Stát dosud zaplatil za covidové vakcíny 21 miliard korun

Stát dosud zaplatil za covidové vakcíny 21 miliard korun, naočkováno bylo 17 milionů dávek za sedm miliard, které zaplatily zdravotní pojišťovny. Zbytek zůstane státu. Dalších 1,5 miliardy musí stát uhradit za nespotřebované léky – monoklonální protilátky, které nařídil nakoupit nemocnicím, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Pokud vakcíny upravené na nové varianty koronaviru schválí v příštích dnech evropské úřady, získá jich ČR do konce roku asi 3,5 milionu dávek, které má objednané.

„Máme s firmou Pfizer domluvené, že pokud budou schválené upravené vakcíny, tak všechny dodávky do konce roku, zhruba 3,5 milionu, budou ty upravené vakcíny,“ řekl ministr Válek. Schvalovat by je měla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) na jednáních 1. a 5. září.

Roman Prymula, který byl náměstkem ministra a posléze ministrem zdravotnictví v prvním roce epidemie covidu-19, způsob nákupu vakcín kritizoval. „EU si nechala vnutit neuvěřitelný mechanismus, že abych dostal včas milion dávek, musím si objednat pět milionů dávek. Tato strategie se šířila po celém světě a podle mě byla naprosto nekorektní,“ uvedl v pořadu OVM.

Jak se dále ve zprávě ČTK uvádí, podle Válka bylo dosud objednáno 50 milionů dávek vakcín. Využitých 17 milionů zaplatí zdravotní pojišťovny, cenu těch nespotřebovaných stát. „Chci udělat to, že smlouvy s výrobci modifikujeme. Druhá změna bude, že vždycky dostaneme ty nejaktuálnější vakcíny,“ doplnil.

Válek se s Prymulou shodl v otázce povinných respirátorů. Ministerstvo zdravotnictví je v současné době jen doporučuje, zejména ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče. „To, že bychom neměli plošně nařizovat respirátory v celé republice, s tím naprosto souhlasím,“ uvedl Roman Prymula. Za kontraproduktivní v současné době označil jejich povinné nošení ve školách, kde stejně nelze zajistit jejich řádné nasazení a správné používání.

Podle Prymuly ani při současné nakažlivosti není vhodné, aby lidé měli k dispozici více testů bez žádanky lékaře. Válek dříve sliboval, že od října by mohl být alespoň jeden. „Náklady na enormní počty testů jsou obrovské a tuto epidemii tím stejně nezastavíme,“ řekl Roman Prymula. Současná varianta viru je mnohonásobně nakažlivější než původní varianta, která se v ČR objevila poprvé v březnu 2020.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail