Mnoho Čechů věří sebediagnostice na základě informací z internetu

Během pandemie významně vzrostl trend analýzy příznaků nemocí na základě informací dostupných na internetu. Nesprávná diagnóza přitom může mít vážné důsledky na zdraví pacienta. Vojenská zdravotní pojišťovna upozorňuje na důležitost lékařských prohlídek a současně pojištěncům poskytuje službu uLékáře. Více než 350 odborníků tak do 6 hodin poradí se zdravotními potížemi a zajistí objednání k lékaři. 

Až třetina české populace si při zdravotních potížích vyhledává informace na internetu a bez odborné rady nakupuje léčivé přípravky v lékárnách. Pouze 10 procent tyto závěry nejdříve konzultuje s lékařem. Laická identifikace choroby přitom může mít vážné důsledky na lidské zdraví. „Špatně stanovená diagnóza a používání nesprávných léčiv může zdravotní stav pacienta zhoršit. Vhodná a efektivní léčba potřebuje správnou diagnózu a vždy je důležité poradit se s odborníkem. Například přechození chřipky, zaměňované v létě za dopad pobytu v klimatizovaném prostoru, může zapříčinit zánět plic nebo srdečního svalu,“ vysvětluje MUDr. Kristina Slavíková, revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny.

Přibližně 50 procent Čechů minimálně jednou měsíčně vyhledá na internetu nějakou otázku související se zdravím. Kvalita a odbornost takto dostupných informací je ovšem velmi různorodá a někdy úplně chybí. Proto je důležité si zdroj informací pečlivě vybírat. „Spousta lidí například netuší, že některá léčiva není vhodné kombinovat, jelikož hrozí předávkování účinnou látkou, která je přítomná v obou přípravcích. Nejen na to pacienta upozorní lékař. Na internetu takovou informaci většinou nenajdete, pokud ji přímo nehledáte,“ dodává revizní lékařka Slavíková.

Vliv na zvýšený zájem o vyhledávání zdravotních otázek přes internet má hlavně pandemie covidu-19. Dvě třetiny Čechů by v této souvislosti chtěly řešit některé své zdravotní problémy na dálku. Téměř 80 procent dokonce upřednostňuje mít zdravotní informace on-line. Vojenská zdravotní pojišťovna proto nabízí klientům vlastní on-line zdravotní platformu. Na webu uLékaře.cz působí více než 350 zkušených lékařů všech odborností, kteří s návštěvníky rádi proberou jejich fyzické i psychické problémy.

Služba je dostupná odkudkoliv 24 hodin denně, včetně víkendů i svátků, a praktický lékař pro dospělé nebo pediatr odpoví do 6 hodin od položení dotazu. Na případné doporučení praktického lékaře lze do 48 hodin získat také vyjádření specialisty z příslušného oboru, například dermatologie, ortopedie, gynekologie, chirurgie, psychologie aj. Na portálu je možné si nechat poradit ohledně čehokoliv z oblasti zdraví nebo se objednat ke specialistovi na konkrétní místo i čas. Pro klienty VoZP je tato služba rok zdarma a následně je cenově zvýhodněna.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail