Češi vedou mezi Evropany v on-line nákupech léků

DPD, součást největší sítě balíkové přepravy v Evropě, na základě svého nejnovějšího výzkumu E-shopper Barometer analyzovala on-line nákupní chování zákazníků v Evropě i v Česku. Dvě hlavní kategorie, ve kterých se výrazně lišíme od evropského průměru, jsou léky a knihy. Zatímco ve zbytku Evropy nakupovalo on-line lékárenské zboží pouze 30 % lidí, v ČR to byla téměř polovina – 48 %. Naopak u knih se ukazuje opačná tendence – Češi jsou s 38 % výrazně pod evropským průměrem (46 %). 

V České republice i ve zbytku Evropy se umístila na vrcholu žebříčku standardně móda (54 %, 58 %), následuje obuv (52 %, 50 %) a zdraví a krása (49 %, 48 %). Již dlouhodobě je jednou z nejoblíbenějších kategorií také zboží pro volný čas (48 %) na rozdíl od ostatních Evropanů (39 %). Boom zaznamenalo čerstvé jídlo a nápoje, které si v Česku i Evropě objednávalo shodně 35 % respondentů, potraviny pak 27 % (ev. průměr 31 %).

Češi kupovali on-line také více hraček (36 %) než činil průměr (29 %) a naopak méně bílého zboží do domácnosti (24 %, průměr 22 %) nebo high tech elektroniky (27 %, průměr 32 %). U většího nábytku to bylo mírně více (14 %, průměr 13 %), naopak menších kousků a dekorací méně (28 %, průměr 32 %). Zajímavá je kategorie DVD/CD/Videohry, kde výrazně zaostáváme (11 %, průměr 23 %). Oblíbenější je u nás naopak automobilové příslušenství  (20 %, průměr 15 %).

V roce 2021 proběhlo 15,5 % všech nákupů on-line. Pro 48 % nakupujících Evropanů na internetu se tato činnost stala pravidelnou, k čemuž zásadně přispěla pandemie. Objevily se nové skupiny nakupujících, jako jsou senioři, kteří si nákup on-line dříve nikdy nevyzkoušeli, ale  kvůli uzavření kamenných obchodů ho využil každý desátý. Nakonec si natolik zvykli, že v nákupech on-line pokračují i po uvolnění všech restrikcí.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail