalových profesionálů na českém a slovenském trhu, které se letos uskuteční 13. a 14. října v Aquapalace Hotelu Prague, má různé časti, avšak vrcholem kongresu je právě program konference. Vystoupí 41 řečníků, panelistů a moderátorů, kteří během 20 vstupů budou inspirovat stovky obalových profesionálů.

„Sestavit letošní konferenční program bylo opravdu výzvou,“ komentoval Jeffrey Osterroth, jednatel společnosti ATOZ Group, která kongres OBALKO pořádá. „Původně jsme plánovali zaměřit se pouze na budoucnost obalů jako způsob, jak už nechat koronavirovou pandemii v minulosti. Proto hlavní téma FuturePack: Zaostříme na budoucnost balení. Události posledních měsíců však měly obrovský dopad na obalový trh a zanechaly jej ve velké nejistotě. Nakonec jsme našli rovnováhu mezi diskuzí o hrozbách současnosti během dopoledního programu a zaměřením na budoucí příležitosti na odpoledních workshopech.“

Co jsou současné a budoucí hrozby pro obalový trh

Po úvodním slovu a představení zlatých partnerů kongresu, kterými jsou letos společnosti Greiner Packaging Slušovice a Thimm pack’n’display, přijde řada na čtyři hlavní hrozby, které nad obalovým průmyslem aktuálně „krouží“. O zdrojích, jejich dostupnosti, dodavatelských řetězcích a budoucím vývoji technologií pohovoří Jake Weighell ze světové agentury Smithers, která se už téměř 100 let zaměřuje na poskytování dat z různých oblastí. Vystoupí nezávislý konzultant Josef Kotrba, donedávna chairman české pobočky společnosti Deloitte, který se zaměří na energetiku, výdaje na energie, Green Deal, obnovitelné zdroje či ESG. Na lidské zdroje, resp. jejich akutní (dnes už tedy chronický) nedostatek, zacílí Jaroslava Rezlerová (Manpower). Čeká-li ekonomiku recese, nebo dokonce krize je dobré se podívat, jak ovlivní obalový průmysl skrze kupní sílu obyvatelstva a jak to bude dále s hrozivou inflací. Tuto přednášku pronese Linda Straková z výzkumné agentury NielsenIQ.

Pokud se v předchozích přednáškách seznámíme s hlavními východisky, přijde čas na panelovou diskuzi s pracovním názvem „Současné hrozby, budoucí příležitosti?“. V panelu vystoupí Petr Sloup (Škoda Auto), Alessandro Pasquale (Mattoni 1873), Jana Stránská (Ryor), Martin Hejl (Thimm pack’n’display), Ivo Benda (Greiner Packaging Slušovice) a Martin Kincl (Alimpex Food). V diskuzi tedy promluví zástupci dodavatelů obalových řešení i představitelé významných výrobních společností, jež balí velké množství zboží, a proto jsou dotčené potenciálními hrozbami pro obalový trh jako celek.

Dopolední část programu završí delší obědová pauza. Delší proto, že není pouze příležitostí pro občerstvení, ale konají se během ní krátká organizovaná obchodní jednání v rámci bloku nazvaného BizPack. Bývá o ně vždy velký zájem, a i letos lze očekávat mnoho desítek speed-datingových schůzek.

V odpolední nabídce si účastníci kongresu vyberou, co bude nejvíce konvenovat jejich profesním zájmům. Program se rozdělí do dvou sekcí.

Design & inovace

Design & Inovace bude mít čtyři prezentace nebo případové studie. Josef Žádník (Refork) a Martin Muzikář (Thimm pack’n’display) pohovoří o tom, jak navrhnout obaly i displeje, které jsou kreativní, ohleduplné vůči životnímu prostředí a poskytují zážitek z rozšířené reality. Při představení případové studie zazní více také o prodejních stojanech, sales boxech i party sadách.

Účastníci kongresu se mohou těšit i na exkluzivní případovou studii prezentovanou Petrem Chvojkou z Rohlik.cz a Jiřím Votrubou z designové agentury Cocoon o tom, jak je složité designovat privátní značky pro online supermarket v porovnání s navrhováním obalů pro kamenné prodejny.

Další časový slot bude patřit Lucii Martínkové (Prim) a Davidu Malinovi (Smurfit Kappa), kteří se zaměří na to, jak se zcela zbavit výplňového materiálu v e-shopových zásilkách. Pomohly tomu monomateriálové obaly z vlnité lepenky označené jako VoidFill Killer a All-in-Fix. Přednáška je pojmenována příznačně: Sbohem, výplňový materiále!

Boris Rajdl (Palírna u Zeleného stromu) pak promluví o Staré žitné myslivecké, která je legendární značkou na českém trhu. Bohatá historie ale zároveň přinášela některé negativní konotace. Brand má nyní zcela jiný profil a staví na hodnotách, jež jsou pro spotřebitele srozumitelné.

Technologie & materiály

Sekci Technologie & materiály otevře nezávislý obalový konzultant Ladislav Hurdálek, který se na obalová řešení současnosti podívá prizmatem dlouhodobých trendů. Ty souvisejí s digitalizací, udržitelností, tlakem na náklady, hledáním nových materiálů, smart packagingem či novými technologiemi.

Následovat bude prezentace nazvaná Nástrahy i přínosy automatizace skupinového balení do kartonu. Pavel Coufal (Hügli Food) a Michael Ondraschek (M.A.S. Automation) přiblíží společný projekt automatizace a rozeberou požadavky kladené na regálové či „display-ready“ balení.

Plechovky jsou poutavé obalové řešení zejména pro nápojový průmysl. Před pandemií zajímaly velké hráče, ale snaha dostat se ke spotřebitelům v době lockdownů přivedla k plechovkám také středně velké i malé společnosti. V tomto bloku vystoupí Attila Szabó ze společnosti Canpack, která investovala do nové výroby ve Stříbře. O tom, jak využívají plechovky, promluví také Jitka Froydová (Vinohradský pivovar) a Michal Matys (Pivovar Svijany).

Součástí tohoto bloku bude i panelová diskuze, kterou pořadatelé nazvali Dotýkat zakázáno, automatizovat povoleno. Bude se diskutovat o tom, zda má lidská ruka ještě co dělat v balicím procesu, jaké jsou aktuální možnosti a implementační zdatnost dodavatelů ve vztahu k požadavkům klientů, kde vzít finance na náročné investice, kolik lze díky pokročilé technice a technologiím ušetřit, zda je automatizace opravdu prostředkem pro zrychlení balení a predikovatelnost výkonu nebo jak posuzovat návratnost investic do balení. Diskutovat bude např. Pavel Hrdina (Europasta), Paweł Juras (Balluff) či Matěj Gala (Asahi, Plzeňský Prazdroj).

Udržitelnost

Po odpoledním coffee breaku se otevře sekce Udržitelnost. Začátek obstarají odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické, jmenovitě prof. Vladimír Kočí a Jan Kulhánek. Prezentace se zaměří na několik oblastí – nové předpisy ESG přicházející z Bruselu, legislativu ovlivňující obalový průmysl a co bude znamenat pro výrobce a uživatele obalových řešení i spotřebitele. Bude také představen nový online nástroj pro hodnocení ekologických aspektů obalů, nazvaný Envisketch, který porovnává různé obaly a obalové materiály.

Další prezentaci bude mít Hana Nováková, která je generální ředitelkou slovenské organizace zodpovědnosti výrobců Envi-Pak. Soustředí se na nová pravidla a změny evropské legislativy, které se týkají ekodesignu. Cílem v oblasti obalů jsou především maximální recyklovatelnost, opětovné použití či snížení energetické a materiálové náročnosti při jejich produkci.

Jiří Remr (Markent) ve svém příspěvku odpoví na to, jaké jsou postoje spotřebitelů k obalům, jejich recyklovatelnosti či pohazování odpadků. Prezentace se zaměří zejména na vyhodnocení deklarovaného chování dotazovaného vzorku obyvatel Česka při nákupu výrobků denní spotřeby v obalech.

V závěru budou představena čtyři udržitelná obalová řešení. Vyhodnocení, zda jsou opravdu ohleduplnější vůči životnímu prostředí, provede profesor Vladimír Kočí, vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, který se věnuje hodnocení životního cyklu výrobků. Profesor Vladimír Kočí projekty nejen schválil před jejich zařazením do programu konference, ale sekci také sám moderuje, a poskytne proto svůj pohled na projekty na základě diskuzí s prezentujícími.

Lenka Nejedlová z Unileveru bude prezentovat systém znovupoužitelné lahve s pumpičkou ze 100% PCR spolu s doplňovacím sáčkem pro značku Dove, které za poslední rok ušetřily 5,2 tun obalového materiálu. Martin Krystián (Olma) a Ivo Benda (Greiner Packaging Slušovice) představí nový kelímek pro výrobek Olma Pierot vyrobený tvarováním s úsporou PP a snížením uhlíkové stopy. Jiří Klíma ze společnosti Avery Dennison poukáže na novou službu AD Circular, která se zabývá sběrem a následným využitím nosných podložek od samolepících etiket. A na závěr Michaela Bernatová (Nestlé Česko), Martin Němec a Jan Karlík (oba DS Smith Packaging) povědí o přínosech cirkulárního designu displejů nejen pro přírodu, ale taky pro podnikání.

Po vyhlášení vítězů business mixer

OBALKO dlouhodobě spolupracuje s Obalovým institutem Syba, který pořádá soutěž Obal roku. Slavnostní galavečer a předání trofejí a certifikátů se proto koná v rámci kongresu OBALKO. Obal roku představuje jedinou certifikovanou obalovou soutěž určenou pro české i zahraniční společnosti, jež se podílejí na zajímavém obalovém řešení. Hlavním úkolem je upozornit a následně podpořit nejlepší inovace, technologie a vize v oblasti balení, které se v uplynulém roce objeví na trhu.

Co by to bylo za kongres, kdyby nekončil „mejdanem“? V závěru dne proto organizátoři už pravidelně zařazují velmi oblíbený Obalový Business Mixer. Setkávají se zde obaloví profesionálové v příjemné a neformální atmosféře a se speciálním programem. Zábava, uvolnění, networking při sklence vína a bohatém rautu – to jsou hlavní cíle večerního programového blogu. Obalový Business Mixer se letos uskuteční v rozlehlé restauraci přímo vedle místa konání kongresu, začíná se okamžitě po skončení galavečeru Obal roku 2022.

OBALKO je dvoudenní kongres. Druhý den patří návštěvám firem, kde si lze prohlédnout obalové technologie, poznat v praxi inovativní projekty a diskutovat s odborníky přímo z provozu. Ve spolupráci s partnery kongresu jsou proto naplánovány inspirativní exkurze, např. návštěva u zákazníka Thimm pack’n’display nebo výrobního závodu Greiner Packaging v Litvínově, který se specializuje na výrobu plastových kelímků a v němž budou k vidění nejen automatizované linky, ale např. i vozíky AGV.

Podrobný program, aktuality a registrace na kongres: www.obalko.cz

Registrace na kongres je zdarma pro uživatele obalů a obalových řešení: www.obalko.cz/registrace

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail