Délka života v nemoci je v ČR jedna z nejvyšších v Evropě

Délka života se v ČR prodlužuje. V průměru dnešní generace žije o osm let déle než jejich prarodiče. To je jistě dobrá zpráva. Bohužel také přibývají roky, které prožijeme se zdravotními potížemi. To znamená, že léta, která máme „navíc“, promarodíme. Málo se mluví o délce takzvaného života v nemoci, která u nás patří k nejvyšším v Evropě.

„Jednou z výrazných příčin toho, že mnoho let prožijeme v nemoci je i vysoká hladina cholesterolu u české populace. Dodržování předepsané moderní terapie a režimových opatření ale dokáže toto riziko snížit a umožnit pacientům dlouhý a kvalitní život. Na kardiovaskulární choroby umírá 43 procent českých mužů a více než 55 procent žen. Česko tak má dvojnásobnou úmrtnost na nemoci srdce a cév než některé západoevropské země. Přestože se situace postupně zlepšuje, přístup českých pacientů k léčbě a zejména životosprávě má stále rezervy,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

 

Žijeme sice déle, ale jsme více nemocní

Délka života v České republice se v posledních desetiletích prodlužuje. Podle údajů ÚZIS je to 76,1 roku pro české muže, 81,9 pro české ženy. To je jistě dobrá zpráva, ale je bohužel pokažena faktem, že délka života, kdy trpíme kardiovaskulárním onemocněním, tvoří v průměru až čtvrtinu našeho života. Délka takzvaného života v nemoci je v tuzemsku výrazně větší než ve srovnatelných evropských zemích. S tím je potřeba něco dělat a přiblížit se v kvalitě života standardům vyspělých zemí.

 

Strašák jménem cholesterol

Více než 80 % dospělé populace má vyšší než optimální koncentrace cholesterolu. Vysoká hladina cholesterolu je přitom spolu s vysokým krevním tlakem hlavním rizikovým faktorem pro komplikace, jako jsou infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Navíc u pacientů po infarktu myokardu má optimální koncentraci „zlého“ cholesterolu méně než 15 % nemocných. Znamená to, že o svém cholesterolu toho obyvatelé ČR moc neví a pokud ano, mají problémy s dodržováním režimových opatření jako dietní strava nebo dostatek pohybu.

ČR je také velmi tolerantní k pití alkoholu a kouření. Oproti skandinávským zemím, ve kterých lidé prožijí život ve zdraví o mnoho let více. Nejlépe jsou na tom v Norsku či Švédsku, kde lidé v průměru žijí po 65. roce věku o dva roky déle bez zdravotních problémů.

 

Moderní léčba je klíčem ke snížení rizika komplikací

„Udržení optimální hladiny cholesterolu je pro snížení rizika komplikací klíčové. Spolupráce pacienta s lékařem na léčbě a dodržováním režimových opatření je základním krokem. Tam, kde to nestačí, je třeba přistoupit k moderní terapii. Pokud nemocný trpí vysokým krevním tlakem, jsou k dispozici léky, které řeší jak cholesterol, tak i vysoký krevní tlak. Řešení dvou rizik v jedné tabletce tak zjednoduší pacientům léčbu a zvýší šanci na kvalitní život,“ dodává prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail