Češky toho o nouzové antikoncepci mnoho nevědí

Podle unikátního průzkumu lékárenského e-shopu Lékárna.cz každá třetí Češka v dotazníku přiznává, že musela sáhnout po nouzové antikoncepci, aby předešla neplánovanému otěhotnění. Ženy se o tomto kroku rozhodují samy, bez ohledu na názor okolí a informace o pilulce mají nejčastěji z internetu nebo médií. Čtyřiaosmdesát procent žen uvádí, že „pilulka po“ pro ně není běžnou antikoncepcí a 36 % připouští, že ji užívají výjimečně.

Anonymní průzkum mezi svými zákaznicemi provedla Lékárna.cz v květnu a červnu tohoto roku. Na otázky odpovědělo 156 žen a dívek, dvě třetiny odpovídajících byly ve věku od 26 do 50 let.

Ženy v průzkumu uvedly, že o použití nouzové antikoncepce se rozhodují samy bez ohledu na názor okolí a často i bez detailní znalosti toho, kdy pilulka vhodná není. „Pilulku po“ shánějí až ve chvíli, kdy ji nutně potřebují – všechny dotázané ženy totiž přiznaly, že ji v zásobě nemívají. Z průzkumu Lékárna.cz také vyplynulo, že více než polovina žen a dívek získala informace o „pilulce po“ pouze z internetu a médií a před spolknutím první pilulky nepociťovaly strach z užití. Každou desátou zajímá jen to, aby zafungovala a ona neotěhotněla. Varování, kdy je „pilulka po“ ohrožením zdraví, většinou neznají (zná je jen každá dvacátá žena)  – spoléhají se tedy především na lékaře nebo lékárníka, že je při nákupu tabletky poučí.

„Nouzová antikoncepce je velmi intimní téma, které se ženy často ostýchají řešit v lékárně před cizími lidmi. Před užitím první pilulky však doporučuji zkonzultovat zdravotní stav s lékařem nebo lékárníkem a nespoléhat pouze na informace z internetu. Pokud se stydíte řešit toto téma osobně v lékárně, trpíte zdravotními problémy a nejste si jisté, zda pilulku po můžete použít, obraťte se na lékárníky v on-line poradně. Zavolejte nebo napište, velmi rádi vám poradíme. Následně je vhodné mít v kabelce vždy připravené alespoň jedno balení nouzové antikoncepce,“ radí lékárnice Mgr. Pavla Horáková, která má v Lékárna.cz on-line poradnu na starosti.

Na zkušenosti s „pilulkou po“ se Lékárna.cz ptala poté, kdy se o ně zvedl zájem v souvislosti s možnou pomocí pro znásilněné Ukrajinky.

Použití „pilulky po“ v případě znásilnění české ženy vesměs schvalují, uvádějí i vlastní zkušenosti: každá třetí se přiklonila k tomu, že opravdu výjimečně po ní také někdy v životě musela sáhnout. Například po nechráněném náhodném sexu, při snížení účinnosti hormonální antikoncepce vlivem užívání antibiotik či selhání jiné ochrany.

„Pilulku ´po´ jsem použila jednou v době svého mládí jako záchranu po selhání kondomu. K tomuto účelu či samozřejmě po znásilnění je určitě skvělá, jinak ji však považuji za dosti brutální metodu a jako běžnou antikoncepci bych ji určitě nepoužívala,“ svěřila se anonymně jedna z účastnic průzkumu.

Absolutní většina dotázaných se shodla, že „pilulku po“ nepovažují za běžnou antikoncepci, jako je například hormonální antikoncepce, pesar, antikoncepční krém či vaginální globule. Některé zmiňují i zábrany, které v souvislosti s nouzovou antikoncepcí mají – například jak bude jejich tělo na pilulku reagovat a zda to bude mít negativní vliv na menstruační cyklus.

Mít možnost použít nouzovou antikoncepci a rozhodovat o svém těle i budoucnosti však vítá naprostá většina dotázaných žen.  „Je velmi dobře, že nouzová antikoncepce existuje a je dostupná. Protože ať se snažíte, jak chcete, vždycky můžou jiné metody ochrany selhat. Věřím, že výjimečné užití pilulky je pro mě bezpečné,“ uzavírá další z oslovených žen.

  • 58 % odpovídajících žen o nouzové antikoncepci slyšelo
  • 7 % ji považuje za běžnou antikoncepci
  • 56 % neví, kdy pilulku použít nemůže, a spoléhá na lékárníka při výdeji
  • 0 % odpovídajících si kupuje tento druh antikoncepce do zásoby (pro všechny případy)

Kdy je “pilulka po” ohrožením

  • Při alergii na levonorgestrel / ulipristal-acetát či kteroukoliv pomocnou látku obsaženou v léčivém přípravku.
  • Pokud od předpokládaného početí uplynulo více než 72/120 hodin nebo je podezření, že je žena již těhotná (zpožděná menstruace o více než 5-7 dní, v nezvyklé síle, probíhá abnormálně, apod.).
  • Při vážném onemocnění jater, těžkém astmatu, alergii na laktózu, galaktózu či sacharózu.
  • Při užívání některých léků (barbituráty, antiepileptika, antituberkulotika, antiretrovirotika,..).
  • Pokud žena v minulosti prodělala mimoděložní těhotenství.

(Zdroj: Mgr. Pavla Horáková, Lékárna.cz)

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail