První ochutnávka z programu jubilejního kongresu Obalko 10

První ochutnávka z programu jubilejního kongresu Obalko 10

Deset je číslo, které zasluhuje pozornost. Číslo 10 do svého loga letos přidali také pořadatelé největšího českého a slovenského kongresu zaměřeného na obaly a obalové technologie. Kongres Obalko 10 se uskuteční 13. a 14. října 2022 v Aquapalace Hotelu Prague. Ústřední téma a motto kongresu zní „FuturePack: Zaostříme na budoucnost balení“. „Obaly nám v porovnání s tím, co chrání nebo prezentují, připadají často jako běžná věc. Za jejich vznikem ale bývá zajímavý vývoj a poutavé hledání z hlediska objevování nových materiálů, konstrukcí, marketingu, grafiky či recyklovatelnosti. Zkrátka obaly a obalový průmysl kráčejí mílovými kroky do budoucnosti,“ vysvětluje výběr letošního tématu Jeffrey Osterroth, jednatel společnosti ATOZ Group, která kongres pořádá.

Nároky kladené na obaly současnosti, a především budoucnosti, nejsou přitom vůbec malé. A do jisté míry nejsou také vzájemně slučitelné. Obaly se musí jednoduše třídit a recyklovat, musí být efektivnější při prodeji produktů, lepší jako zdroj informací pro spotřebitele a musí se dát snáze navrhovat, objednávat a vyrábět. Rozšířená realita, digitální značení, ekodesign, objednávání online, klimatická neutralita, blockchain… To jsou všechno témata a nároky, se kterými se musí dodavatelé obalových řešení popasovat. Jubilejní ročník kongresu Obalko ukáže nejen, jak jsou na to připraveni právě dodavatelé, ale také jaké jsou praktické aplikace (případové studie) a rovněž co si o tom všem myslí široká odborná veřejnost (panelové diskuze).

Co jsou současné a budoucí hrozby pro obalový trh

Po úvodním slovu a představení zlatých partnerů kongresu, kterými jsou letos společnosti Greiner Packaging Slušovice a Thimm pack’n’display, přijde řada na čtyři hlavní hrozby, které nad obalovým průmyslem aktuálně „krouží“. Vystoupí Josef Kotrba ze společnosti Deloitte, který se zaměří na oblast energetiky, Green Deal, obnovitelné zdroje či ESG. Na lidské zdroje, resp. jejich akutní (dnes už tedy chronický) nedostatek, zacílí Jaroslava Rezlerová (Manpower). Čeká-li ekonomiku recese, nebo dokonce krize, je dobré se podívat, jak ovlivní obalový průmysl skrze kupní sílu obyvatelstva a jak to bude dále s hrozivou inflací. Tuto přednášku bude mít odborník z výzkumné agentury NielsenIQ. O zdrojích, jejich dostupnosti, dodavatelských řetězcích a budoucím vývoji technologií pohovoří Jake Weighell ze světové agentury Smithers, která se už téměř 100 let zaměřuje na poskytování dat z různých oblastí.

Pokud se v předchozích přednáškách seznámíme s hlavními východisky, přijde čas na panelovou diskuzi s pracovním názvem „Současné hrozby, budoucí příležitosti?“. V panelu vystoupí zástupci společností Škoda Auto, Mattoni 1873, Thimm pack’n’display, Greiner Packaging Slušovice a další. Cílem je, aby v diskuzi promluvili zástupci dodavatelů obalových řešení i představitelé významných výrobních společností, jež balí velké množství zboží, a proto jsou dotčené potenciálními hrozbami pro obalový trh jako celek.

Dopolední část programu završí delší obědová pauza. Delší proto, že není pouze příležitostí pro občerstvení, ale konají se během ní krátká organizovaná obchodní jednání v rámci bloku nazvaného BizPack. Bývá o ně vždy velký zájem, a i letos lze očekávat mnoho desítek speed-datingových schůzek.

Speciální sekce: Design & inovace, Technologie & materiály, Udržitelnost

V odpolední nabídce si účastníci kongresu vyberou, co bude nejvíce konvenovat jejich profesním zájmům. Program se rozdělí do dvou sekcí. Design & Inovace bude mít celkem pět prezentací anebo případových studií. Například Lucie Martínková (Prim) a David Malina (Smurfit Kappa) se zaměří na to, jak se zcela zbavit výplňového materiálu v e-shopových zásilkách. Josef Žádník (Refork) a Martin Muzikář (Thimm pack’n’display) zase pohovoří o tom, jak navrhnout obaly i displeje, které jsou kreativní, ohleduplné vůči životnímu prostředí a poskytují zážitek z rozšířené reality. Dále se mohou účastnici těšit na exkluzivní případovou studii prezentovanou Petrem Chvojkou z Rohlik.cz a Jiřím Votrubou z designové agentury Cocoon o tom, jak je složité designovat privátní značky pro online supermarket.

V sekci Technologie & materiály je potvrzena např. prezentace nazvaná Nástrahy i přínosy automatizace skupinového balení do kartonu. Pavel Coufal (Hügli Food) a Michael Ondraschek (M.A.S. Automation) přiblíží společný projekt automatizace a rozeberou požadavky kladené na regálové či „display-ready“ balení. Součástí tohoto bloku bude i panelová diskuze, kterou pořadatelé nazvali Dotýkat zakázáno, automatizovat povoleno. Bude se diskutovat o tom, zda má lidská ruka ještě co dělat v balicím procesu, jaké jsou aktuální možnosti a implementační zdatnost dodavatelů ve vztahu k požadavkům klientů, kde vzít finance na náročné investice, kolik lze díky pokročilé technice a technologiím ušetřit, zda je automatizace opravdu prostředkem pro zrychlení balení a predikovatelnost výkonu nebo jak posuzovat návratnost investic do balení.

Po odpoledním coffee breaku se otevře sekce Udržitelnost. Začátek obstarají odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické, jmenovitě prof. Vladimír Kočí a Jan Kulhánek. Prezentace se zaměří na několik oblastí – nové předpisy ESG přicházející z Bruselu, legislativu ovlivňující obalový průmysl a co bude znamenat pro výrobce a uživatele obalových řešení i spotřebitele. Bude také prezentován nový online nástroj pro hodnocení ekologických aspektů obalů, nazvaný Envisketch, který porovnává různé obaly a obalové materiály a nabízí uživateli ty nejekologičtější možnosti pro konkrétní obalové aplikace. Dále se můžeme těšit na prezentaci několika příkladů opravdu udržitelných obalových řešení, jež jsou schválené prof. Kočím, a to v bloku s názvem Greenwashing zakazán. Mezi prezentovanými řešeními nebudou chybět opětovně plnitelné obalové systémy od společnosti Unilever, udržitelné etikety od dodavatele Avery Dennison anebo odlehčené plastové kelímky od společnosti Greiner Packaging.

Po vyhlášení vítězů business mixer

Obalko dlouhodobě spolupracuje s Obalovým institutem Syba, který pořádá soutěž Obal roku. Slavnostní galavečer a předání trofejí a certifikátů se proto koná v rámci kongresu Obalko. Obal roku představuje jedinou certifikovanou obalovou soutěž určenou pro české i zahraniční společnosti, jež se podílejí na zajímavém obalovém řešení. Hlavním úkolem je upozornit a následně podpořit nejlepší inovace, technologie a vize v oblasti balení, které se v uplynulém roce objeví na trhu.

Co by to bylo za kongres, kdyby nekončil „mejdanem“? V závěru dne proto organizátoři už pravidelně zařazují velmi oblíbený Obalový Business Mixer. Setkávají se zde obaloví profesionálové v příjemné a neformální atmosféře a se speciálním programem. Zábava, uvolnění, networking při sklence vína a bohatém rautu – to jsou hlavní cíle večerního programového blogu. Obalový Business Mixer se letos uskuteční v rozlehlé restauraci přímo vedle místa konání kongresu, začíná se okamžitě po skončení galavečeru Obal roku 2022.

Obalko je dvoudenní kongres. Druhý den patří návštěvám zajímavých firem, kde si lze prohlédnout obalové technologie, poznat v praxi inovativní projekty a diskutovat s odborníky přímo z provozu. Vybrané závody k návštěvě budou včas zveřejněny.

Registrace na kongres je zdarma pro uživatele obalů a obalových řešení: www.obalko.cz/registrace

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail