Bez cestovní lékárničky se Češi na dovolenou nevydávají

Cestovní lékárnička se stala takřka automatickou součástí zavazadla, které si našinci balí na dovolenou. Její složení se ale přece jen liší podle toho, zda se lidé chystají na dovolenou v tuzemsku, nebo zda vyrážejí do zahraničí. I to je důvod, proč v uplynulých dvou letech omezená možnost cestovat na dovolenou například k moři některé kategorie takřka nezasáhla, zatímco jiné poznamenala výrazným způsobem. Letos se zatím zdá, že se prodeje typických součástí cestovních lékárniček rozjely obvyklým předcovidovým tempem.

Přinášíme vám článek z časopisu Pharma Profit 46/2022. Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném vydání. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru, abyste nezmeškali ani jedno vydání. Zasílání je pro majitele a vedoucí lékáren zdarma.

Češi si už přece jen zvykli neponechávat nic náhodě a na dovolenou si vybavují cestovní lékárničku s tím, že zejména pečlivě si dávají na její skladbě záležet v případě, když je čeká cesta do zahraničí. Důvod je zřejmý. Zatímco v tuzemsku přece jen není takový problém zajít v případě potíží do lékárny, v zahraničí to tak jednoduché být nemusí. Navíc tam našinec může mít problémy jazykové a k tomu je třeba připočítat i skutečnost, že ne všude jsou k dostání stejné přípravky jako na tuzemském trhu.

 

Rozdílné dopady pandemie

V cestovní lékárničce by rozhodně neměly chybět náplasti, obvazový materiál a dezinfekce na rány, repelenty a pomůcky na odstranění klíštěte, přípravky na střevní a zažívací potíže, lokální i celková antihistaminika, případně kapky do očí. A také samozřejmě léky na bolest a horečku. Podle Ing. Michaely Smolíkové, trade marketing managera ze společnosti Reckitt Benckiser, je důležité zvolit vhodný nesteroidní protizánětlivý lék, který se běžně používá pro úlevu od bolesti, na snížení horečky a zmírnění intenzity zánětu. „Velmi oblíbené jsou v současné době měkké tobolky obsahující ibuprofen v tekuté formě, které mají rychlý nástup účinku,“ doplňuje.

Stále se ukazuje, že leckdo považuje za nutné odjet na dovolenou vybaven i antibiotiky, a všemožně se snaží je získat. Jak upozorňuje MUDr. Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka z pražských Dejvic, v případě vybavení osobní lékárničky na cesty rozhodně neplatí přímá úměra – čím více, tím lépe. Některé věci jsou dokonce nežádoucí, protože mohou způsobit víc škody než užitku. Mezi ně určitě patří antibiotika.

„Infekce dýchacích cest jsou i během dovolené nejčastěji způsobeny viry, proto antibiotika v jejich léčbě nemají žádný efekt. Navíc s antibiotiky je třeba zacházet velmi opatrně. Jejich nesprávná indikace bez konzultace s lékařem může vést k nežádoucím účinkům, zhoršení celkového stavu při jejich nesprávné volbě nebo i k opoždění nutného vyšetření lékařem. Ve většině civilizovaných zemí je v případě náhle vzniklého onemocnění možné navštívit lékaře a zajistit základní vyšetření a odpovídající léčbu,“ říká lékařka.

Uplynulé dvě covidové sezony převrátily vzhůru nohama leckterou kategorii na lékárenském trhu a poznamenaly samozřejmě i prodeje produktů pořizovaných do cestovních lékárniček. Nikoliv ale stejnou měrou.

„Pokud jde o repelenty, poptávka po nich se vždy na jaře a začátkem léta zvyšuje. Na tom nic nezměnila ani covidová situace. Lidé sice plánovali letní dovolené především v tuzemsku, ale zájem o repelenty a přípravky na bezpečné odstranění klíštěte byl velký,“ uvádí Mgr. Eva Burianová, vedoucí brněnské Lékárny Ave na Šilingrově náměstí.

Také Mgr. Anežka Langhammerová z Chytré lékárny na České v Brně poukazuje na to, že i v uplynulých dvou sezonách byl o repelenty zájem, byť Češi tolik necestovali do zahraničí. „Lidé tyto produkty pořizovali zejména jako doplněk výbavy pro děti na tábory. Pokud dospělí nakupovali pro sebe, jednalo se často o zahrádkáře, chataře nebo rybáře,“ podotýká.

I kategorie náplastí nebyla pandemií nijak výrazně zasažena, protože jde o sortiment, který se prodává celoročně, a jeho prodeje pak stoupají ve chvíli, kdy počasí začne lákat do přírody, a lidé vyrážejí na výlety, více sportují a podobně. Zvýšený zájem o náplasti a obvazový materiál je pak v létě v době dovolených, přičemž nezáleží na tom, zda se lidé chystají na dovolenou do zahraničí, nebo ji tráví v tuzemsku.

Naopak kategorií, která byla pandemií výrazně poznamenána, jsou přípravky na zažívací a střevní potíže. „Trh přípravků proti průjmu byl covidem-19 velmi ovlivněn, a to hned ze dvou důvodů. Jednak kvůli omezení pohybu obyvatelstva došlo k poklesu výskytu infekčního průjmu. A dále se na poklesu trhu v desítkách procent projevila omezení týkající se cestování do zahraničí. Na dovolenou v Česku si přípravek na průjem koupí málokdo, když ví, že v případě obtíží může skočit do nejbližší lékárny. V okamžiku, kdy se zrušila omezení kontaktů mezi lidmi, se trh vrátil na svoji původní úroveň z roku 2019,“ popisuje Ing. Jana Herotová, product manager společnosti PharmaSwiss Czech Republic.

 

Zkušení chodí se seznamem

Na tom, že s blížícími se prázdninami a dobou dovolených stoupá v lékárnách počet zákazníků, kteří si přijdou pro produkty do cestovních lékárniček, se shodnou prakticky všichni lékárníci. „Zkušení klienti mají seznam a efektivně dokupují produkty, které potřebují do své lékárničky doplnit. Nováčci v nákupech na cesty se dají přesvědčit a ovlivnit. Samozřejmě hodně záleží i na znalostech a zkušenostech expedienta. Důležitá je základní znalost zdravotnických prostředků,“ naznačuje Mgr. Vlastimil Kakrda, vedoucí Benu lékárny v Mariánských Lázních.

Jak lékárníci uvádějí, mnoho zákazníků si do lékárny přijde pro konkrétní produkt. „Vždy ale záleží na komunikaci s klientem. Je třeba se ho vyptat, zda například v případě přípravků na střevní a zažívací potíže chce něco na prevenci, nebo zda již řeší potíže spojené se zažíváním. Teprve pak mu můžeme dobře a cíleně poradit. Je pravda, že při výběru uvedených přípravků si zákazníci rádi nechají poradit,“ říká Eva Burianová.

Anežka Langhammerová zase poukazuje na to, že lidé se často ptají na produkty z televizních reklam i z inzerce v tištěných médiích: „Snažíme se proto sledovat trh, reagovat na něj a následně domluvit vhodnou spolupráci s firmou, která novinku nabízí. Dále se všichni v lékárnách průběžně vzděláváme, abychom věděli, co je nového v lékárenském sortimentu, pro koho jsou produkty určeny a jak s nimi pracovat.“

 

V první řadě jde o funkčnost

Kdyby se mělo velmi stručně vyjádřit, o co se spotřebitelé nejčastěji zajímají při nákupu náplastí, pak určitě o to, zda dobře drží. „Náplasti se prodávají celoročně, ale je pravda, že jakmile se oteplí a je doba dovolených, jde tento sortiment více na dračku. A zákazníci se v jejich případě nejvíce zajímají o to, jestli drží,“ uvádí PharmDr. Zora Zoubková, vedoucí znojemské Alphega lékárny U Sv. Anny.

Funkčnost je tedy hlavní vlastnost, která je v hledáčku spotřebitelů, ale zdaleka není jediná. Podle Anežky Langhammerové se zákazník při nákupu náplasti většinou ptá, zda je voděodolná, případně určená i pro citlivou pokožku, přičemž cena je až dalším kritériem v pořadí. „Někteří klienti požadují náplasti, které jsou nastříhané, jiným vyhovuje, že si můžou ustřihnout velikost podle vlastního uvážení a potřeby. U obvazu se nejvíc řeší, jestli je určen na krvácející rány nebo na fixaci vymknutého kloubu. Podle toho pak zákazníci volí jeho typ. Je to poměrně neobvyklé, ale ceny u těchto produktů nehrají během rozhodování, zda si produkt pořídit či nepořídit, velkou roli. Možná je to způsobeno tím, že tyto výrobky patří v lékárně mezi nejlevnější, a tak se většinou cena tolik, jako tomu bývá v případě jiného sortimentu, neřeší,“ vysvětluje.

Jak se také ukazuje, vedle funkčnosti je především v případě náplastí pro děti významný i design. „Dobře se prodávají náplasti pro děti s obrázky, v jejichž případě největší vliv má, jak výrobce odhadne, které postavičky budou u dětí nejpopulárnější. Třeba Frozen je trhák. V tomto případě nikdo jejich cenu neřeší,“ shrnuje Zora Zoubková.

Svůj postřeh ohledně náplastí nabízí rovněž Vlastimil Kakrda: „Snažím se držet sortiment v rozumné šíři, aby si vybral každý. Není mým cílem mít všechny velikosti náplastí, ale nabídnout a doporučit správné produkty, které budou pacientovi ku prospěchu. Mám rád známé značky a vyzkoušené výrobky. Nemám rád další a další firmy, které začaly vyrábět náplasti, protože je moderní nějaká postavička z pohádky. Novinky je třeba v klidu třídit a udržet si odborný nadhled.“

Skutečnost, že mezi dětmi letí obrázkové či jinak vizuálně zajímavé náplasti, zohlednila například společnost MagnaPharm. „Na trh právě uvádíme novinku s názvem Urgo Glitter třpytivé dětské náplasti. Jsou určeny pro děti a dospívající, v krabičce jich je 18 kusů ve dvou velikostech a třech barvách. Třpytivá modrá, fialová a zlatá barva z nich dělají módní a trendy doplněk,“ popisuje Ing. Petra Buřičová, product manager společnosti MagnaPharm.

Také společnost Hartmann-Rico přišla v segmentu náplastí s novinkou, u níž vsadila na neotřelý design. „Jde o limitovanou edici náplastí Mr. Wonderful, což je celosvětově úspěšný trendy koncept, který je typický svým hravým a veselým vizuálem. Z jiných zemí víme, že tento koncept již zaujal nejen děti, ale i zákazníky z různých věkových skupin,“ přibližuje Ing. Adam Hrnčiřík, brand manager junior společnosti Hartmann-Rico.

 

Důležité je zaujmout na první pohled

I do segmentu náplastí se promítají trendy, jako je šetrnost a využití ekologičtějších materiálů. „Trendem u obalů je především jednoduchost, aby spotřebitel co nejrychleji poznal, jaký produkt momentálně drží v ruce a jak ho co nejjednodušeji použije. Obecně můžeme říct, že je i vyšší poptávka po méně kusových baleních náplastí a jejich co nejuniverzálnějším využití,“ vyjmenovává Adam Hrnčiřík a Petra Buřičová připojuje: „Obal náplasti by měl na první pohled zaujmout a správně informovat zákazníka, na jaké konkrétní poranění je vhodné náplast použít. Trendem v této kategorii je také přecházet na recyklovatelné a ekologičtější materiály ať už na krabičkách, nebo samotných náplastech.“

Jak dále Petra Buřičová zmiňuje, spotřebitelé hledají do svých lékárniček náplast, která je vhodná na daný typ poranění, a hlavně dobře přilne. „Nyní přichází doba dovolených a výletů do přírody, tudíž roste spotřeba voděodolných a hojivých náplastí na puchýře. V průběhu roku naopak zákazníci preferují klasické odolné náplasti, které dobře ochrání každodenní poranění,“ říká.

Pokud jde o segment bandáží a kompresivní terapie, Adam Hrnčiřík připouští, že trh je velmi konzervativní a spotřebitel hodně spoléhá na doporučení lékárníka nebo lékaře: „Když bychom ale měli jmenovat jeden jasný trend, je to hlavně kvalita složení. Jako příklad lze uvést obvazový materiál bez latexové složky, což je v případě našich obinadel a bandáží samozřejmostí, protože materiály procházejí inovacemi pravidelně.“

Jak výrobci, tak lékárníci se shodnou, že u jmenovaných produktů má velký význam jejich vizibilita v lékárně. „Velmi důležitá je samotná prezentace, vystavení a umístění výrobků v oficíně. Pro sortiment náplastí nabízíme nejrůznější stojany, které jsou praktické pro lékárnu a zákazníka. Podstatné je správné vystavení náplastí ve stojanu tak, aby zákazníka zaujaly a ulehčily mu orientaci v sortimentu,“ popisuje Adam Hrnčiřík.

Také Petra Buřičová vyzdvihuje význam vystavení a dodává. „Náplast je zboží, které spotřebitelé nakupují v lékárnách pravidelně, proto klademe velký důraz především na správnou edukaci farmaceutů, aby mohli svým zákazníkům nabídnout a poradit přesně to, co potřebují.“

 

Spotřebitelé jsou zvídavější

Jestli existuje nějaká kategorie, v níž mají spotřebitelé extrémní nároky na účinnost, jsou to repelenty. „Lidé oceňují především 100procentní spolehlivost a snadné použití. Určitě je pro nás potěšitelné, že se náš přípravek Predator Aloha umístil v loňském roce na prvním místě ve velkém testu repelentů na iDnes.cz. Testující ocenili vysokou koncentraci účinné látky, a především dlouhotrvající účinnost, která začala lehce klesat až po osmi hodinách. Podle IMS dat jsou repelenty Predator jasně nejprodávanější značkou v českých a slovenských lékárnách,“ pochvaluje si Ing. Iveta Čechová, produktová manažerka společnosti Vitar.

Ing. David Glogar, associate manager společnosti SC Johnson, zase vyzdvihuje, že spotřebitelé jsou mnohem zvídavější než dříve a zjišťují si o výrobcích maximum dostupných informací: „Zvláště u výrobků, které se aplikují například na pokožku. V kategorii repelentů spotřebitelé vyhledávají především informace o druhu účinné látky a její koncentraci, případně proti jakému druhu hmyzu působí, a zajímají se rovněž o dobu účinnosti daného repelentu.“

Na důležitost složení repelentů poukazuje i Vlastimil Kakrda: „Vždy je třeba se dívat na složení a cenu a nenechat se ovlivnit reklamou.“

Fakt, že spotřebitelé kladou důraz na účinnost repelentů a že výrobci vyvíjejí maximální úsilí, aby tento požadavek splnili, neznamená, že například způsob jejich aplikace je druhořadá záležitost. Naopak. „Velký benefit rozprašovačů OFF! spočívá v tom, že rozprašují i v pozici dnem vzhůru. To ocení uživatelé v situaci, kdy si chtějí ochránit hůře dostupná místa, jakými jsou například lýtka nebo kotníky,“ říká David Glogar.

Na význam snadného použití repelentu poukazuje i Iveta Čechová: „Každý náš repelent je doplněn o bezpečnostní pojistku proti náhodné manipulaci. A všechny fungují jak ve svislé, tak ve vodorovné poloze.“

 

Typicky sezonní záležitost

Na dotaz, jaké formy prezentace se u repelentů jeví jako nejúčinnější, Iveta Čechová s trochou nadsázky odpovídá: „Stále významnější roli hraje rostoucí výskyt klíšťat, a tedy i rostoucí obava z nebezpečí nákazy.“

Je pravda, že prodeje repelentů jsou výrazně poznamenány sezonou. A dobu, kdy jejich prodeje začínají stoupat, ovlivňuje počasí. „Repelenty se kupují, až když je zapotřebí, je tam obrovský vliv sezony. Mám ale pocit, že třeba komáři pravděpodobně štípou každý druhý rok, protože při porovnání prodejů repelentů někdy vidím až dvojnásobný rozdíl mezi jednotlivými sezonami,“ říká Zora Zoubková.

O vlivu počasí na prodeje se zmiňuje rovněž David Glogar: „Kategorie repelentů je dlouhodobě rostoucí kategorií. Obecně totiž mezi spotřebiteli stoupá povědomí o potřebě používání repelentů při pobytu v přírodě. Na druhou stranu platí, že jejich nákup je hodně ovlivněn počasím, které v roce 2021 úplně nepřálo venkovním aktivitám, a celá kategorie repelentů v tomto roce klesla o 12 procent (zdroj: AC Nielsen, Total Retail Market v hodnotě).“

Na další aspekt spojený s repelenty, upozorňuje Anežka Langhammerová: „V letošní sezoně stejně jako v předcovidových letech pozorujeme už od začátku března zvýšený zájem o produkty typu Maxx, tedy repelenty s nejvyšší ochranou. Tyto produkty často vyhledávají zákazníci, kteří míří na dovolenou do tropických oblastí. Tento trend vnímáme jako potvrzení, že naši klienti se domnívají, že nejhorší období covidu-19 je za námi a že cestovat lze po dvou letech bez omezení. Je také zřejmé, že tito zákazníci se obávají bodnutí exotickým hmyzem, a proto požadují nejvyšší možnou ochranu.“

I pro letošní rok si výrobci nachystali v segmentu repelentů několik novinek. „Snažíme se držet krok s trendy a reagujeme na požadavky spotřebitelů. Kromě různé síly účinných látek nabízíme i různé velikosti balení, klasické 150mililitrové, cestovní o objemu 90 ml nebo rodinné XXL balení 300 ml. I letos jsme portfolio rozšířili o novinky, mezi něž patří repelent Predator Protector Cool s obsahem mentolu, který příjemně chladí i voní, a Predator Parazit preventivní sprej proti vši dětské k přímému použití. Aplikuje se přímo na vlasy. Již tradiční druhy repelentů pak mají nově i mechanický rozprašovač nebo větší výhodná balení,“ vyjmenovává Iveta Čechová.

Společnost SC Johnson letos uvedla na trh dva nové výrobky pod značkou OFF! „Je to jednak OFF!® Botanicals Rozprašovač 100 ml, což je repelent na přírodní bázi, s účinnou látkou získanou z destilovaného oleje stromů Eucalyptus citriodora, který před klíšťaty chrání až pět hodin, proti komárům až šest hodin a proti pakomárům až tři hodiny.  Další novinka s názvem OFF!® Proti klíšťatům je repelent s 25procentním obsahem účinné látky Icaridin, jenž chrání až 12 hodin proti klíšťatům, proti komárům včetně těch tropických pak chrání až 10 hodin,“ vysvětluje David Glogar.

 

Nic neponechat náhodě

Z vyjádření lékárníků vyplývá, že pokud jde o případné střevní a zažívací potíže, zákazníci v souvislosti s dovolenou neponechávají nic náhodě. „V předchozích sezonách lidé kupovali tyto produkty pouze v okamžiku akutní potřeby. Tuto sezonu se rapidně zvýšil zájem o produkty na léčbu všech typů zažívacích potíží. Nyní se zdá, že všichni chtějí cestovat. Bez ohledu na to, do jaké destinace lidé míří, vždy si koupí něco takříkajíc pro strýčka Příhodu, kdyby se jim to náhodou hodilo. Nejčastěji cestovní lékárnička našich klientů obsahuje Tasectan, který pomáhá na všechny typy průjmů a dá se užívat i preventivně, dále Imodium a pak také klasické živočišné uhlí. To patří do české lékárničky už jaksi historicky,“ popisuje Anežka Langhammerová.

PharmDr. Kateřina Nesejtová, vedoucí Lékárny Benu na Poliklinice Viniční v Brně, zase upozorňuje na to, že existují osvědčené kombinace střevních adsorbencií a desinficiencií, které stále častěji zákazníci doplňují při svých nákupech probiotiky. „V cestovní lékárničce obvykle nechybí ani inhibitor střevní motility. Velká část klientů již někdy zažila komplikace s cestovatelským průjmem, proto si nechá poradit a koupí správnou kombinaci přípravků, aby jim zažívací potíže nekazily zážitky z dovolené. Sezona vždy startuje už koncem dubna, kdy lidé začínají navštěvovat exotičtější místa. Ve srovnání s minulým rokem je letos vše jako v letech předcovidových. Poslední dva roky byl kvůli pandemii zájem o tyto přípravky výrazně nižší. Dnes už se prodeje vrátily na původní čísla,“ shrnuje.

Také Eva Burianová při popisu nákupních zvyklostí zákazníků zmiňuje jejich zájem o probiotika: „Většinou nakupují preventivně před cestou a myslím, že je již samozřejmostí vybavit se nejen přípravky pro akutní stavy, ale sami klienti si kupují probiotika, s nimiž zvládají své dovolené komfortněji.“

 

Rychlost účinku je stěžejní

„U produktů na zažívací potíže hraje velkou roli rychlost úlevy. Pokud klient přichází s průjmem, který mu komplikuje denní aktivity, vůbec neřeší cenu přípravku. Potřebuje rychle pomoct. Lidé, kteří nakupují produkty do lékárniček, už řeší cenu víc, ale nejvíce je v takových případech zajímá exspirace produktů. Dále se zajímají také o lékovou formu,“ vyjmenovává Anežka Langhammerová.

Když je řeč o tom, o co se lidé při nákupu přípravků na střevní a zažívací potíže zajímají, Kateřina Nesejtová uvádí: „Pro zákazníky je důležité, aby přípravek byl použitelný pro většinu členů rodiny, tedy jak pro dítě, tak pro dospělého. A rovněž, aby byl použitelný celou sezonu, pokud ho neupotřebí v čase dovolené. Proto se snaží vybrat adsorbencia a probiotika pro malé i dospělé členy domácnosti. I samotná cena přípravků je pro klienty důležitá.“

Na zásadní význam rychlosti účinku poukazuje rovněž Jana Herotová: „Z předloňského výzkumu společnosti Confess Research víme, že nejdůležitější vlastností přípravku proti průjmu je jeho rychlost účinku, což uvádí 93 % respondentů. Polovina chce, aby přípravek zmírnil bolesti břicha, a obdobný podíl očekává obnovení střevní mikroflóry. Nejméně často si uživatelé od přípravku proti průjmu slibují dezinfekci střev – celkem 35 procent. Rychlý růst prodejů prostředků Tasectan v kategorii ukazuje, že pro pacienty je důležitá nejen rychlost, účinnost ale zároveň i šetrnost přípravku. U dětských pacientů je pak šetrnost ještě významnějším faktorem, přičemž přípravky Tasectan jsou určeny pro děti od narození a lze je užívat neomezeně dlouho.“

Jak dále Jana Herotová uvádí, při nákupu přípravku na průjem hraje u českého pacienta největší roli předchozí zkušenost: „Proto považujeme vzorky za jeden z nejefektivnějších nástrojů komunikace. Klíčovými informačními zdroji jsou pro české pacienty odborníci, především lékárníci a lékaři, které pravidelně edukujeme a snažíme se jim být partnerem v oblasti léčby průjmu.“

Také Eva Burianová potvrzuje, že zákazníci většinou volí osvědčené přípravky a rádi si při jejich výběru dají poradit. „Zavedení novinek do povědomí klientů je v případě přípravků na zažívání z větší části na lékárníkovi než na informacích z reklamy. Farmaceut je tím, kdo vysvětlí fungování nového přípravku a také doporučí, zda je vhodný pro konkrétní situaci a konkrétního klienta,“ zdůrazňuje.

Podobně se vyjadřuje i Kateřina Nesejtová, která připouští, že novinky v uvedené kategorii přijímají zákazníci dobře. Zároveň ale vyzdvihuje, že velmi záleží na tom, jak je lékárník zákazníkovi představí a popíše jejich benefity a podobně.

Poradenství je obecně u jmenované kategorie, ale samozřejmě nejen u ní, velmi důležité. „Například klienti, kteří cestují do Egypta i jiných zemí, často přijdou poprosit o radu, zda existuje nějaká prevence proti takzvané Faraonově pomstě. A kolikrát si chtějí koupit všechno, co se zažívacími potížemi aspoň trochu souvisí. Těchto zákazníků máme v lékárně opravdu hodně. Se všemi problém prodiskutujeme. Poradíme jim na prevenci probiotika a vybavíme je na cestu léky na zastavení i léčbu průjmu,“ shrnuje Anežka Langhammerová.

Jak upozorňuje Eva Burianová, jmenované přípravky samozřejmě patří do sezonního vystavení pro letní měsíce. „Podporujeme jejich prodej i zvýhodněnými akčními cenami. Na prvním místě je ale vždy klient a nejdůležitější je poradit a vybrat pro něj z tohoto sortimentu přípravky na míru, aby si svou dovolenou opravdu užil ve zdraví a pohodě,“ shrnuje.

 

Sezona je spojená s kampaněmi

Rok co rok přicházejí výrobci s kampaněmi, které jsou více či méně spojeny se sezonou dovolených. Například Petra Buřičová uvádí, že u značky Urgo se snaží kontinuálně aktualizovat webové stránky a jsou také aktivní na sociálních sítích. A pochopitelně se zaměřují na vizibilitu svých produktů v lékárnách, kde k vystavení slouží speciální stojany.

Sada pro mistry dovolené je název kampaně, kterou s blížícími se dovolenými zahájila společnost Hartmann-Rico. „Prostřednictvím edukačních materiálů a propagačních akcí v lékárnách cílíme na to, aby se koncoví spotřebitelé na dovolenou vybavili potřebným zdravotním materiálem pro hojení ran, jako je jejich krytí, fixační a kompresivní obinadla, cívkové náplasti, klasické či hydrokoloidní náplasti. V edukačních materiálech zákazníci mohou najít základní rady a tipy, jak na cestách ošetřovat nejběžnější poranění, jako jsou řezné rány, odřeniny, puchýře, popáleniny či vyvrtnuté kotníky,“ vysvětluje Adam Hrnčiřík a dodává: „Co se týká kompresivní terapie, rádi bychom se zaměřili na edukaci odborné ale i široké veřejnosti ohledně řešení zdravotních komplikací spojených s chronickou ránou, ale taktéž i na odlišnosti použití krátkotažných a dlouhotažných kompresivních obinadel. Často se totiž setkáváme s tím, že koncoví spotřebitelé tyto odlišnosti neznají a kompresivní obinadla nepoužívají správně. V neposlední řadě bychom se rádi v komunikaci zaměřili i na kohezivní kompresivní či fixační obinadla, která jsou velmi praktická, avšak mezi odbornou i laickou veřejností ne příliš známá.“

Jana Herotová zase upozorňuje, že část své kampaně zaměřují na odbornou veřejnost, především na lékárníky. „Pokud jde o laickou veřejnost, pokračujeme v on-line kampani. Nejsilnější měsíce podpoříme ještě inzercí v tisku. Hlavní tváří naší kampaně zůstává mumie a claim ´Průjem už vás nevyděsí!´,“ podotýká.

On-line prostor využívá i společnost SC Johnson. „Kromě letošní printové kampaně ve spolupráci s MF Dnes jsme nově začali výrobky OFF! prezentovat on-line především na Facebooku,“ přibližuje David Glogar.

Také Iveta Čechová vyzdvihuje, že kromě televizní a tištěné reklamy počítají v rámci marketingové kampaně s on-line médii: „Kampaň bude zaměřena na prezentaci nejúspěšnějších druhů repelentů Predator Forte, Junior a také varianty Bio. Zájem o tento produkt stále roste, proto se ho chystáme podpořit podobně jako naše dvě stálice. Cílíme nejen na běžného zákazníka, ale oslovujeme prostřednictvím vybraných webových stránek i rybáře, myslivce, zahrádkáře či turisty. A nezapomínáme ani na podporu v místě prodeje.“

Aktivní jsou v souvislosti s produkty, které bývají součástí cestovních lékárniček, i lékárny. „K prezentaci tohoto sortimentu používá naše firma klasické marketingové prostředky, a to jak letákovou kampaň, tak kampaň televizní, které zejména komunikují akční ceny daných produktů. V lékárně se osobně snažíme mít proškolené zaměstnance, aby jejich péče byla komplexní a obsáhla jak preventivní péči o zákazníka, tak i péči během rekonvalescence,“ objasňuje Kateřina Nesejtová.

Jak upozorňuje Anežka Langhammerová, v Chytré lékárně se nespoléhají pouze na akce dodavatelů, ale aktivně přicházej i s vlastní marketingovou podporou. „Pokud lidé nakupují do zmíněných lékárniček, často sledují e-shopy, letáky a akce. Snažíme se akce volit tak, aby ladily se sezonou. Sezonní produkty máme v lékárnách vždy na viditelných místech a na mnohé z nich máme zvýhodněné ceny. Ty nám zaručují, že si jich klient při návštěvě lékárny všimne a uvědomí si, že by mu mohly doma chybět. A například loni jsme v rámci Dne Chytrých lékáren uspořádali akci v Brně na Kraví hoře. Během ní jsme kolemjdoucím návštěvníkům představili novinky z řady opalovacích krémů, sprejů proti hmyzu a náramků proti klíšťatům. Lidé si mohli produkty na místě zakoupit a také jsme je informovali o našem e-shopu a kamenných lékárnách. Zájem ze strany návštěvníků byl poměrně velký.“

Markéta Grulichová

marketa.grulichova@atoz.cz

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail