Dr. Max slavnostně otevřel novou centrální laboratoř

Společnost Česká lékárna holding, provozovatel lékáren Dr. Max, otevřela v pražských Řepích novou centrální laboratoř, která nahradí svou předchůdkyni v Nučicích u Prahy. Nová laboratoř opět představuje největší jednorázovou privátní investici do individuální přípravy léků v historii ČR.

Zatímco projekt v Nučicích představoval vynaložené náklady ve výši asi 26 milionů korun, v Řepích už to bylo přibližně 45 milionů. Projekt nazývaný v rámci firmy e-Laboratoř zahrnuje vedle klasické a analytické laboratoře i prostory pro sterilní výrobu s přetlakovými propustěmi pro personál i materiál. Oproti laboratoři v Nučicích se znásobil počet přístrojů a měřidel – umožnila to plocha dvaapůlkrát větší než v předchozí centrální laboratoři. Nově činí 1 600 metrů čtverečních, zahrnuje tak téměř celé horní podlaží OC Řepy. Dostatečná plocha dovolila zřídit dostatek moderně vybavených pracovních míst.

„Bylo to nezbytné vzhledem k prudkému nárůstu objednávek od spuštění první centrální laboratoře před necelými osmi lety,” říká generální ředitel sítě Dr. Max Ing. Daniel Horák. Těch bylo v roce 2014 v průměru 1 850 měsíčně, vloni už tento ukazatel překročil hranici osmi tisíc. Laboratoř je schopna vyrábět a dodávat široký rejstřík produktů ve všech lékových formách – od mastí, roztoků, gelů a suspenzí až po tobolky a čípky. Ze sterilních přípravků se příprava zaměřuje na oční kapky, oční masti nebo jiné sterilní roztoky.

Laboratoř může sehrát důležitou roli při tržních výpadcích průmyslově vyráběných léčiv, jako se to už v minulosti stalo například při nedostatku framykoinové nebo bactrobanové masti, ophtalmoseptonexu a dalších přípravků.

Nová ústřední laboratoř Dr. Max vychází vstříc světovým trendům v lékárenství, ve kterém permanentně pokračuje proces centralizace přípravy léčiv. „V naší síti stále připravujeme laboratorně i v zázemí lékáren, na tento způsob rozhodně nerezignujeme, ale je fakt, že u Dr. Maxe je často efektivnější centrální příprava, už 60 procent laboratorní přípravy probíhá mimo tradiční lékárny,” říká Daniel Horák. Tomu odpovídá i strategie rozvoje centrálních laboratoří Dr. Max. V menším měřítku vznikly v uplynulých letech i v Brně (2017) a Ostravě (2020). Oba moravské provozy se zabývají pouze individuální přípravou léčiv na základě lékařského receptu vystaveného konkrétnímu pacientovi a oba zásobují pouze lékárny Dr. Max. Oproti tomu centrální laboratoř v Řepích dodává i dalším lékárnám, nemocnicím a veterinárním klinikám.

Už pracoviště v Nučicích přitahovalo pozornost zdravotnických odborníků z celé ČR. Počet a délku odborných praxí ale limitovala horší dopravní dostupnost a s narůstajícími výkony i omezená velikost pracoviště. U projektu e-Laboratoře Řepy je neporovnatelně lepší situace, protože místo je v dosahu MHD a prostory zahrnují i vlastní školicí středisko. Je tu dostatek místa pro praktické stáže v laboratořích a několikanásobně je větší individuální přípravna sterilních léčiv, která je pro vysokoškolské studenty zvláště atraktivní. Pro krátkodobé laické i odborné praxe se v řepské laboratoři „otevřel“ pohled do čistých prostor – prakticky celá severní stěna konstrukce vestavby je prosklená, je možný průhled do všech sterilních přípraven. Síť Dr. Max v neposlední řadě vítá, že se nová laboratoř stala místem, kde mohou ve svém oboru působit i farmaceutičtí odborníci z Ukrajiny, kteří v ČR nalezli útočiště před ruskou agresí.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail