Co předchází vydání léku pacientovi, mapuje tradiční Den lékáren

Česká lékárnická komora (ČLnK) pořádá 24. ročník tradičního Dne lékáren, který letos připadá na čtvrtek 16. června. Akce s ním spojené budou probíhat celý týden od 13. do 19. června. Den lékáren v tomto roce provede veřejnost cestou léku lékárnou s možností virtuálně nahlédnout do prostor lékáren, kam běžně mohou jen její pracovníci a seznámit se tak s prací lékárníků, která jim často zůstává skryta. Kampaň proběhne ve více než 1340 lékárnách po celé ČR.

Cílem letošního ročníku Dne lékáren je ukázat, co vše je třeba zajistit před vydáním léku pacientovi a jakou roli v jeho pouti od objednání až po výdej hrají lékárníci a jejich odborná práce. „Běžný pacient nevidí většinu každodenní práce lékárníků a často ani netuší, jak velká je část lékárny, kterou nevidí, a co se v ní děje. Naší snahou je představit komplex činností lékárny, díky nimž je výdej léčiv v českých lékárnách bezpečný, stejně jako různorodou práci lékárníků,” uvádí Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.

Den lékáren, který tradičně pořádá Česká lékárnická komora, je akcí, která už přes dvacet let české veřejnosti přibližuje témata týkající se lékárenství. Každý rok je zaměřena na jiné téma, díky němuž přibližuje práci lékárníků a jejich nezastupitelnou roli v systému péče o zdraví pacientů. Lékárníci mají na starost objednávání léků, jejich správné skladování, kontrolují šarže a spotřebu, ale také zkoumají, zda pacienti nedostávají padělky léků, radí s dávkováním a kontraindikacemi, navíc i sami připravují individuální léky přímo v lékárně. Pouť léku také v lékárně často končí a lékárníci mají zodpovědnost i za správné nakládání s vrácenými léky a jejich odbornou likvidaci. „Role lékárníka zdaleka není jen o vydání léku. Veřejnost stále častěji využívá toho, že jde o široce vzdělaného odborníka s detailní znalostí struktury a účinků jednotlivých léků a jejich vzájemných kombinací. Proto jsou lékárníci nepostradatelnou součástí systému zdravotní péče. Jsou to právě oni, kdo jsou pro pacienty ze všech zdravotníků nejpřístupnější. Dokáží pacientovi poradit, navrhnout mu možnost samoléčby nebo doporučit návštěvu lékaře,“ vysvětluje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Letošní den lékáren má za cíl i to, aby pacienti lépe poznali tu „svou“ lékárnu a pochopili, že procesy, které probíhají v lékárně před samotným výdejem, sice nevidí, ale jsou i pro ně důležité. „Je ideální, když lékárník svého pacienta zná, ví, jaké léky užívá. Díky tomu mu dokáže lépe poradit, jak léky, ale třeba i doplňky stravy užívat bezpečně a efektivně. Pomáhá monitorovat jeho zdravotní stav, což je důležité zejména u chronicky nemocných pacientů nebo seniorů,” doplňuje prezident Aleš Krebs.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail