Češi zatím na svém zdraví šetří

Obyvatelé České republiky jsou stále více ochotni utrácet za nadstandardní zdravotní péči. Vyšší výdaje míří především do péče o chrup, fyzioterapii či různé formy ochrany psychického zdraví. Přesto však výdaje Čechů za zdravotní péči rostou jen pozvolna a tvoří jen malou část výdajů domácností. V zemích západní Evropy lidé za své zdraví utrácejí větší část domácího rozpočtu.

Průměrné výdaje obyvatel České republiky za zdravotní péči vzrostly za posledních deset let zhruba o polovinu. V průměru tak podle dat Eurostatu zaplatí každý Čech ročně za zdravotní péči více než 7 tisíc korun, zatímco před 10 lety to bylo jen necelých 5 tisíc korun. „Na jedné straně to ukazuje, že máme robustní a velmi dobře fungující zdravotní péči zdarma. Na druhé straně je ale vidět, že Češi si ještě úplně nezvykli, že nejlepší investicí je ta do vlastního zdraví a do zdravotní péče míří jen malá část rozpočtu domácností,“ uvedl zakladatel a majitel Labs1503 Daniele Mastrachi.

V tuzemsku patří výdaje za zdraví mezi ty nejvíce odkládané a přehlížené. Dosahují průměrně kolem 7 tisíc ročně, přitom za alkohol a cigarety utratí české domácnosti 3krát tolik. „Na alkohol a cigarety míří v průměru přes osm procent rozpočtu domácností, toto číslo navíc za posledních 10 let nekleslo,“ potvrdil Matúš Valach z Labs1503.

Zatímco obyvatelé České republiky vydávají za zdravotní péči v průměru necelá tři procenta celkových výdajů domácností, v sousedním Německu je to více než pět procent a například ve Švýcarsku dokonce přes 16 procent. „V západních zemích je samozřejmě zdravotní péče výrazně dražší než v České republice, ale zároveň jsou lidé ochotni do zdraví více investovat,“ vysvětlil Matúš Valach.

Podíl výdajů na zdraví na celkových výdajích domácností (vybrané evropské země, zdroj: Eurostat 2021):

Česká republika 2,8 % Slovensko 2,4 %
Německo 5,3 % Francie 4,0 %
Švýcarsko 16,8 % Španělsko 4,7 %
Polsko 6,4 % Maďarsko 4,2 %
Rakousko 4,1 % Velká Británie 2,0 %

 

„Nicméně nejen v našich klinikách vidíme, že přibývá klientů, kteří o své zdraví více a cíleně pečují a jsou ochotní do něj investovat nemalé částky,“ dodává Mastrachi. Rychle také podle něj přibývá těch, kteří chtějí kvalitní moderní péči a léčbu světové úrovně, ale také servis kolem medicíny a zákaznickou podporu. Roste povědomí, a s tím i požadavky, na opravdu personalizovanou medicínu a proklientský přístup. Mezi nejvyhledávanější obory přitom patří péče o chrup, různé formy fyzioterapie či ochrana duševního zdraví.

„Například jen u Světa rovnátek vidíme, že zájem lidí o nadstandardní péči prudce roste, pomohli jsme již více než 10 tisícům klientů. Právě ti si uvědomují, že částky, které mohou na první pohled vypadat vysoké, jsou ve srovnání s útratou za jiné zbytné věci vlastně nejlepší investicí,“ uvedl druhý z majitelů a zakladatelů Labs1503 Matúš Valach. Navíc klient oproti
40 návštěvám klasické ortodoncie bude na klinice Svět rovnátek třeba jen pětkrát, vyplatí se mu to a ušetří tedy minimálně z hlediska času, komfortu a servisu. „Českému trhu věříme, proto budeme naši nabídku služeb rozšiřovat i o další obory jako hormonální terapie pro muže nebo estetická stomatologie,“ dodal Valach

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail